Vyhráli jste v loterii? Dodržujte zlaté finanční pravidlo, ochrání vás

aktualizováno 
Sázející z České republiky v půlce června vyhrál v loterii Eurojackpot fantastických 1,412 miliardy korun. Víte, co byste s tak obrovskou sumou udělali vy? Odborníci radí dodržovat zlaté finanční pravidlo, to ochrání chudé i bohaté.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V případě vysokých výher loterijní společnosti nabízejí výherci kontakty na finančního poradce i psychologa. Důvod je jednoduchý. Po oslavách pohádkové výhry vyvstane otázka, jak s penězi naložit.

Podle portfolio manažera investiční společnosti Partners Martina Mašáta vůbec první a základní pravidlo pro každého výherce v loterii, ale i pro toho, kdo obdrží větší obnos peněz najednou, je prosté: nezbláznit se. To druhé pak zní: věřit jenom sám sobě. Nabízí i jednoduchý návod, jak má postupovat ve správě finančních produktů ten, kdo není omezený množstvím peněz.

Na prvním místě má být stanovení finanční rezervy. „Prvotní investice mají směřovat na zajištění rodiny a dětí. Pořídit si bydlení, zajistit dětem kvalitní školní i mimoškolní výuku a nezapomenout na uzavření pojistného krytí rizik. Rodina a zdraví jsou největším aktivem každého člověka,“ vysvětluje Mašát.

Druhým krokem je podle něj uložit část finančních prostředků na spořicí účty, kde se úrok pohybuje kolem 1,5 %. V případě posledního výherce loterie by stačilo uložit na jednoduché vkladové účty 100 milionů korun a zaručený měsíční výnos je 150 tisíc korun, což by mělo stačit na pokrytí provozních výdajů.

„Třetím krokem je zaměřit se na dlouhodobé investice. Zajímavou investiční příležitostí jsou akciové nebo nemovitostní fondy. Za zvážení stojí i příležitost vstupu do některé rozvíjející se společnosti jako tichý společník,“ říká Mašát.

Zlaté pravidlo pro všechny: 10 až 40 procent

Základní pravidlo v případě vysokého obnosu na účtu „hlavně se nezbláznit“ platí i podle finančního poradce Jaroslava Galla. I on přidává několik platných rad, podle kterých by měl postupovat nejen šťastný výherce v loterii, ale i každá finančně gramotná domácnost.

Nabízí řešení, kdy se veškerý příjem domácnosti rozdělí pomocí jednoduchého pravidla 10 %, 20 %, 30 %, 40 %. Pravidlo spočívá v tom dávat za všech okolností 10 % z příjmu do krátkodobých rezerv, 20 % z příjmu do dlouhodobých rezerv, 30 % na bydlení a 40 % si nechat na provoz.

„Není to těžké a po několika měsících hospodaření se tento model stane zcela automatickým a výborným pomocníkem v řízení financí. Riziko, že by se s tímto pravidlem kdokoli dostal do finančních problémů je minimální,“ vysvětluje Gall.

Statistiky ukazují, že ne všichni náhlý nápor bohatství zvládnou. Naopak, o peníze z výhry velice často přijdou.

„Pocit nekonečnosti je velmi zrádný. Devět z deseti výherců vysokých částek je do dvou let v bankrotu. Chce to od začátku obrovskou disciplínu a po úvodní euforii přemýšlet racionálně,“ tvrdí Gall.

A dodává, že je naopak mnoho domácností, často i neúplných, které dokážou bez problémů hospodařit třeba i s nízkým rozpočtem jen proto, že vědí, že musí hospodařit velmi pečlivě a disciplinovaně. 

Zlaté pravidlo v bodech

  • 10 % z příjmu by měla domácnost nasměrovat do krátkodobých rezerv. Odsunout je na spořicí účet a peníze využít na mimořádné provozní výdaje, jako například na opravu automobilu nebo bicyklu.
  • 20 % z příjmu by měla domácnost nasměrovat do dlouhodobých rezerv, jako jsou platby na stavební spoření, penzijní spoření, investiční nebo podílové fondy.
  • 30 % z příjmu (maximálně) by měly tvořit výdaje domácnosti spojené s bydlením. Například splátka hypotéky, nájmu, jiného úvěru na bydlení, ale i poplatky za energie, vodu a odpady.
  • 40 % z příjmu by měla domácnost použít na pokrytí běžné spotřeby. To jsou náklady na stravování, životní a jiná pojištění, dopravu, školní potřeby, kapesné, kulturní a sportovní akce, dovolené, elektroniku, úhrady telefonů, ošacení, ale i další sjednané úvěry mimo ten na bydlení.
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Mnoho lidí netuší, na co mají nárok, když pracují ve státní svátek

Ilustrační snímek

Blíží se dvojice státních svátků, 5. a 6. července. Pro řadu zaměstnanců je však stále velkou neznámou, na co mají...

Za ztracené zavazadlo lze získat odškodné až 33 tisíc korun

ilustrační snímek

Leteckou dopravu využívá po celém světě stále více cestujících. S tím roste razantně i počet letů. Kapacity letových...

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Investovat do akcií ČEZ nebo od nich raději utéci? (1)

Kurzy.cz (Toto zamyšlení bylo napsáno pro portál Kurzy.cz) Nedávné rozhodnutí vlády naplnilo mediální prostor spoustou analýz, k...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz