Konec akcií se rychle blíží

  0:05aktualizováno  0:05
Organizátor trhu s akciemi RM-Systém zažívá nápor zájemců o prodej cenných papírů, jaký již léta nepamatuje. Příčinou je doslova panika drobných akcionářů, kteří si uvědomili, že jejich akcie se koncem příštího týdne stahují z trhu a prodej poté bude možný jen s mimořádným štěstím.
Akcie, jejichž tržní kapitalizace nedosahuje zhruba 33 milionů korun nebo pro obchodování není k dispozici alespoň 25 procent z emise, musejí letos z pražské burzy a RM-Systému zmizet.

Pražská burza má přísnější pravidla a většinu cenných papírů vyřadila již před několika lety. Současná akce se proto týká především akcií, které jsou na RM-Systému. "V posledních dnech registrační místa RM-Systému praskají ve švech. Lidé si uvědomili, že u řady emisí končí  možnost je prodat," uvedl ředitel RM-Systému Lubomír Štícha. V posledních týdnech jde o nevídaný nápor a počet pokynů k prodeji dosahuje až 1300 denně.

Nával na obchodních místech není překvapivý, protože akcie, které neuniknou vyřazení z trhu, vlastní zhruba jeden milion drobných akcionářů. Přestože se jedná o akcie, které nebude možné volně obchodovat na trhu, je o jejich koupi zájem. Provozní náměstek RM-Systému Jaroslav Šírek tvrdí, že až 90 procent z nich svého kupce najde.

Stažení akcií, které vyplývá z novelizovaného zákona o cenných papírech, postihne zhruba 700 titulů, jejichž tržní hodnota představuje řádově stovky milionů. Pravidla pro vyřazení odpovídají podle dřívějšího vyjádření šéfa Komise pro cenné papíry Františka Jakuba regulím Evropské unie. Pozitivním důsledkem má podle něj být to, že po vyčištění trhu se omezí možnosti pro nejrůznější manipulace s cenami.

To, že by drobní akcionáři byli nuceným stažením akcií z trhu poškozeni, Jakub v minulosti nepřipouštěl. "Zhruba osmdesát procent akcií, které čeká vyřazení, jsou stejně neprodejné, protože je nikdo nechce," uvedl. Loni také komise prověřovala podvodníky, kteří obcházeli drobné investory a na základě zkreslených informací od nich vykupovali akcie pod cenou. Čistý zisk podvodníků dosahoval loni až 20 milionů měsíčně.

I když budou cenné papíry staženy z trhu, neznamená to, že by akcionář o ně přišel jako o majetek. Nadále mu náleží veškerá práva akcionáře, ale v případě snahy o jejich prodej ho čeká složitější cesta. Může se je pokusit udat ve spolupráci s obchodníkem s cennými papíry, nabídnout je majoritnímu akcionáři nebo nalézt kupce přímo. Ovšem i v případě nalezení kupce bude muset řešit složité situace. "Protože se akcie nebudou veřejně obchodovat, nebude k dispozici ani tržní cena," upozornil Šírek.

K pokusům o prodej akcií zbývá lidem týden. K prodeji je třeba průkaz totožnosti a výpis z účtu ve Středisku cenných papírů.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Investiční bubliny, které je dobré rozpoznat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Lidé se při investování chovají někdy naprosto šíleně. Dokážou podlehnout eufórii a nakupovat za nejvyšší ceny. Nebo...

Investiční pojištění: Rozpoznáte pravdivé informace od lží?

Ilustrační snímek

Investiční životní pojištění má sjednáno mnoho lidí. Ale dokážete rozpoznat, jaké informace o investičním životním...

Koupil za sto tisíc, prodá za dva miliony. Kdy se vyplatí investice do aut

Lada Niva z roku 1979, na které její současný majitel vydělá zřejmě dva miliony...

Zájem o historická nebo unikátní vozidla v poslední době roste. Jde o alternativní investici, která většinou doplňuje...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Technická analýza vybraných titulů PSE / BIG EXPERT - akcie: týden od 18. 2. 201...

Kurzy.cz Názory expertů na budoucí vývoj vybraných akcií na českém kapitálovém trhu v horizontu jednoho měsíce a půl roku, v týd...

Najdete na iDNES.cz