Býci v USA prozatím nekapitulovali

aktualizováno 
Strmý růst akciových trhů tažený akciemi technologických, telekomunikačních a dalších cyklických firem se prozatím zastavil, vybraný oddechový čas využívají investoři ke sběru informací - fundamentálních dat a očekávání. Tato data si dovolil trh uplynulé dva měsíce ignorovat díky stimulujícím opatřením fiskální a monetární politiky.

Na jaká data se investoři tedy dívají? 

Ø       Spotřeba obyvatel USA (tvoří dvě třetiny HDP ekonomiky) relativně klesá s tím, jak klesá spotřebitelská důvěra a roste nezaměstnanost. Listopadový index spotřebitelské důvěry klesl na hodnotu 82,2, tento měsíční pokles byl pátým poklesem v řadě. Hlavním důvodem je rostoucí nezaměstnanost, kterou někteří ekonomové možná podceňují. Nezaměstnanost v USA (graf) vzrostla v posledním roce o 1,5% na nejvyšší úroveň za posledních pět let, tento růst bude pokračovat také v dalších čtvrtletích jako důsledek přizpůsobování kapacit zejména v sektoru technologií, telekomunikací a cyklických odvětví.

Ø       Výrazně klesají inflační očekávání obyvatelstva. Ceny mají tendenci dále klesat. Jakkoli se firmám podaří sníženými cenami prodat své zásoby a dosáhnout cíl tržeb, trpí přitom firemní zisky. Na zisky a náklady firem tlačí také proces zvýšení efektivnosti využití výrobních kapacit a zreálnění hodnoty finančních a kapitálových investic uplynulých let.

Ø       Průmyslová produkce v největších ekonomikách světa přibližně rok relativně klesá (viz. graf pro USA a Německo). Optimisti na trhu očekávají oživení již v první polovině roku 2002. Z kterých sektorů však bude vycházet? Ekonomika jenom ze státních zakázek nevyžije.

Ø       Nová data z firem dosud přicházejí v omezené míře. Jedná se o výhledy společností pro další období, v posledním týdnu své odhady prezentovala Nokia. Finská firma potvrdila stabilní hospodaření také v příštím roce, růstová očekávání však pouze potvrdila nebo korigovala. S blížícím se koncem roku se viditelnost manažerů na nejbližší čtvrtletí zvýší.

Ø       Cena ropy od teroristických útoků klesá, v posledních týdnech stagnuje. Devastující účinky tohoto stavu pro vývozce dříve nebo později povedou k dohodě mezi členy a nečleny OPEC. Největší šok pro leteckou a další typy dopravy již odezněl.

Ø       Japonská vládá stále nemá recept na ekonomickou situaci země. Bankovní systém se blíží kolapsu, ostatní hospodářské velmoci mají dost "svých starostí".

Svržení vládnoucího Talibanu v Afganistanu bylo dosud poslední pozitivní zprávou, která prodloužila růstovou sérii akciového trhu. Možná by však bylo vhodné odlišit změnu politického režimu v Afghánistánu ( později i v Iráku?) a potlačení teroristů, které bylo původní záminkou náletů. Boj s teroristy je bohužel nekonečný.

Jaké budou další měsíce na kapitálovém trhu? 

Na přelomu kalendářního  roku je možné  na kapitálovém trhu pozorovat anomálie, tedy efekty související zejména s daňovou a účetní legislativou. Učebnice hovoří o tzv. lednovém efektu, já bych jej spíše nazval efekt konce kalendářního roku. Protože meziroční výkonnost  portfolio manažerů ke konci roku je "důležitější" než výkonnost průběžná, každý správce se snaží k poslednímu dni v roce držet cenné papíry s nejvyšším možným relativním oceněním. Také na českém trhu bylo možné spatřovat v posledních dnech roku výrazné růsty vybraných cenných papírů, které neměly oporu ve fundamentálních zprávách, ale pouze v potřebě výše ocenit. Individuální držitelé akcií se také rozhodují, zda realizovat  zisk/ztrátu ještě v tomto roce, či odložit obchod do následujícího období. První dny roku bývají také spojeny s možnou změnou strategických záměrů při správě portfolií investičních a makléřských firem, alokace nových prostředků získaných z předvánočních prodejů (nebo od klientů) často přináší nadprůměrný růst akcií.  

Na tyto efekty však nelze v žádném případě spoléhat. Výpočet průměrné měsíční výkonnosti indexu DJ Global Titans 50 (50 největších nadnárodních firem světa) za posledních 10 let prokázal průměrnou prosincovou výkonnost indexu 2,1% a lednový průměr 1,2%. Například loňský rok byl velkou výjimkou, akcie v lednu 2000 klesly o 7,3% a v prosinci o 1,8%.


Zdroj: REUTERS

Jakým směrem se vydají akcie podle vás? Jaké jsou vaše horké tipy a jaký vliv bude mít pohyb na světových trzích na pražskou burzu? Těšíme se na vaše názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Investiční apetit Čechů je velký, v kurzu jsou akciové fondy

Ilustrační snímek

Většina konzervativních investic vám dnes moc nevydělá. V případě podílových fondů to ovšem může být jinak. Tedy pokud...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz