Po Vánocích přijdou slevy, některé nákupy se vyplatí odložit

  0:01aktualizováno  0:01
Unavují vás přeplněné obchody, děláte si starosti, zda vám budou stačit peníze na všechny vánoční dárky? Zadržte! Pokud připustíte, aby zvítězil rozum nad city, můžete ušetřit. Cesta k úspoře peněz je jednoduchá. Pod stromečkem najdou vaši blízcí kartičku s poukázkou na dárek a nakupovat se půjde až po Novém roce. Bez front a v mnoha případech levněji než před Vánocemi. Odložit například nákup zimního oblečení či sportovních potřeb na počátek dalšího roku se rozhodně vyplatí.

Začátek ledna má v zahraničí zaškrtnutý v kalendáři řada rodin.  Začínají masivní výprodeje oděvů, doprovázené před otevřením obchodních domů dlouhými frontami, které si důvěrně pamatujeme z dob socialismu. Podle odborníků tam přitom nenakupují zlevněné zboží zdaleka jen lidé, kteří jsou nuceni šetřit, ale i rodiny s vysokými příjmy. A v tuzemsku? „Povánoční slevy jsou už i mezi českými zákazníky velice oblíbené, i když rozsah jejich zájmu zatím nedosahuje ‚západního‘ rozměru, kdy zákazníci plánovitě odsouvají nákupy až na období výprodejů. U nás zatím převažuje tradice překvapit blízké skutečnými dárky pod stromečkem,“ míní Martina Čermáková z vedení společnosti Tesco.

Razantní výprodeje se přitom dají v tuzemsku očekávat u textilu, sportovního zboží a obuvi. Tedy u zboží, které podléhá sezonnosti a módě a jehož ceny se u vybraných modelů na původní úroveň už nevrátí. Díky velkým slevám může člověk nakoupit počátkem roku například oblečení za přijatelnou cenu i ve značkovém obchodě, kam by se jinak neodvážil. „Plánujeme slevy v rozsahu 30 až 75 procent. Slouží k výprodeji podzimního a zimního zůstatku zásob zboží a k přípravě prostoru pro nástup jarní kolekce,“ potvrzuje obchodní ředitel společnosti Marks and Spencer Zbyňek Mrozek.

Levněji se dá pořídit i zimní sportovní vybavení. „Slevy lyží určitě budou, ale až tak v období jarních prázdnin, po opadnutí největší poptávky, kterou se obchodníci budou snažit oživit právě slevami,“ říká Martin Salva z internetového obchodu SuperLyže.cz. Upozorňuje však na to, že výše slev i doba jejich zahájení se může regionálně výrazně lišit. „Záleží na místní poptávce i stavu zásob konkrétního obchodníka,“ doplňuje Martin Salava.

Jak a kdy obchodníci snižují ceny

 

 

Před Vánocemi

Na začátku nového roku

Oděvy

ojediněle

výprodeje podzimní a zimní kolekce o 30 až 70 procent

Obuv

ojediněle

výprodeje zimních bot o 10 až 50 procent

Lyže

loňské typy

typy letošní sezony až o 30 procent

Elektronika

vybrané typy až o 30 procent

vybrané typy až o 30 procent

Kosmetika, nábytek, potřeby pro kutily

slevy podle letáků po celý rok

Počátkem roku zlevňuje i typické vánoční zboží - ozdoby, řetězy či ubrousky a ubrusy s vánoční tematikou. Zákazník ušetří, musí je však dalších jedenáct měsíců uskladňovat. Za velmi nízké ceny se po Vánocích nabízejí i čokoládové mlsky, kolekce a další vánoční figury, které stojí i o polovinu méně než před Vánoci. Zkaženého žaludku se přitom zájemci bát nemusí - záruka dobrot sahá většinou dál než jen do konce roku.

Naopak žádné „cenové bomby“ nelze pravděpodobně čekat v obchodech s domácími potřebami a elektronikou. „U nás slevy probíhají po celý rok, teď před vánočními svátky je jich ještě víc než jindy, takže po Novém roce žádné zvláštní akce nečekáme. Snížení cen je navíc hlavně záležitostí dovozců a od nich zatím o slevách nic nevíme,“ říká Vlastimil Vopršal z prodejny Elmos v Pardubicích. Jeho slova potvrzuje Jana Voldánová z marketingu společnosti Olympus: „Na leden žádné slevy fotoaparátů nepřipravujeme.“

Pozor by měli dát zákazníci na falešné slevy. Obchodníci vědí, že na snížení cen lidé dobře „slyší“. V období vánoční nákupní horečky ceny zvednou a po Novém roce pak vyhlásí slevy. Ale prodávají vlastně za původní, nezvednuté předvánoční ceny.

Ale neplatí to stoprocentně, i před Vánocemi se najde „skutečná“ zvýhodněná nabídka. Jedná se však spíš jen o jednotlivé kusy zboží, například sezonní módní oděvy či „loňské“ typy elektroniky.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Změňte operátora. A máme i další tipy, jak ušetřit na volání

Ilustrační snímek

Volá váš operátor a něco vám nabízí? Vsaďte se, že když kývnete, budete mít služby, které jste dosud nepotřebovali, a...

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Koupil nový telefon a zjistil, že je používaný. Reklamaci e-shop zamítl

Ilustrační snímek

Nákup na internetu má své výhody, ale ne vždy. Například když nám prodejce zamítne reklamaci a jeho zdůvodnění je...

Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Elektřina prudce zdražila. Do budoucna lze očekávat další zvyšování ceny

Kurzy.cz „Výstavba nových jaderných bloků jde mimo trend evropské energetické politiky. Rozumnější je prodloužit životnost stáva...

Najdete na iDNES.cz