Hypotéky letos kvůli vyšším úrokům zdraží

  1:00aktualizováno  1:00
Na zájemce o nové bydlení budou letos čekat dražší půjčky. Ekonomové čekají, že úroky letos půjdou alespoň jednou nahoru. Nebude to ale hned. "Letos očekáváme nejméně jedno zvýšení úroků národní banky," potvrzuje Pavel Kühn z České spořitelny.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Rodina, dům, peníze | foto: Profimedia.cz

Stejně se vyjádřili i zástupci Hypoteční banky, Komerční banky či Raiffeisenbanky.

Od úroků stanovených ČNB se odvíjí úročení všech úvěrů a vkladů. Banky zpravidla reagují na krok centrálních bankéřů do několika dnů. Naposledy šly úroky nahoru koncem října. K jejich dalšímu zvýšení by mělo vést očekávané větší zdražování.

Když dělala v půlce prosince agentura Reuters průzkum mezi třiadvaceti ekonomy, předpovědělo devět z nich, že ČNB zvýší letos úroky jednou, a to o obvyklých 0,25 procenta z dnešních dvou procent. Dalších 11 analytiků předpokládá, že zvýšení úroků bude dokonce dvojí.

K růstu úroků však zřejmě nedojde hned v prvních měsících roku

Naznačují to i čerstvě zveřejněná čísla o inflaci za loňský rok. Zdražování není zatím takové, jaké čekali centrální bankéři ani ekonomové. To znamená, že by úroky měly ještě nějakou dobu vydržet na nynější úrovni.

Ceny byly v prosinci proti stavu před rokem vyšší o 2,2 procenta. Lednové výsledky budou horší, ekonomové čekají, že zboží a služby zdražily celkem o více než tři procenta.

Zvedly se  ceny elektřiny, plynu, odvozu odpadu či městské dopravy. Dodatečně se také začne projevovat zdražení cigaret. 

Samotní centrální bankéři o tom, o kolik, kdy a pokud vůbec úroky zvednou, neradi mluví, aby nezavdali důvod k finančním spekulacím. "V říjnu jsme očekávali, že bude třeba poměrně rychle sazby zvyšovat. Na posledních dvou jednáních však bankovní rada neshledala důvody pro zvýšení sazeb," říká viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer.

Menší růst cen v prosinci podle něj také mluví pro stabilní úroky. Neví se však, na jak dlouho. Záležet bude i na tom, jak moc bude posilovat česká koruna. Silnější kurz zdražování brzdí.

Nejistota ve vývoji úroků hraje pro to, vzít si raději hypotéku s pevně daným úrokem na tři až pět let. "Doporučil bych fixní sazbu na tři roky. U jednoleté fixace je vyšší riziko růstu sazeb," říká Marek Richter z Raiffeisenbank.

Bankéři tvrdí, že pokud ČNB úroky zvýší, projeví se to hlavně na zdražení hypoték s úrokem daným na jeden rok. Ty jsou dnes nejlevnější, v průměru za 3,9 procenta.

Lidé se radami bankéřů řídí, protože nejvíce sahají po hypotékách s úrokem sice vyšším, ale na pár let zaručeným. "Tři čtvrtiny klientů mají tří- a pětileté fixace úroků," říká Jan Sadil, šéf Hypoteční banky.

Ne vždy je to ale ta nejlepší volba. "Ti, kdo si v minulých letech zvolili plovoucí úročení, zatím nepochybně své volby nelitovali," říká Niedermayer. Za posledních deset let totiž úroky s krátkými přestávkami klesaly.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše rubrika- Vyplatí se?

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Pět hlavních úskalí, která vás můžou čekat při koupi staršího domu

Ilustrační snímek

Cena nemovitostí je vysoká a zájemci o vlastní bydlení se začínají pohlížet i po starších domech. Na co si dát pozor...

Kvíz: Víte, co si letos můžete odečíst z daní?

Ilustrační snímek

Pokud jste ještě nepodali daňové přiznání za loňský rok, vyzkoušejte náš kvíz. Zjistíte, jak znáte novinky, díky kterým...

Spočítáno: Kolik vlastních peněz potřebujete při žádosti o hypotéku

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o koupi bytu na hypotéku, není to levná záležitost. Víte, kolik peněz musíte mít ve vlastních zdrojích?

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

ČNB je o krok blíže březnovému zvýšení úrokových sazeb

Kurzy.cz Podle předběžného odhadu ČSÚ vzrostla česká ekonomika v závěru minulého roku mezičtvrtletně o 1,0 %, což znamená zrychl...

Najdete na iDNES.cz