Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Sondovali jsme u odborníků, jakou cenu může mít malý domácí poklad

Snad každý má doma pár rodinných šperků. Víte ale, jakou mají hodnotu a zda mezi nimi není takový, který má výjimečnou cenu? Mnoho lidí to vůbec netuší. Často tápeme i v tom, jaké šperky se mohou stát starožitností. Vzali jsme proto několik šperků a vyrazili s nimi do terénu za odborníky.
Hodnotu šperku naznačí punc. Může se ale stát, že na šperku žádný punc není.

Hodnotu šperku naznačí punc. Může se ale stát, že na šperku žádný punc není. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Podle Ivo Webera, klenotníka a ředitele výroby ALO diamonds, jehož rukama ročně projdou tisíce šperků s diamanty i jinými vzácnými kameny, má každý šperk svůj příběh i svou hodnotu. O investici, která se stává rodinným pokladem přecházejícím z generace na generaci, jde podle jeho slov tehdy, když vlastníte výjimečné šperky s drahými kameny.

Většinu šperků, které jsme mu předložili k posouzení, hodnotí klenotník jako šperky určené k běžnému nošení. Investiční hodnotu tedy nemají. „Pokud jste je zdědili nebo dostali, vždy byste měli alespoň rámcově vědět jejich cenu,“ doporučuje klenotník.

Hodnotu šperku naznačí samotný punc. Podle něj se dá poznat, z jakého kovu je šperk vyrobený a v jakém období vznikl. „Označení 585 je standardní označení pro 14karátové zlato. Někdy může šperk působit zlatě, má však označení 900 nebo 800, což říká, že se jedná o stříbrný šperk,“ říká Weber. Podle jeho odborného názoru je ideální mít šperky ze zlata, protože zlato je komodita a jeho cena v čase roste. „I když je zlatý šperk prostý, určený k běžnému nošení, má vždy minimálně hodnotu zlata,“ poznamenává.

Na šperku může odborník najít i jiné značky, které posouvají jeho stáří dál dozadu. Může se ale stát, že na šperku žádný punc není. V takovém případě je dobré obrátit se na odborné znalce. „Nejjednodušší cesta je zajít na Puncovní úřad, kde odborníci určí, jakou má šperk hodnotu, zda je zlatý, jakou má ryzost, nebo zda se jedná o obecný kov,“ radí Weber.

Všímejte si zpracování šperku

Při rozhodování, zda si šperk ponechat, nebo ho prodat za cenu zlata, je podle Ivo Webera velmi důležité si všímat, jak je zpracovaný. Preciznost, nápaditost a originalita totiž mohou šperk během času povýšit na starožitnost s historickou hodnotou. „Tento prsten má pěkný design, je precizně a kompletně ručně vyrobený, což z něj dělá kvalitní starožitnost. Pokud by v něm byl osazený pravý kámen, cena by se tím výrazněji zvýšila,“ poznamenává klenotník a ukazuje na jeden z prstenů, který jsme mu přinesli k posouzení.

Zda je ve šperku osazen syntetický, nebo pravý kámen, posoudí jedině odborník.

„Ale jak si potvrdit, že je ve šperku osazen syntetický, nebo pravý kámen?“ sonduji. „Můžete využít poradenskou službu pro občany, kterou nově zavedl Puncovní úřad. Nebo se můžete obrátit na znalce, který se specializuje na starožitnosti. U něj máte jistotu, že vám řekne reálný odhad ceny včetně kamenů. Zároveň zařadí, v jakém období byl šperk vyroben. Cena takového odhadu často záleží na hodnotě šperku,“ říká Weber.

Jak jsme zjistili cenu šperků

S malým zlatým pokladem, vyrážím do Puncovního úřadu v Kozí ulici v Praze. Každé pondělí od 14 do 17 hodin zde nově funguje poradna, ve které můžeme zdarma získat informaci, za kolik bychom mohli šperky prodat. Posoudí ale nejvýše pět kusů.

Po krátkém čekání přicházím na řadu a předávám šperky k posouzení. Každý kousek odborník pečlivě prohlíží a váží. Dozvídám se, z čeho jsou jednotlivé šperky vyrobené a za kolik by se daly prodat. Na jednom prstenu chybí punc a jeden šperk, i když vypadá jako zlatý, je ve skutečnosti jen pozlacený.

Nejdráž vycházejí dva prsteny. Jedním z nich je i ten, který klenotník Ivo...

Nejdráž vycházejí dva prsteny. Jedním z nich je i ten, který klenotník Ivo Weber označil za zlatnicky dobře zpracovaný s ambicí stát se starožitností. Zda je v něm osazen pravý, nebo syntetický kámen si ale musím počkat do středy na další odborný posudek v gemologické poradně puncovního úřadu. S největší pravděpodobností však půjde o syntetický kámen. Odbornice, která v poradně prsten s kamenem přebírá, ho zkoumá poměrně dlouho. „Škoda, je skutečně syntetický,“ potvrzuje. „První syntetické kameny byly u nás vyráběné koncem 19. století, byly dostupnější než ty pravé,“ dodává Ivo Weber.

Kde poradí zdarma

Puncovní úřad Praha:

  • Oceňování šperků každé pondělí od 14 do 17 hodin
  • Gemologická poradna každou středu od 9 do 12 hodin

Náš malý zlatý poklad je různorodý a má hlavně citovou hodnotu. „Co když ale má někdo doma starožitný šperk a chce ho prodat, kam se obrátit?“ ptám se. „Prvou možností je obrátit se na starožitníky, kteří se specializují na odkup běžných starožitných šperků. V případě, že jde o výjimečný šperk, doporučuji obrátit se raději na některou aukční síň, například Dorotheum. Je-li šperk jedinečný s mimořádnou hodnotou, je dobré s ním vyrazit do světa. Prodejem v zahraniční aukci můžete dosáhnout na ještě větší výnos,“ přibližuje klenotník. Zároveň se dozvídám, že starožitný šperk má vyšší hodnotu, pokud k němu současný majitel vlastní i původní originální krabičku. Dokumentuje se tím doba, kdy tento šperk vznikl.

„Pokud bych chtěla prodat šperk z doby socializmu, který nenosím, protože mi nesedí, komu ho nabídnout, abych neprodělala?“ sonduji dál. „Můžete ho prodat za cenu materiálu. Je na vás, jakou firmu zvolíte. Nemusí to být zlatnictví ani starožitnictví, na výkup materiálu se zaměřují i další firmy. V každém případě si ale na internetu zjistěte aktuální cenu zlata a u obchodníků si všímejte toho, jakou má uvedenou cenu, aby nedošlo k omylu. Někdy může být přímo uvedena výkupní cena za 14karátové a 18karátové zlato, někdy je ale uvedena výkupní cena za ryzí zlato. Cena za ryzí zlato je samozřejmě vyšší, po přepočtu pak dostanete méně peněz,“ upozorňuje Weber.

A což takový šperk prodat v aukci na internetu? „Může to být velká výhoda. Když máte šperk, který pro vás není zajímavý a není zajímavý ani pro klenotníka či starožitníka a zveřejníte ho v internetové aukci, může někoho zaujmout. V tu chvíli má daleko větší hodnotu a lépe se zhodnotí design šperku,“ uzavírá klenotník.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Pravidla penzijního spoření se mění. Víte, jak z něj získat maximum?

28. dubna 2024

Penzijní spoření má v České republice dlouhou historii. Již tři desítky let poskytuje lidem...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

Co přineslo 20 let v EU českým domácnostem? Není vše zalité sluncem

3. května 2024

Životní úroveň Čechů během 20 let vzrostla. A to díky členství v Evropské unii. Průměrná spotřeba...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...

Je to šílený, hodnotily firmy práci řemeslníků, kteří opravili střechu

Po zimě se často ukážou mnohé „vady na kráse“ domu, střechy nevyjímaje. Někdy nezbývá nic jiného než kompletní výměna....