Čisté odkupy před svátky sílí

  20:21aktualizováno  20:21
Blíží se svátky a ve fondovém byznysu je to znát. Komise pro cenné papíry vyhověla návrhu předsednictva Unie investičních společností České republiky a vzala na vědomí technickou přestávku při poskytování služeb investičními společnostmi na přelomu let 2001 a 2002. Investiční společnosti tak mají možnost přerušit vyhlašování kurzů podílových listů a jejich prodej a odkup ve dnech 22. prosince 2001 až 8. ledna 2002 včetně, tj. v délce 8 pracovních dnů - 3 pracovních dnů v roce 2001 a 5 pracovních dnů v roce 2002.

Jako poslední obchodní den v závěru roku stanovila Komise pro cenné papíry pro investiční společnosti a jejich fondy pátek 21. prosince 2001, prvním obchodním dnem v novém roce bude středa 9. ledna 2002. Konečné rozhodnutí o délce přechodného období je ponecháno na jednotlivých členech UNIS ČR, kteří o něm budou standardním způsobem informovat své klienty. Všichni členové Unie samozřejmě vyvinou maximální úsilí, aby novoroční přestávku zkrátili na minimum. K tomuto korku se Unie rozhodla proto, že K 1. lednu 2002 nabývá účinnosti nové opatření MF ČR, které přeřazuje investičních společnosti a jejich fondy ze skupiny subjektů, pro které byly závazné postupy účtování pro podnikatele, do nové společné skupiny bank a některých finančních institucí. Změní se tak např. metody účetního výkaznictví, což fondům může způsobit obtíže.

Listopad byl pro fondy úspěšným měsícem. Celkem došlo k navýšení vlastního jmění o více než 1 miliardu korun. Tento úspěch se však po prvním prosincovém týdnu smrskl na polovinu. Podle statistik UNISu totiž fondy odkoupily podílové listy v hodnotě 1,179 miliard korun a prodaly pouze za 594 milionů korun. Rozdíl tedy činil závratných 585 milionů korun. Fondy nelze házet do jednoho pytle. Objem čistých prodejů se velmi liší a mezi nejlepším a nejhorším je rozdíl 623 milionů korun! Jak tedy obchodování dopadlo. Dařilo se tradičně fondům IKS - Peněžního trhu (+204 mil. Kč) a Dluhopisovému (+8 mil. Kč) a fondům ISČS - Sporobondu (+23 mil. Kč) a Trendbondu (+18 mil. Kč). I na druhém konci ale nalezneme fondy výše zmíněné společností, konkrétně ISČS Český OPF (-419 mil. Kč), ISČS 2. OPF (-238 mil.Kč) a ISČS Sporoinvest (-92 mil. Kč).

Ani dobré výsledky zdaleka nemohly vynahradit ztráty způsobené odkupy. Nejlépe si vedly fondy ČSOB - Evropský akciový (+7,7%) a Světový akciový (6,3%). Za nimi skončily další fondy investující do evropských akcií: Akro Eurotech (+5,9%) a ISČS Eurotrend (4%). Se ztrátou se tentokrát musely smířit Akro Svět (-0,7%) a KIS Globálních značek (-0,3%).

Dluhopisové fondy zažily nevydařený týden. Jako jediný si připsal 1.IN Dluhopisový 0,15%. Nejvíce ztratily ISČS Sporobond (-0,5%) a KIS Korporátních dluhopisů (-0,4%).

O poznání lépe skončily fondy peněžního trhu. Na prvním místě skončil ISČS Sporoinvest (+0,15%), následovaný 1.IN Fondem peněžního trhu (0,13%). Jediný v červených číslech zůstal Akro Obligace (-0,5%).

Ztráty dluhopisových fondů se nepromítly příliš do výsledků fondů fondů. IKS Fond fondů si připsal 2,4%, o desetinu hůře skončil ISČS Globaltrend FF. S výrazným odstupem obsadil poslední místo 1.IN Fond fondů (+0,2%).

I ve smíšených fondech hrála roli akciová složka. Nejvíce se projevila u Newtonu Euro (+3,9%), Živnobanky KBF (+2,9%) a u ČSOB Smíšeného (2,7%). Zápornou výkonnost vykázaly pouze IKS Plus balancovaný (-0,3%) a Newton Druhý KSIO (-0,03%).

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Analytik: Akcie prodávej v květnu. Platí v investičním světě pořekadla?

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Češi se zajímají o investice. Řada lidí však v investování tápe a chytá se nejrůznějších rad, jak spravovat své...

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Vyčerpala již pražská burza svůj letošní růstový potenciál? / BIG EXPERT - akcie...

Kurzy.cz Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu by dle mého názoru měla znít, že z většiny již ano. Alespoň při pohledu na vývoj i...

Najdete na iDNES.cz