ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Víte, jak na stavební spoření pro děti či vnoučata?

  • 1
Přemýšlíte nad budoucností svých potomků a chcete jim založit stavební spoření? Víte, jaké má dětské stavebko specifika, komu patří peníze na účtu a kdo může případně smlouvu vypovědět? Otestujte své znalosti.

Vstupte do kvízu: Jak na stavební spoření pro děti

Z průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) vyplývá, že stavební spoření je mezi rodiči oblíbeným způsobem, jak pomoci dětem na startu do samostatného života. Své děti jím plánuje vybavit 59 % mladých rodičů. 

V případě, že dostanou Češi jako věno hotovost, převažují podle průzkumu spíše nižší částky. 37 % rodičů věnuje dětem do 25 000 Kč, dalších 21 % pak do 50 000 Kč. Částka bývá odrazem aktuální finanční situace rodiny.

Když však rodiče pravidelně a dlouhodobě ukládají peníze na stavební spoření, naspoří vyšší částky. Téměř polovina z těch, kteří dostali stavební spoření, obdrželo více než 100 000 Kč. Rodiče totiž často s osamostatněním dětí počítají mnohem dříve, než tato situace nastane. Dlouhodobé spoření je tak určitým důkazem ochoty a snahy dětem pomoci i do budoucna.

Jak založit dětské stavební spoření, radí Stanislav Oliva ze Stavební spořitelny České spořitelny

  1. Potřebujete rodný list dítěte.
  2. Pokud nejste zákonný zástupce, potřebujete také jeho plnou moc. Nejlepší je stáhnout si formulář přímo u vámi vybrané stavební spořitelny a ten spolu s rodiči dítěte vyplnit.
  3. Pak můžete stavební spoření uzavřít online, na pobočce nebo u finančních poradců spolupracujících s danou stavební spořitelnou. Záleží jen na vás, která možnost vám nejlépe vyhovuje.
  4. Pokud chcete, aby děti/ vnoučata získala maximální roční státní podporu
    2 000 Kč, musíte jim (sami nebo společně s rodiči) spořit alespoň 20 000 Kč ročně. Můžete kombinovat pravidelné a mimořádné vklady.
  5. Spořit se vyplatí jakoukoliv částku. Čím déle budete spořit, tím více můžete svým potomkům předat.
  6. Jakékoliv změny smlouvy nebo její ukončení jsou oprávněni provádět pouze zákonní zástupci dítěte nebo po dosažení 18 let samotný účastník smlouvy (tedy vaše dítě/ vnouče).
, pro iDNES.cz