Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 24. ledna 2022 Milena

KOMENTÁŘ: Dočkají se náročné profese dřívějšího odchodu do důchodu?

Podle navrhované novely MPSV by takzvaný individuální důchodový věk umožňoval lidem v náročných profesích odejít do starobního důchodu dříve, aniž by za to byli jakkoliv penalizováni. „O to, které práce do náročných profesí spadat budou a které už ne, se nepochybně povedou boje,“ říká ve svém komentáři právnička Kateřina Trzaska.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) finalizuje práce na novele snižující důchodový věk lidem v náročných profesích. Nynější právní úprava sice umožňuje lidem odejít do důchodu dříve, než člověk dosáhne zákonem stanovený důchodový věk. Má to ale háček v podobě snížení dávky za každých 90 dnů předčasného důchodu. 

Podle výpočtů Komise pro spravedlivé důchody tak předčasný důchodce přijde v průměru o 1 000 Kč měsíčně. Jak ukazují statistiky, častým důvodem pro odchod do předčasného důchodu jsou přitom právě zdravotní důvody, kdy lidé nemohou dále vykonávat svou stávající práci, ale zároveň nemají nárok na invalidní důchod.

Víte, kdy máte nárok na odchod do důchodu?

Novela má za cíl odbourat sankce za odchod do předčasného důchodu u náročných profesí a to tak, že za každých deset let náročné práce bude moci člověk odejít o rok dříve do důchodu, aniž by mu byl důchod snížen. 

Stanovením individuálního důchodového věku se totiž nebude jednat o předčasný důchod, ale o důchod zcela běžný. Zaměstnanci v náročných profesích si tak budou moci snížit důchodový věk až o 5 let. Zároveň jim zůstane volba, zda sníženého důchodového věku využijí či nikoliv.

Návrh změn je výsledkem práce Komise pro spravedlivé důchody, ve které jsou zasedají zástupci jak odborné veřejnosti, sociálních partnerů či zájmových sdružení a organizací, tak i zástupci politických stran. Souhlas s hlavní myšlenkou celého návrhu vyjádřili zástupci vládních stran i opozice.

Kdo má náročnou profesi?

Předem ovšem musí dojít ke shodě na definici náročné profese. V současné době existují kategorie práce, které zohledňují rizikovost jednotlivých profesí. Rozdělení do kategorií ale nemá žádný vliv na věk odchodu do důchodu. Výjimkou je stanovení nižší hranice věku odchodu do důchodu pro horníky se stálým pracovištěm pod zemí.

A právě kategorie práce by měly v budoucnu být podkladem pro stanovení důchodového věku. Podle informací MPSV nyní existuje shoda na tom, že náročné profese by měly každopádně zahrnovat práce zařazené do kategorie 4, tedy práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření.

Zařazení prací z dalších kategorií, které by se týkalo například všeobecných sester se specializací, montážních dělníků či laborantů, bude výsledkem kolektivního vyjednávání mezi zástupci zaměstnavatelů a zaměstnanců. Obecně je záměrem novely zajistit odchod do důchodu lidem, kteří vykonávají práci způsobující nejvýraznější opotřebení organismu.

Co se ještě změní

Kateřina Trzaska

Kateřina Trzaska
  • Vystudovala právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.
  • Od roku 2018 působí jako advokátní koncipientka v bpv Braun Partners.
  • Specializuje se na pracovní právo a obchodní právo.

Pojištěnec má nárok na starobní důchod, jestliže získal potřebnou dobu pojištění a dosáhl stanoveného věku, popřípadě splňuje další podmínky. Obecně je pro lidi narozené po roce 1971 důchodový věk stanoven na 65 let. Vzhledem ke stárnutí populace a k celoevropskému trendu zvyšování hranice odchodu do důchodu se nejeví 65 let jako nic výjimečného. 

Otázkou samozřejmě zůstává, zda je člověk opravdu v 65 letech schopen vykonávat profese, které vyžadují neustálou pozornost či dokonce ve kterých dotyčný odpovídá za zdraví a život jiných lidí, například řidiči hromadných dopravních prostředků.

Obecná pravidla pro stanovení důchodového věku a pro předčasný důchod zůstanou stejná. Do předčasného důchodu tak budou moci jít lidé pět let před dosažením důchodového věku, nejdříve však v šedesáti letech věku. V tomto případě se nebudou měnit ani pravidla pro snižování vypláceného důchodu.

