Vánoce, Silvestr aneb až se finanční úřad zeptá

aktualizováno 
Mílovými kroky se blíží vánoce a s nimi se blíží konec roku. To ovšem nejen toho kalendářního, ale i fiskálního. Ten je spojen s nemilou povinností, kterou je placení daní. Klid v duši mohou mít zaměstnanci, za které daně odvádí státu zaměstnavatel. Ne všichni zaměstnanci jsou však povinnosti podávat daňové přiznání zbaveni.

Stále více lidí v České republice musí podávat daňové přiznání. Hektická doba začátku třetího tisíciletí dnes nutí stále více lidí mít kromě příjmu ze závislé činnosti ještě ostatní aktivity. Nemusí se přitom vždy jednat o další ryze pracovní aktivity, avšak může se jednat o nejrůznější druhy příjmů, které musí být vyjádřeny v podaném daňovém přiznání. Někteří lidé svoje povinnosti v této souvislosti opomíjejí a to buď nevědomky nebo z nedbalosti. Takový postup se však vůbec nemusí vyplatit. Podívejme se tedy na nejběžnější situace, kdy je třeba podávat daňové přiznání a zároveň s čím je třeba při jeho podávání počítat. Zákon o dani z příjmů rozlišuje příjmy do pěti skupin, které jsou předmětem daně.  

·          Příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky

·          Příjmy z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti

·          Příjmy z kapitálového majetku

·          Příjmy z pronájmu

·          Ostatní příjmy 

Z pohledu povinností poplatníka je nejjednodušší situace, kdy ve zdaňovacím období pobírá pouze příjmy ze závislé činnosti. V praxi jde ve většině případů o příjmy plynoucí z pracovněprávních vztahů, což pro poplatníka v pozici zaměstnance neznamená žádné daňové povinnosti. Ty má za něj jeho zaměstnavatel, který státu odvádí daň a zaměstnanec obdrží čistou mzdu. 

To je skutečně nejjednodušší situace, avšak současná doba přináší z pohledu daní stále obtížnější situace. Stále více lidí má totiž kromě příjmu ze závislé činnosti ještě další, výše uvedené příjmy. Jak v takové situaci má poplatník postupovat? Pokud tedy poplatníkovi plynou v rámci zdaňovacího období souběžně dva nebo více druhů příjmů, pak je základem daně součet dílčích základů daně. Od součtu dílčích základů daně je třeba odečíst ještě nezdanitelné položky, které jsou uvedeny v paragrafu 15 zákona o daních z příjmů. Zkusme si tedy demonstrovat daňové povinnosti poplatníků majících příjmy z více druhů příjmů. 

Zadání modelového příkladu:

Poplatník pobírá hrubou mzdu ve výši 10 tisíc korun a pronajímá vlastní byt za sedm tisíc korun měsíčně. Jaké jsou tedy jeho povinnosti vůči finančnímu úřadu? 

Modelový poplatník tedy pobírá dva druhy příjmů a to ze závislé činnosti a z pronájmu. Základ daně se zjistí jako součet dílčích základů daně. V případě dílčího základu daně ze závislé činnosti jde o hrubou mzdu sníženou o odvody na sociální a zdravotní pojištění. V případě výdajů souvisejících s pronájmem se poplatník rozhodl pro jejich paušální uplatňování. Zákon daně z příjmů v této souvislosti pracuje s koeficientem 0,2. Celý proces výpočtu daňové povinnosti nejdete v následující tabulce. 

DZD ze zaměstnání

120 000 * (1-0,125)

105 000

DZD z pronájmu

84 000 * (1-0,2)

67 200

Základ daně

105 000 + 67 200

172 200

Odečitatelná položka

 

-38 040

Základ daně s OP

172 200 –38 040

134 160

Daň

16 380+5 000

21 380

Záloha na daň

840 * 12

10 080

Daň z příjmů

21 380 –10 080

11 300

Vysvětlivky k tabulce:

Modelový poplatník měl ve zmiňovaném období dva příjmy. V případě příjmu ze závislé činnosti vstupuje do dílčího základu součet všech dvanácti hrubých mezd za zdaňovací období snížené o platby za sociální a zdravotní pojištění. V případě příjmu z pronájmu se poplatník rozhodl neevidovat výdaje s ním spojené a využil možnosti vykazovat je paušálně. Dílčí základ daně z pronájmu se počítá jako vykázané příjmy snížené o dvacet procent (výdaje). 

Základ daně se vypočte jako součet těchto dvou druhů příjmů. Poplatník samozřejmě má možnost odpočtu nezdanitelných částí. Modelový klient si tedy odečte nezdanitelné minimum ve výši 38 040 korun. Následně se vypočte daň dle algoritmu 16 380 Kč + 20 % ze základu přesahujícího 109 200 Kč. Výsledkem je daňová povinnost poplatníka. Ta ovšem v tomto případě není konečná, neboť modelový poplatník odváděl prostřednictvím zaměstnavatele zálohy  ze mzdy. Ty činily v úhrnu 10 080 korun, což je částka snižující daňovou povinnost. Modelový poplatník tedy odvede státu výsledných 11 300 korun. 

Podobný model se aplikuje i v případě ostatních možných kombinací. Kupříkladu může jít o osobu mající příjmy z podnikání na základě živnostenského listu a příjmy z kapitálového majetku. Možných kombinací je však mnoho. Všechny však fungují na společném principu a poplatník je povinen podávat daňové přiznání. Ve všech případech se daňový základ vypočítá jako součet dílčích základů daně. 

A co vy? Nepobíráte náhodou příjmy, které by měly být zdaněny ve formě daňového přiznání? Hřešíte z nedbalosti nebo úmyslně? Podělte se s námi o vaše zkušenosti z problematikou daňových přiznání?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Je to definitivní. Peníze budeme dostávat i za první dny nemoci

Kurzy.cz Lidem budou znovu propláceny i první tři dny nemoci. Novelu zákoníku práce dnes schválili poslanci, přehlasovali veto S...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ - JEDNA SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz