Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nejčastější chyby, které vás o dovolené připraví o peníze

Na letní dovolenou už letos vyrazila řada Čechů. Některým se však zbytečně prodražila o stovky i tisíce korun, protože udělali školácké chyby, za které se platí. Přinášíme přehled nejčastějších prohřešků, které vás mohou připravit o peníze.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Nehlídáme si platnost cestovních dokladů

Levné cestovní pojištění

Využijte on-line kalkulačku cestovního pojištění. Přesně víte, kolik bude stát a kde jej nabízí nejvýhodněji.

Jednou z nejčastějších chyb, které se Češi před dovolenou dopouštějí, je, že si nezkontrolují platnost cestovních dokladů v dostatečném předstihu. Pořídit si „rychlopas“ jsou pak zbytečně vyhozené peníze. U dětí do 15 let přijde vydání ve zkrácené lhůtě na dva tisíce korun. Ostatní zaplatí čtyři tisíce korun a vydání trvá nejméně šest dnů. Pořízení pasu do 24 hodin je teprve v běhu, ale počítá se opět s vysokým poplatkem.

Cestovní doklady přitom musíte chránit před ztrátou, poškozením, zničením i zneužitím a neplatný doklad je potřeba odevzdat. I na to se často zapomíná. Pokuta za takový přestupek může být citelná, až do výše 10 tisíc korun.

2. Zapomínáme chránit opuštěnou domácnost

Řada lidí si uvědomuje, že opuštěná domácnost může lákat zloděje a snaží se proto nedávat okolí najevo, kdy a kde bude rodina trávit dovolenou. Často se však zapomíná na to, že informaci o rodinné dovolené mohou na sociální sítě vyvěsit i vaše děti. Nebo ji rozhlásíte nechtěně sami, když do e-mailu připojíte hlášku, že jste do určitého data kvůli dovolené k nezastižení.

Počítejte i s tím, že zloději často sázejí na nevšímavost sousedů a do opuštěné domácnosti, která nemá dobré zámky, se dokážou dostat během několika sekund (více čtěte zde).

Pokud váš domov nechcete ponechat náhodě, můžete to vyřešit pojištěním. Ideální je mít dlouhodobé pojištění domácnosti, uzavřít se však dá i krátkodobá pojistka – tzv. pojištění opuštěné domácnosti. „Součástí pojištění je i asistenční služba, která zajistí ostrahu opuštěné domácnosti, opravu poškozených vstupních otvorů, prasklého potrubí a podobně,“ doplňuje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

3. Nehlídáme si, jakou kartou platíme

Na cesty po Evropě, Severní Americe a jiných bohatších zemích si většinou vystačíte jen s menší hotovostí. Na zbytek výdajů je dobré využít platební kartu. „Díky tomu můžete získat výhodnější kurz, než kdybyste měnili hotovost ve směnárně. Ideální je vzít si na dovolenou karty dvě: na placení a rezervace hotelů kreditku, na výběry klasickou debetní,“ doporučuje tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Problém ale je, že si někteří Češi stále pletou kreditní a debetní kartu. Při výběru peněz z bankomatu kreditní kartou pak zaplatí vysoké poplatky (100 i více korun), protože jde vlastně o hotovostní půjčku od banky.

Čtěte také

Pozor také na placení kartou a službu DCC. Zkratka znamená Dynamic Currency Conversion a v praxi jde o to, že si můžete vybrat, zda budete platit v korunách, nebo v místní měně. První možnost má výhodu, že hned vidíte, kolik vás to bude stát v českých korunách. Tento způsob placení však bývá dražší. Zvláště velký pozor si dejte na výběry z bankomatu. Zvolíte-li službu DCC, přepočet bude v nevýhodném kurzu a cena za výběr může být pro vás šok.

Při výjezdu na zahraniční dovolenou se můžete dopustit i další školácké chyby. Jednoduše tím, že si neohlídáte platnost vaší debetní karty. Banky se zpravidla snaží předem avizovat, abyste si vyzvedli a aktivovali kartu novou. Pokud na to zapomenete a platnost karty skončí během vaší dovolené, je to zbytečný problém.

4. Podceňujeme rozsah cestovního pojištění

Řada Čechů si myslí, že se v pojištění vyzná a uzavřít cestovní pojistku není žádný problém. Ale i zde chybujeme. Pokud pojistku uzavíráte, informujte i ostatní členy rodiny, kde jsou doklady, jak jste pojištěni a u které pojišťovny. Situace, kdy najednou zbytek rodiny neví, kde doklad o uzavřené pojistce hledat a na jakou pojišťovnu se obrátit, nebývají ojedinělé.

Často se chybuje i v tom, že si neuložíme do mobilního telefonu kontakt na asistenční linku a nemáme ho po ruce. I to může stát peníze. „V případě nemoci či úrazu je třeba okamžitě kontaktovat asistenční službu. Ta vám poradí, jak přesně postupovat a doporučí vhodné zdravotní zařízení. Taková zdravotní zařízení jsou prověřená a jsme v nich schopni zaručit určitou úroveň poskytnuté péče. Navíc ve většině případů klient nemusí náklady za poskytnutou péči hradit na místě,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Ceny běžných lékařských úkonů ve vybraných zemích Evropy v Kč
ChorvatskoŘeckoBulharsko
Zažívací potíže2 2002 500 1 800
Záněty dýchacích cest a ORL2 5002 800 2 000
Tržné rány3 3003 500 2 800
Zlomeniny a pohmožděniny5 0005 300 5 000
Zdroj: ČP

Cestovní pojištění však nejsou jen léčebné výlohy a úrazové pojištění. „Jeho součástí by mělo být i pojištění odpovědnosti za škody, na které lidé často zapomínají. Způsobíte-li někomu jinému například úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat vysoko. Užitečné je také pojištění zavazadel či právní ochrany, “ poznamenává Ivana Buriánková.

5. Chybujeme na cestách vlastním autem

Dovolenou mnohdy prodraží i tučné pokuty za nedodržování pravidel silničního provozu.

Čtěte také

Třeba za špatné parkování ve Španělsku můžete dostat pokutu až 200 eur, za telefonování za volantem v Itálii 230 eur a za špatný stav vozu můžete v Rakousku zaplatit až 5 000 eur. Jestliže vezete s sebou děti a jste kuřáci, beztrestně si nezapálíte například v Řecku, Itálii, Velké Británii, ve Skotsku a na Kypru.

Chybuje se i v tom, že Češi zapomínají na rozdíly v povinné výbavě auta. Hasicí přístroj je třeba vyžadován v Polsku, Řecku či Bulharsku. Ve Španělsku musí mít řidič v autě jedny náhradní dioptrické brýle a v některých zemích patří k povinné výbavě například dva výstražné trojúhelníky. Tyto povinnosti se přitom mohou během let měnit, proto je užitečné zapátrat po aktuálních informacích na internetu a nenechat se zaskočit silniční kontrolou.

Ohlídejte si i technický stav vozidla a termín, kdy musíte s autem na technickou kontrolu. I na to se často zapomíná, zvlášť u zánovních vozů, které jdou na první technickou kontrolu.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...