Kdo to zaplatí?

Jak vyplývá z materiálů Komise pro spravedlivé důchody, dostupných na internetu „období práce v náročné profesi bude posuzováno a evidováno v celém období pracovní kariéry od roku účinnosti příslušné právní úpravy upravující nároky osob v náročných profesích a dále bude zpětně doplněna evidence za deset let před účinností nové právní úpravy“. 

Z dostupných materiálů není zřejmé, že by se lidem, kteří již nastoupili na předčasný důchod a podle novely by měli nárok na uplatnění individuálního důchodového věku, dorovnával schodek důchodu, o který přišli vlivem nástupu do předčasného důchodu.

Nabízí se pak otázka, kdo to všechno zaplatí. Plán MPSV je zvýšit sazbu pojistného na důchodové pojištění u zaměstnavatele zaměstnávajícího pracovníky v náročných profesích o 5 %. Komise pro spravedlivé důchody odhaduje, že zvýšení odvodů na pojistném by postihlo pouze jednoho z deseti zaměstnavatelů, neboť 91,7 % všech zaměstnavatelů nezaměstnává zaměstnance v nejrizikovější kategorii práce. 

Dopady snížení důchodové hranice u náročných profesí budou patrné i na státním rozpočtu, kdy se předpokládá zvýšení výdajů na výplatu důchodů až o 0,01 % HDP.

V souvislosti s výše uvedeným návrhem se již ozývají hlasy poukazující na to, že návrh neřeší komplexně problémy důchodového systému jako takového, a navíc zvyšuje výdaje státního rozpočtu. Odhaduje se, že bez ucelené reformy důchodového systému způsobí trend stárnutí populace propad systému důchodů do červených čísel už ve třicátých letech.

Návrh bude nyní projednávat koalice a poté tripartita. Na výsledek vyjednávání a přesnou podobu novely si tedy budeme muset ještě nějaký čas počkat. Smělý plán hovoří o finalizaci návrhu do června 2020. Nepochybně se povedou boje o to, které práce do náročných profesí spadat budou a které už ne.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

KOMENTÁŘ: Nová hrozba pro Česko je stagflace

Inflace zrychluje, ceny meziročně stouply o 6,6 procent a zdražování pokračuje. „Reálnou hrozbou pro Českou republiku...

Jste osobnost typu A, B nebo C? A co z toho pro vás a okolí plyne?

Z řady typologií lidských osobností, které psychologie za staletí vytvořila, patří rozdělení osob do takzvaných skupin...

Hypoteční sazby pokračují v růstu. Dál stoupají i ceny nemovitostí

Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla v prosinci o 29 bazických bodů na 2,99 % p. a., zůstala tak ke konci roku jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cena poledního menu roste. Kde se najíme nejlevněji?

Hodnota optimální stravenky, u které nejvýrazněji uspoří na daních a odvodech jak zaměstnavatelé, tak zaměstnanci,...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

Za zranění získala 400 tisíc. Kdy je úraz na home office pracovním úrazem?

Premium Pracovní úraz máme spojen spíše s těžkým průmyslovým provozem. Ke zranění ale může dojít i v kanceláři, kterou máme...

Hackerům už jen tak Češi nenaletí. Máme však stále pár slabin

Pandemie nás přiměla k větší obezřetnosti vůči kybernetickým útokům. Začínáme si konečně uvědomovat rizika, s nimiž se...

Inflace dopadá i na české milionáře. Jak řeší, aby nezchudli?

Inflace zrychluje, meziročně stoupla na 6,6 % a podle ekonomů bude zdražován pokračovat. Z růstu cen mají obavy i čeští...

KOMENTÁŘ: Co letos rekordně zdraží a kdo je nejvíc ohrožený

Inflace roste, v prosinci meziročně vykázala hodnotu 6,6 %. Stále však jde podle ekonoma Lukáše Kovandy o „zahřívací...

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Mysleli, že mám miliony. A já žila na ubytovně, vzpomíná Nicol Lenertová

Premium Na biologického otce si Nicol Lenertová už nevzpomíná, jen říká, že byl pro ni i její mámu nebezpečný. Během dětství...