Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Česko - Slovensko, rok 2006

Náhodného návštěvníka to uhodí do očí hned za odbočkou z Brna na Bratislavu. Plná dálnice se za slovenskými hranicemi zničehonic vyprázdní. S provozem náhle vymizí i v Česku všudypřítomné obtížné billboardy.

Rodina - (c) profimedia.cz - Rodina, rodiče, dítě - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Důvod je zřejmý: životní úroveň na Slovensku je pořád nižší než v Česku. A benzin je na Slovensku drahý. Zatímco Čech s průměrným platem na jeden litr naturalu vydělává 17 minut, Slovák na něj musí pracovat o deset minut déle. Pro řidiče ze Západu je to výhodné, protože nemaří hodiny času v dopravních zácpách, jako je tomu v Česku. Pro Slováky je to známka nižší životní úrovně.

A tak je to skoro se vším. Tak třeba na dvanáctidenní zájezd do Egypta (za 12 390 korun) vydělává Čech 110 hodin. A Slovák - přestože se dá tentýž zájezd v Bratislavě sehnat levněji než v Česku - na něj pracuje 135 hodin. „V Česku se žije o poznání lépe,“ vnímá rozdíl bratislavský živnostník Imrich Bajmóczy, stejně jako ostatní lidé, kteří se v uplynulých dnech podrobili sondě MF DNES zkoumající, jak se žije Čechům a Slovákům.

Trenčínský učitel Václav Janský měl až do letoška vyšší kvalifikaci než jeho kolegyně ze středočeského Obořiště Dana Kuchynková. Ta totiž vysokou školu dokončila až v tomto roce. Přesto Janský zatím nemůže na hypoteční úvěr, který by mu zajistil samostatné bydlení, ani pomyslet. Stejně jako na automobil. Kuchynkovi už dokázali postavit dům a mají i ojetý vůz. Zdá se tak, že slovenského učitele a českou učitelku spojuje jen jedna věc: oba jsou se svým životem víceméně spokojení.

Slováci měli těžší začátek, ale odvahu k reformám

Ekonomové však při porovnávání životní úrovně obou národů upozorňují na jednu důležitou věc: Slováci před třinácti a půl lety po rozpadu Československa startovali z pozic o poznání horších. A nyní - díky tvrdým reformám předchozí vlády Mikuláše Dzurindy - se jim žije lépe než dřív. Například nezaměstnanost klesla v důsledku seškrtání sociálních dávek o neuvěřitelných sedm procent.

V Česku, i když se zemi daří lépe, přitom klesá jen o pouhé desetiny procenta. Pokud tedy nový kabinet šéfa strany Směr Roberta Fica skutečně většinu reforem zruší, jak sliboval před volbami, své zemi podle ekonomů příliš nepomůže.

Hlavní analytik společnosti Patria Finance David Marek je nekompromisní: „Nová vládní koalice strany Směr, Hnutí za demokratické Slovensko a Slovenské národní strany je pro další vývoj slovenské ekonomiky a pro finanční trhy noční můrou,“ říká.

Jenže sami Slováci - jak ukázaly volby - to vidí jinak. Reformy se mnohým z nich zdají příliš tvrdé, takže je v červnových volbách odmítli. „Třeba tady u nás, v chudších oblastech horní Oravy, volila většina lidí levici, tedy Fica. Je tu totiž dvacetiprocentní nezaměstnanost, příznivý dopad reforem tu lidé zatím příliš nepocítili,“ podotýká slovenská novinářka a rodačka z Dolného Kubína Jana Holíková.

Lidé z okolí tíživou situaci většinou řeší dojížděním za prací do Bratislavy, sousedního Česka, ale i do Rakouska či Německa.

Doma jsou jen o víkendu, za prací dojíždějí

Některé obce v okolí tak nabízejí nebývalý obrázek: po celý týden se v nich nedá potkat žádný muž. Všichni se domů vracejí jen jednou za deset dní na prodloužený víkend.

V Česku se zatím lidé za prací -ani z chudších regionů - v tak masovém měřítku dojíždět za prací nenaučili. Výše sociálních dávek je k tomu nenutí. „U nás je navíc dojíždění za prací do ciziny tradicí,“ podotýká Slovenka Holíková.

To obyvatelé Bratislavy se mají o poznání lépe. Slovenská metropole patří spolu s Prahou k jediným městům v nových zemích Evropské unie, která nemají nárok na evropské dotace. To kvůli tomu, že tam připadá z pohledu bruselských předpisů až příliš vysoký hrubý domácí produkt na jednoho obyvatele. Zda to tak zůstane i s novou slovenskou vládou, se teprve uvidí.

Zatímco Slováci v červnových volbách pokračování reforem odmítli, Češi se - pro změnu o spuštění potřebných reforem - jasně rozhodnout nedokázali. A zatímco Slováci už novou vládu mají, Češi na tu svou kvůli patovému výsledku voleb pořád čekají. Jasné už je, že pokud vznikne menšinová vláda, žádné „reformní otřesy“, jako tomu bylo na Slovensku, se v Česku konat nebudou.

 

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...