ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Co víte o restitucích?

  • 1
Téma restitucí se objevuje především v souvislosti s minulým režimem, ale jejich historie sahá až do období druhé světové války. Stále však existuje přes 40 000 oprávněných osob, které mají nárok na vrácení majetku, ale dosud o něj nezažádaly. Nepatříte náhodou mezi ně? A víte, jak na restituce? Otestujte si své znalosti.

Restituce se týkají movitých i nemovitých věcí, od budov, přes zemědělskou půdu až po cenná umělecká díla a další. Stát již odškodnil řadu žadatelů, kterým v minulosti způsobil majetkovou újmu. Desetitisíce lidí, kteří mají nárok na náhradu, ale o plnění dosud nezažádaly.

KVÍZ: Co víte o restitucích?

„Domníváme se, že restituce u nás budou fakticky existovat už jen dalších tři až pět let. Apelujeme proto na restituenty, aby své nároky bezodkladně řešili, dokud to naše právo umožňuje,“ říká Vladimír Cnota ze společnosti Restituce.cz.

Při plnění nároku za restituce může dojít k podhodnocení skutečné hodnoty majetku. Existují totiž stanovené tabulkové ceny, na jejichž základě český stát vyplácí oprávněným osobám náhrady za odebrané nemovitosti.

„Samozřejmě nejde o pravidlo, ale tabulkové ceny často představují pouze zlomek toho, na co mají restituenti nárok. Pamatuji si případ, kdy se původní nárok ve výši 49 000 korun vyšplhal až na 4 miliony korun,“ dodává Cnota. V případě peněžního odškodnění se tedy může vyplatit využít služeb odborníků.

, pro iDNES.cz