Do akcií příště raději přes fondy

  0:05aktualizováno  0:05
Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech pražské burzy potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Český kapitálový trh v uplynulém roce téměř kopíroval vývoj světových akciových trhů. Jelikož domácí burza patří mezi světovými trhy k těm méně rozvinutým, jednodenní výkyvy kurzů jsou zde vyšší než na nejvyspělejších trzích světa.

Kapitálové trhy se již druhý rok nevyvíjely  příznivě, také český akciový trh letos - podobně jako v roce 2000 - větší část roku klesal. Individuální investor, který na začátku roku nakoupil některou z nejobchodovanějších českých akcií, většinou během roku sčítal ztráty. Za tímto propadem není skryto špatné hospodaření českých podniků, příčiny je třeba hledat zejména v ekonomickém vývoji nejvyspělejších zemí světa.

Světlou výjimkou na klesajícím trhu byly akcie České Spořitelny a akcie Phillip Morris ČR (bývalý Tabák), které po většinu roku stabilně rostly. Zatímco cenným papírům České Spořitelny prospěla změna majoritního vlastníka a vyšší tlak na kvalitu služeb poskytovaných bankou, tabáková firma je známa rozdělením zisku na dividendy. Také proto akcie Phillip Morris ČR od konce března letošního roku (kdy vypršel nárok na dividendu za rok 2000) rostly. Stabilní dividendová politika je při poklesu akciových trhů vysoce oceňována. Neprohloupil také ten investor, který v lednu letošního roku nakoupil akcie Komerční banky. Na konci roku vydělává slušných deset procent a v průběhu roku mohl zrealizovat na akciích této banky výnos až 30 procent. U bankovních cenných papírů se letos pozitivně projevuje privatizace těchto peněžních ústavů do rukou renomovaných zahraničních vlastníků a také vyvedení ztrátových úvěrů z účetnictví bank v minulých letech.   

Ostatní jednotlivé investice na českém kapitálovém trhu již přinášely spíše ztráty. Nejvíce zklamaný je investor, který své úspory vložil do akcií Českých Radiokomunikací. Pokud prodal za minimální cenu dosaženou v průběhu roku, mohl ztratit ze své počáteční investice více než 80 procent. Propad kurzu tohoto cenného papíru souvisí zejména s technologickým zaměřením firmy a nepovedenou privatizací. Malou náplastí pro akcionáře může být výplata mimořádně vysoké dividendy. Druhou nejvíce ztrátovou investicí byly akcie Českého Telecomu. Cena pod hranicí 200 korun za akcii této telekomunikační firmy nebyla jen letošním, ale také dlouhodobým minimem. Důvodem propadu kurzu byl vývoj v evropském telekomunikačním sektoru a neustále odkládaná privatizace Českého Telecomu z důvodu malého zájmu zahraničních  partnerů.

Akcie ČEZ a Unipetrolu patřily přes relativní zlepšení hospodářských výsledků v posledním období také spíše ke ztrátovým investicím. Ani privatizace obou firem nepřilákala mnoho kupců k těmto cenným papírům. Průběh privatizace provázely rozporuplné informace, zejména v případě ČEZ jde o velmi důležitý krok pro budoucnost obyvatelstva naší republiky. Vládě se navíc podařilo těsně před ukončením prodeje firmy odstranit řadu problémů, které způsobily pokles ceny akcií energetické firmy. 

Maximální pohyb kurzu při nákupu 2.1.2001
Cenný papír Max. zisk % Max. ztráta %
Česká Spořitelna 34% -4%
České Radiokomunikace 10% -81%
Český Telecom 12% -64%
ČEZ 12% -43%
Komerční banka 30% -12%
Philip Morris ČR 29% -9%
Unipetrol 9% -36%
Akciový index PX 50 8% -33%

Pohled na odstrašující výši možných ztrát na jednotlivých akciových titulech potvrzuje platnost jednoduchého investičního pravidla - díky rozložení akciových investic v akciovém nebo smíšeném podílovém fondu je riziko možných ztrát relativně nižší. Protože výkonnost podílových fondů se řídí spíše vývojem akciových indexů než jednotlivých cenných papírů, možné ztráty fondů jsou pouhým zlomkem potenciálních poklesů hodnoty jednotlivých investic. Správce podílového fondu může správnou předpovědí dalšího vývoje výkonnost akciového indexu překonat. Podobná matematika platí samozřejmě také u investic do zahraničních akcií. Pro investice do akciového či balancovaného podílového fondu hovoří také skutečnost, že v České republice nelze koupit tzv. indexový certifikát, tedy finanční instrument, jehož výkonnost kopíruje český akciový index.   

Perspektivy investování do českých akcií jsou velmi nejasné. Na akciovém trhu zůstalo 5-7 společností, jejichž akcie se obchodují relativně často. Obchody s akciemi těchto firem tvoří více než 90 procent všech obchodů na burze. S akciemi ostatních firem probíhají obchody velmi omezeně, mnohé jsou z obchodování vylučovány. Dosud u nás nevzniklo prostředí pro uvádění nových firem na burzu, jak je to běžné ve světě. Dokončení privatizace zbylých polostátních firem, k němuž dojde v průběhu roku 2002, může znamenat další pokles již dnes nízké atraktivity českých akcií. Díky dlouhodobým výnosům, které investice do akcií přinášejí, však nelze na tento investiční instrument zapomenout. Pozornost domácích investorů se však patrně přesune od českých k zahraničním akciím.   

Jaký byl uplynulý rok z pohledu Vašich investic? Postihla i Váš účet krize světové ekonomiky, nebo se Vám podařilo překonat trh a i na klesajícím trhu jste vydělali?

Autor je portfolio manažerem společnosti NEWTON Investment - IS.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Zájem o hypotéky slábne, úrokové sazby raketově rostou

Ilustrační snímek

Zájem o hypotéky klesá. S měsíčním zpožděním se tak začíná projevovat dopad regulace České národní banky. Během...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz