Diskuse k článku

Důchod bez reformy může být jen almužna 6,5 tisíce korun

Zhruba 14 tisíc korun je důchod, který by si představovala většina Čechů. Bez důchodové reformy a bez úspor by však dnešní třicátníci a čtyřicátníci mohli brát jen 6,5 tisíce, tedy necelou třetinu průměrné mzdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Otaznik1

Další výplach mozku,

který nás má přimět k souhlasu se spořením na důchod v penzijních-investičních fondech?

Když teda "odborníci" spočítali, že hrozí, že bez spoření v penzijních investičních fondech bude důchod jen 6.500,- Kč, tak kolik bude když si začneme spořit v soukromých penzijních-investičních fondech, kde ještě ke všemu část financí odčerpají manažeři fondů na jejich správu?

Píšete: "Bez soukromých úspor se ale k vytouženým 60 procentům platu na stáří nikdo nedostane." Nemám nic proti soukromým úsporám, pokud mě k nim nebude stát nutit zákonem, a pokud mě nebude nutit spořit v penzijních-investičních fondech, které hrají na burze tu sázkovou hru "vsaď si a vyhraj" (přičemž o možnosti prohry se pro jistotu nehovoří).

0/0
2.1.2011 18:51

Otaznik1

Re: Další výplach mozku,

který nás má přimět k souhlasu se spořením na důchod v penzijních-investičních fondech.

Když teda populace stárne, protože se rodí málo dětí, tak proč není v penzijní reformě zohledněno to, že dnešní děti budou zítra živit i ty důchodce, kteří si dnes děti nepořídili (rodiče dětí by měli platit na důchod méně a dostávat více než ti lidé co děti nemají), ale spoléhá se na "soukromé penzijní-investiční fondy", které žádné peníze nevytváří, a jejichž proklamované "zhodnocení peněz" není nic jiného než pokus nějaké peníze "vyhrát" v sázkové hře s cennými papíry?

Kdo bude platit důchody, když penzijní-investiční fondy v té svojí hře nevyhrají-peníze nezhodnotí, ale zkrachují? Zase jen stát.

0/0
2.1.2011 18:52

Tomáš16

Penzijní fondy

Maďarsko ruší a nově se k výraznému omezení chystají i Polsko a Estonsko, protože PF nakonec připraví o peníze nejen spořitele, ale i stát.

0/0
31.12.2010 11:55

papazian

Může, tedy také nemusí! A naopak s reformou

můžeme dopadnout ještě hůř!

0/0
15.12.2010 9:39

realitservis

Re: Může, tedy také nemusí! A naopak s reformou

No po zkušenostech, tak jak to tady v ČR funguje jsem přesvědčený, že celý systém i včetně reformy půjde tzv. do háje. Nejen dnešní padesátníci, ale především čtyřicátníci a třicátníci budou čubrnět kolik odvedli státu na sociálním pojištění a kolik jim bude stát dávat důchod. Pokud dostanopu důchod ve výši 25% mzdy před odchodem do důchodu, tak to bude ještě velmi dobrý výsledek. Bohužel dnešní padesátiletí mají tu nevýhodu, že na to aby se zabezpečili na důchod už jim zbývá nějakých pouhých 15 roků a to je dost málo. Nevěřím, že stát bude schopen i když o tom hovoří udělat pro tuto generaci jakýsi polštář aby propad jejich příjmů po odchodu do důchodu nebyl tak veliký. Generace dnešních čtyřicetiletých a třicetiletých je na tom ještě relativně dobře vzhledem k času, který mají k zabezpečení se na stáří k dispozici. Oproti 50tiletým si mohou spořit menší částky a bude jim to stačit. Dnešní 50sátníci aby byli na důchod zabezpečení musí šetřit alespoň 8000,-Kč měsíčně.

0/0
18.12.2010 16:06

Ubaram

Re: Může, tedy také nemusí! A naopak s reformou

Zkuste si vzít "důchodový systém" od roku 1900, a propočítat si kolik lidí "své" peníze ve skutečnosti dostalo. První světová, druhá světová, znárodnění + následující inflace za komunistů, inflace v 89...

0/0
1.1.2011 11:05

lil.fun

výše důchodu

Jsem nezaměstnaná a protože jsem sama a podpora mi nepokryje ani náklady na domácnost, jsem nucena si přivydělávat do 4000 hrubého. Na sociálce mi řekli, že tím si snižuji budoucí důchod, protože měsíční příjmy kolem 3000 se mi na důchod počítají. Kdybych se mohla flákat na podpoře, měla bych důchod vyšší. A teď chtějí ještě snížit základ pro výpočet důchodů. Takže odhad kolem 7000 je hodně reálný. Současné zákony přejí těm, kteří nepracují, nemají vlastní bydlení, ale pronájmy, atd.

Je to to, co jsem chtěli???;-O

0/0
7.12.2010 23:20

Mystic_CZ

pisatel

článku by si měl ujasnit, zda chce v článku (a v jedné větě) používat k číselnému vyjádření používat číslici, nebo text. takhle to je takové ... no strašné.:-(

0/0
7.12.2010 6:36

jrc

Klídek pánové to není reforma, ale podvod!

Zavedli rovnou daň, zavedli stropy na odvody do sociálního a zdravotního systému a kdo vydělal? Samozřejmě ta vysokopříjmová vrstva, která pobírá zejména ve státní sféře, zcela neúměrné platy! Teď ty prachy chybí a bude jich chybět stále víc!

Takže vážení budoucí důchodci, nejvíc na to doplatí střední vrstva, protože té spodní už není z čeho brát! S touhle politikou a generační problematikou budete skutečně od státu dostávat důchod tak nejvýše cca 5 000,- Kč, jako žebračenku, či sociální příspěvek.

Politici ty daně a stropy nezmění, protože by šidili sami sebe. Ještě navýší důchody bohatým i sobě a udělálají vše proto, aby stát zbavili odpovědnosti za důchody a předali ji soukromým důchodovým fondům, které na tom slušně vydělají a ještě nebudou zárukou, že od nich něco v důchodu dostanete. O důchody se budete starat vy sami a ne stát! Výborné řešení generační problematiky!

Ještě jim za ten podvod můžete zatleskat. Koumáci z ODS a TOP 09 s přívěskem VV ! Jen trouba nepochopí o co jde!

0/0
6.12.2010 17:46

nanicnemamcas

Re: Klídek pánové to není reforma, ale podvod!

Souhlasím R^R^R^R^ , nenapsala bych to líp.  jen škoda, že na to neslyší víc lidí.

0/0
7.12.2010 5:14

lil.fun

Re: Klídek pánové to není reforma, ale podvod!

Peníze, co jsme celý život platili na svoje důchody, použily všechny vlády na jiné účely. Teď jim prý chybí kolem 19 miliard. Nevadí mi, platit si soukromé připojištění, to už leta dělám, ale do fondu, kterému věřím. Jestli to bude povinné s podmínkou, že to půjde zas na nějaký státní účet, bude to stejná zlodějna jako dosud.Rv

0/0
7.12.2010 23:23

Dunja

Re: Klídek pánové to není reforma, ale podvod!

Pozn. Ale většina důchodců nebere o nic více než je 6500 a je na hranici minimálního důchodu zvláště ti, kteří byli na konci produktivního věku kolem roku 1989. Takže, co je to za vyhrožování almužnou, jen aby ti, co mají vysoké platy nemuseli připlácet a nedej bože také přispět těm, kteří makají za nízké platy, aby se ti nahoře měli pohodlně. ;-)

0/0
18.12.2010 21:46

Ubaram

Re: Klídek pánové to není reforma, ale podvod!

Strop sociálního pojištění je 72x průměrná mzda. Je tedy vyšší než např. v Německu (64.000 Eur). Můžete křičet jak chcete, ale těch lidí co jsou zastropovaní není zase tolik aby se to mohlo projevit na 3 milionech důchodců...

0/0
1.1.2011 11:03

Vážný

Soukromé fondy

Soukromé fondy lze připustit jen tehdy, pokud bude kmen tvrdě oddělen od správce, bude možno mezi nimi rychle přestupovat a především, pokud budou nastavena zákonná pravidla tak, aby správce měl enormní zájem na zisku.

Čili musí být nastavena pravidla tak, že správcem musí být významná finanční instituce jako celek (banka), žádná dceřinka. Správce musí při poklesu pod řekněme 15% za období 2 let ručit za celou ztrátu. A musí mít na tak tak na ekonomickou udržitelnost při výnosu na inflaci, a rostouci incentivní zisk při vyšších výnosech, s tím, že při podvodech bude např. 200% sankce pro správce.

Správa by měla být kontrolována státním inspektorem a k tomu přímo volenou dozorčí radou z podílníků. Depozitář by měl uvádět transparentní údaje o portfoliu. Hlasovací práva nesmí být postoupitelná a sdružovatelná.

0/0
6.12.2010 14:29

celim

Re: Soukromé fondy

No to by mohlo být řešením. jinak jsem také slyšel, že za obrovským růstem Chile stojí právě PF. Totiž když se Pinochet chopil moci a svrhnul Allienda , tak jednou z prvních věcí, kterou udělal, bylo vytvoření penzijních fondů, kam si obyvatelstvo muselo povinně ukládat. Tím vznikly instituce, které peníze investovaly do národního hospodářství a to začalo vzkvétat. Díky těmto reformám je Chile v rámci Latinské Ameriky zemí s nejnižším procentem obyvatel, kteří žijí pod hranicí chudoby! Je jen třeba ty fondy ukočírovat, aby nebyly vytunelovány!

0/0
6.12.2010 15:57

DaliborX

Re: Soukromé fondy

Tohle by mohlo fungovat jen pokud správcovské banky budou zdravé. A to jak jsme se už přesvědčili není žádná samozřejmost. Pokud budou mít banky potíže musel by opět nastoupit stát a nalít do nich peníze, které chtěl původně ušetřit na důchodech. Garantem by v každém případě musel být stát.

0/0
6.12.2010 18:06

TT777

OK nechci duchod

ALE at mi stat VRATI za dvacet let zpetne mnou zaplacene DANE!!

0/0
6.12.2010 12:53

Vážný

Re: OK nechci duchod

Ty (myslím sociálku) vám nikdo dát nemůže, protože těmi živíte své rodiče v důchodu.

0/0
6.12.2010 14:19

20/40

mmNěkdo si

Někdo si asi pod "reformou důchodů" představuje, že se mu jen tak zvýší důchod a vše bude vyřešeno.

Jako mladý, rozumný člověk nepředpokládám, že až budu starý tak mi stát něco dá. Prostě na to nebude. A ty peníze o který budu celý život pravidelně okrádán (tzv. daně) nikdy neuvidím.

0/0
6.12.2010 1:10

Mystic_CZ

Re: mmNěkdo si

mladý bych ti věřil, ale rozumný asi ne. Pokud ti nevadí, že budeš celý život ze své mzdy odvádět něco co nikd yneuvidíš a že na tebe nebude chtít a nebude mít kde pracovat, tak v tom nic rozumného nic nevidím. Ten kdo tvrdí, že se z mách peněz teď živí mí rodiče... no a oni zase živili ty své, že ?? jenže myslím, že důchod nevznikl jen tak, že se někdo podrbal na hlavě...  výsluhu, a důchod dostávali lidé od svých zaměnstnavatelů (ať už továrníků nebo sedláků) až za odvedenou práci, ne proto, že jejich syn u něj dělal... tento system je prostě špatný. pokud budu sirotek nemusím tedy odvádět ???

0/0
7.12.2010 6:43

objednavkasvacin1

nedavejte do SOukromych penzijnich fondu zadne penize

v horizontu 20-40 let nez pujdete do penze to nema cenu, o vsechno vas okradou. smysl. vemte si co se delo za 40 let tady, jaka byla inflace za poslednich 20 let )zhruba 10:1).

0/0
5.12.2010 15:13

kokršpaněl

Jsou privátní penzij. fondy spolehlivé?

Maďarská pravicová vláda Orbána  "znárodňuje" soukromé penzijní fondy fungující  několik let! Poláci rovněž připravují vytlačení soukromých penzij fondů z důchodového systému!

Tyto země byly dávany Česku za vzor jak řešit problémy důchod. systému  Proč dochází k zásadním změnám?

Rovněž na Slovensku v důsledku značných odvodů privát. penzij. fondům  se nedostáva peněz státnímu důchodovému pilíři.

V USA v souvislosti s finanční a hospod. krizí přišla spousta lidí tědně před důchodem o značnou část svých úspor.

Není Bezděkův a Drábkův penzijní plán příliš riskantní? Bude stát garantovat, že senioři nepřídou o důchodu v případě selhání penzij. fondů?

0/0
5.12.2010 9:35

DaliborX

Re: Jsou privátní penzij. fondy spolehlivé?

Soukromé penzijní fondy jsou nesmysl. Stejně jako u stavebního spoření je vítězem majitel fondu ( spořitelny) a prohrává státní rozpočet, kde pak peníze chybí. Navíc pokud si spořím na důchod 30 let s výhledem, že k důchodu dostanu např. 3 000Kč naprosto není jasné co si za tyto 3 000 po těch 30 letech koupím.

0/0
5.12.2010 11:21

jejda to jsem ja

Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Pravidlo první: za všechno můžou komunisti !Pravidlo  druhé: každý se o sebe může postarat ?Pravidlo třetí: Soukromé fondy to vyřeší !! Pravidlo poslední: Kdo s tím nesouhlasí je komunista 8-o Jenže ono tak jednoznačné není. Za všechno si mužeme sami a všichni. Lupmpovi je jedno o jakou ideologii se může opřít, důležitý je vlstní prospěch (kalice ODS-ČSSD, ale když to bude výhodné klidně i NSDAP) Já vím, že je to jednodušší, protože dneska je lumpů nejspíš stejně, ale nikdo z nich není členem KSČ (KSČM nemá skoro žádnou moc, takže o tu teď nejde). Jenom hlupák bude spojovat gaunery s jednou stranou.

0/0
5.12.2010 8:00

jejda to jsem ja

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Co se týká druhého pravidla, je to zaklínadlo všech co nemají žádný handicap. Přeju jim to, ale taky jim přeju potkat ještě většího sobce než jsou sami a být na  něm z jakéhokoliv důvodu závislý.

0/0
5.12.2010 8:04

EAT_DA POO POO african

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

kdys si retard tak to mas na haku .ole

0/0
5.12.2010 8:08

jejda to jsem ja

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Koukám, že to máš na háku...........:-P

0/0
5.12.2010 8:49

jejda to jsem ja

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Ad soukromé fondy: je to jen určitý druh podnikání, takže jeho primární cíl je zisk pro vlastníka fondu, a kvalita zákona určuje na čí úkor. Obávám se, že lepší by byla povinná spekulace na burze. Alespoň co se šance týká. A nebo by musl být výnos fondu garantovaný státem. To je ale ještě horší varianta, než stántí fond.

0/0
5.12.2010 8:46

Censor jedere

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Druhé pravidlo se týká i handicapovaných. Alespoň jsem si nevšiml, že by s ním měli nějaký problém. Každé druhé BMW X6 či Audi Q7 má za okýnkem kripl známku.

0/0
5.12.2010 12:59

celim

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

S Vašimi názory moc nesouhlasím, neboť soukromé fondy nám mohou vytrhnout trn z paty tak, jako se to stalo v Chile. Sociální státy všude krachují. Tam kde je silná ekonomika(Švédsko, Japonsko), tam se to projevuje postupně vznikajícími nezvladatelnými problémy a tam kde jsou chudí, tam to jde o to rychleji do pr....yč!

0/0
6.12.2010 16:03

EAT_DA POO POO african

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

pravidlo druhe docela funguje;-)!

0/0
5.12.2010 8:05

semelik

dnešní znění pravidla 1: za všechno můžou kuřáci

0/0
5.12.2010 18:29

20/40

Re: Obecná pravidla důchodové reformy zde.....

Jo takže vy na jednu stranu říkáte že státu a politikům se nedá věřit a na druhou stranu jim chcete svěřit své (budoucí) důchody.

Jste v pořádku?

0/0
6.12.2010 1:12

EAT_DA POO POO african

TAK ze to shrneme

Komunisti za 40 let zplundrovali republiku , nastaveli si baraky a chaty ktere jsou dnes miliony ,dostavaji dnes krasne duchody a generace po nich se pude past na louku

0/0
5.12.2010 4:53

Kidkid

Re: TAK ze to shrneme

No a ty co přišli po komunistech doplundrovali a rozkradli republiku za 20 let. Opravdu nádherně. Asi našli zkratku, ale do vlastní kapsy.;-D;-D;-D

0/0
5.12.2010 7:04

EAT_DA POO POO african

Re: TAK ze to shrneme

vsak managerove a podnikatele jsou  synove komunistu tak se zeptali dedka co delal zachyby ne?;-D;-D;-D

0/0
5.12.2010 7:46

vzdor zrušení účtu nejsem ovcí

Re: TAK ze to shrneme

A taky nejvěrnější voliči a podporovatelé tzv. pravicových stran typu ODS a TOP 09.

0/0
5.12.2010 11:19

Tajné

Zázračné důchodové fondy

magicky znásobí peníze do nich vložené.;-D

0/0
4.12.2010 23:01

DickLarge

Re: Zázračné důchodové fondy

;-DR^

0/0
5.12.2010 6:38

kotatkoxxl

Re: Zázračné důchodové fondy

co je ti na tom k smíchu? Majitelům fondů určitě a řekla bych, že několikanásobně, bohužel "střádající" zůstane bez prostředků vložených. Kožený už chystá azyl pro příchozí majitele fondů :c(

0/0
5.12.2010 7:33

EAT_DA POO POO african

Re: Zázračné důchodové fondy

Ceska vlada/ media  na pana Kozeneho  Zanevrela ale porad si u neho muzete ulozit celozivotni  uspory s navratem 43% zisku

0/0
5.12.2010 8:15

Oerteplur

Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

pobírá důchody, které naprosto nekorespondují s výší jejich dřívějších příjmů, kdežto současní pracující si budou muset na důchod do výše příjmů současných důchodců doplatit. Děkujeme pane Havle, že jste to s panem Urbánkem, Adamcem a Čalfou v ´89 tak hezky domluvil a nechal je dožít jako v bavlnce ! R^

0/0
4.12.2010 12:33

DaliborX

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

Různí funkcionáři. pracovníci STB atd. V tomto směru se neudělalo vůbec nic.

0/0
4.12.2010 17:01

ucetni54

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

kolik si myslíš ty ubožáku zblblej propagandou tady bylo členů KSČ a estébáků? A kolik komančů z toho něco mělo kromě placení příspěvků a poslouchání blitků na schůzích a školeních?

0/0
4.12.2010 18:32

1000101110110100

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

Budu s vámi mluvit slušně, soudruhu, přestože si to rozhodně nezasloužíte, ale na vaši úroveň klesat nehodlám.

.

Nejde o žádnou propagandu, jakkoli se to dnešní sociálkomunisté z KSČSSD snaží podobnými výroky zlehčovat. ČSSR byla snad jediná země východního bloku, kde nebylo ani moc potřeba strašit a hlídat, protože udavač byl jeden z pěti, synové udávali otce, socialistická lůza je při volbách patrna ještě dnes. Stačí se podívat na volební meetingy socialistů a těch druhých komunistů.

.

Kdo vydělával? Lůza obecně. Kradlo se v práci, melouchařilo, uplácelo. Uplácelo se úplně všude, u doktora, v zelenině, v masně, kovomatu, autoservisu, prostě všude. Všichni žili v tom úcylném systému, kdo neexistovala svoboda a tenhle systém drželi pohromadě ti, kterým dnes vyplácíme důchody. Není nic, co by je mohlo omluvit, těch jimi způsobených 40 let nás dostalo ekonomicky na dno. Hezký večer, soudruhu.

0/0
4.12.2010 18:50

PKB2008

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

Vcelku by mě zajímalo, kolik Vám je? Pokud již vyděláváte, doporučuji Vašim soudruhům rodičům odebrat jakýkoliv důchod, neb si to nezaslouží, protože dle Vás "všichni žili..." tudíž všichni aktivně podporovali komunistický režim. Pokud jste emigroval nebo vaši rodiče, tak prosím tu nemoralizujte a pokud jste tu žil a vaše rodina byla perzekuována? Určitě za to nemůže ta většina lidí, která se za toho režimu snažila přežít. On život za komančů s nezkřivenou páteří je možná větším hrdinstvím, než žít život za komárů. Rv

0/0
4.12.2010 22:58

DickLarge

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

;-D Dnes je to mnohem lepší. [>-]Rv

0/0
5.12.2010 6:39

DaliborX

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

Členů KSČ tady bylo několik milionů. Nikdo vstupovat nemusel. Byla to svobodná volba a většina vstupovala, protože očekávala nějaký prospěch. Vím to protože jsem to zažil (nejsem zblblý propagandou a na jiných fórech mě považují za soc. dem.)  a vstoupit jsem odmítl. Nikdo mě nezavřel, dokonce jsem nepřišel ani o místo, jen ty lepší pozice mi zůstaly uzavřené. Takové řeči, že z toho nikdo nic neměl jsou nesmysl. Někdo toho zneužíval více, jiný méně. Ale každý nějak- proto tam přece vstupoval.

Ještě je zajímavé. kolik bývalých komunistů dnes se stejným zápalem hájí pravicové postoje a je úžasný podnikatel, nebo manažer.

Nebudu tady rozebírat, kdo je větší ubožák, nezávislý čtenář si udělá obrázek sám.

0/0
5.12.2010 0:57

EAT_DA POO POO african

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

pravda ,pravda  nikdo vstupovat nemusel!Vstoupili ti co si mysleli ze dostanou lepsi koryto.VSEM  Byvalym Clenum KSC bych z okamzitou platnosti zktatil duchody    o polovinu a penize ukladal na duchody do budoucna . Proc na ne maji dalsi generace doplacet? Asi sezerou co si navarili;-€

0/0
5.12.2010 4:19

Kidkid

Re: Takže většina dnešních důchodců, tj. bývalých členů KSČ

To co píšete jste měl říkat tak v roce1990. Teď už je pozdě. Teď se bývalí komunisté Vám můžou jen smát, protože oni jsou podnikateli a Vy je prosíte, aby Vás zaměstnali. A když budete do jejich minulosti moc rýpat, tak se taky můžete zmizet tak důkladně, že Vás nikdo nikdy nenajde.

0/0
5.12.2010 7:14

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz