Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 9. prosince 2023 Vratislav

Nejčastější chyby, které vás o dovolené připraví o peníze

Na letní dovolenou už letos vyrazila řada Čechů. Některým se však zbytečně prodražila o stovky i tisíce korun, protože udělali školácké chyby, za které se platí. Přinášíme přehled nejčastějších prohřešků, které vás mohou připravit o peníze.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Nehlídáme si platnost cestovních dokladů

Levné cestovní pojištění

Využijte on-line kalkulačku cestovního pojištění. Přesně víte, kolik bude stát a kde jej nabízí nejvýhodněji.

Jednou z nejčastějších chyb, které se Češi před dovolenou dopouštějí, je, že si nezkontrolují platnost cestovních dokladů v dostatečném předstihu. Pořídit si „rychlopas“ jsou pak zbytečně vyhozené peníze. U dětí do 15 let přijde vydání ve zkrácené lhůtě na dva tisíce korun. Ostatní zaplatí čtyři tisíce korun a vydání trvá nejméně šest dnů. Pořízení pasu do 24 hodin je teprve v běhu, ale počítá se opět s vysokým poplatkem.

Cestovní doklady přitom musíte chránit před ztrátou, poškozením, zničením i zneužitím a neplatný doklad je potřeba odevzdat. I na to se často zapomíná. Pokuta za takový přestupek může být citelná, až do výše 10 tisíc korun.

2. Zapomínáme chránit opuštěnou domácnost

Řada lidí si uvědomuje, že opuštěná domácnost může lákat zloděje a snaží se proto nedávat okolí najevo, kdy a kde bude rodina trávit dovolenou. Často se však zapomíná na to, že informaci o rodinné dovolené mohou na sociální sítě vyvěsit i vaše děti. Nebo ji rozhlásíte nechtěně sami, když do e-mailu připojíte hlášku, že jste do určitého data kvůli dovolené k nezastižení.

Počítejte i s tím, že zloději často sázejí na nevšímavost sousedů a do opuštěné domácnosti, která nemá dobré zámky, se dokážou dostat během několika sekund (více čtěte zde).

Pokud váš domov nechcete ponechat náhodě, můžete to vyřešit pojištěním. Ideální je mít dlouhodobé pojištění domácnosti, uzavřít se však dá i krátkodobá pojistka – tzv. pojištění opuštěné domácnosti. „Součástí pojištění je i asistenční služba, která zajistí ostrahu opuštěné domácnosti, opravu poškozených vstupních otvorů, prasklého potrubí a podobně,“ doplňuje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

3. Nehlídáme si, jakou kartou platíme

Na cesty po Evropě, Severní Americe a jiných bohatších zemích si většinou vystačíte jen s menší hotovostí. Na zbytek výdajů je dobré využít platební kartu. „Díky tomu můžete získat výhodnější kurz, než kdybyste měnili hotovost ve směnárně. Ideální je vzít si na dovolenou karty dvě: na placení a rezervace hotelů kreditku, na výběry klasickou debetní,“ doporučuje tiskový mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Problém ale je, že si někteří Češi stále pletou kreditní a debetní kartu. Při výběru peněz z bankomatu kreditní kartou pak zaplatí vysoké poplatky (100 i více korun), protože jde vlastně o hotovostní půjčku od banky.

Čtěte také

Pozor také na placení kartou a službu DCC. Zkratka znamená Dynamic Currency Conversion a v praxi jde o to, že si můžete vybrat, zda budete platit v korunách, nebo v místní měně. První možnost má výhodu, že hned vidíte, kolik vás to bude stát v českých korunách. Tento způsob placení však bývá dražší. Zvláště velký pozor si dejte na výběry z bankomatu. Zvolíte-li službu DCC, přepočet bude v nevýhodném kurzu a cena za výběr může být pro vás šok.

Při výjezdu na zahraniční dovolenou se můžete dopustit i další školácké chyby. Jednoduše tím, že si neohlídáte platnost vaší debetní karty. Banky se zpravidla snaží předem avizovat, abyste si vyzvedli a aktivovali kartu novou. Pokud na to zapomenete a platnost karty skončí během vaší dovolené, je to zbytečný problém.

4. Podceňujeme rozsah cestovního pojištění

Řada Čechů si myslí, že se v pojištění vyzná a uzavřít cestovní pojistku není žádný problém. Ale i zde chybujeme. Pokud pojistku uzavíráte, informujte i ostatní členy rodiny, kde jsou doklady, jak jste pojištěni a u které pojišťovny. Situace, kdy najednou zbytek rodiny neví, kde doklad o uzavřené pojistce hledat a na jakou pojišťovnu se obrátit, nebývají ojedinělé.

Často se chybuje i v tom, že si neuložíme do mobilního telefonu kontakt na asistenční linku a nemáme ho po ruce. I to může stát peníze. „V případě nemoci či úrazu je třeba okamžitě kontaktovat asistenční službu. Ta vám poradí, jak přesně postupovat a doporučí vhodné zdravotní zařízení. Taková zdravotní zařízení jsou prověřená a jsme v nich schopni zaručit určitou úroveň poskytnuté péče. Navíc ve většině případů klient nemusí náklady za poskytnutou péči hradit na místě,“ říká Ivana Buriánková z České pojišťovny.

Ceny běžných lékařských úkonů ve vybraných zemích Evropy v Kč
ChorvatskoŘeckoBulharsko
Zažívací potíže2 2002 500 1 800
Záněty dýchacích cest a ORL2 5002 800 2 000
Tržné rány3 3003 500 2 800
Zlomeniny a pohmožděniny5 0005 300 5 000
Zdroj: ČP

Cestovní pojištění však nejsou jen léčebné výlohy a úrazové pojištění. „Jeho součástí by mělo být i pojištění odpovědnosti za škody, na které lidé často zapomínají. Způsobíte-li někomu jinému například úraz, náklady na léčení a rekonvalescenci se v zahraničí mohou vyšplhat vysoko. Užitečné je také pojištění zavazadel či právní ochrany, “ poznamenává Ivana Buriánková.

5. Chybujeme na cestách vlastním autem

Dovolenou mnohdy prodraží i tučné pokuty za nedodržování pravidel silničního provozu.

Čtěte také

Třeba za špatné parkování ve Španělsku můžete dostat pokutu až 200 eur, za telefonování za volantem v Itálii 230 eur a za špatný stav vozu můžete v Rakousku zaplatit až 5 000 eur. Jestliže vezete s sebou děti a jste kuřáci, beztrestně si nezapálíte například v Řecku, Itálii, Velké Británii, ve Skotsku a na Kypru.

Chybuje se i v tom, že Češi zapomínají na rozdíly v povinné výbavě auta. Hasicí přístroj je třeba vyžadován v Polsku, Řecku či Bulharsku. Ve Španělsku musí mít řidič v autě jedny náhradní dioptrické brýle a v některých zemích patří k povinné výbavě například dva výstražné trojúhelníky. Tyto povinnosti se přitom mohou během let měnit, proto je užitečné zapátrat po aktuálních informacích na internetu a nenechat se zaskočit silniční kontrolou.

Ohlídejte si i technický stav vozidla a termín, kdy musíte s autem na technickou kontrolu. I na to se často zapomíná, zvlášť u zánovních vozů, které jdou na první technickou kontrolu.

Autor:
  • Nejčtenější

Výchovné k důchodu už brzo rodiče s jedním či dvěma dětmi nedostanou

7. prosince 2023

Od ledna 2027 by se měly nově přiznané důchody vyplácet bez výchovného 500 korun na dítě těm...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Úrokové sazby u hypoték stagnují. Co čekat v roce 2024?

6. prosince 2023

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Vložil se do rodinného podnikání s ponožkami a rozvíjí úspěšnou značku

9. prosince 2023

Dominik Mašek se narodil mezi ponožkami. Jeho rodina vede už několik desetiletí zakázkovou pletárnu...

Kupujeme s manželkou byt. Jak na to, aby měla bydlení i po mé smrti?

8. prosince 2023

Pokud není ujednáno jinak, majetek nabytý za trvání manželství se stává součástí společného jmění...

Firmy utahují opasky. Budou přesto odměny a vánoční večírky?

8. prosince 2023

Pro firmy z mnoha oborů je současná doba velmi náročná. Před Vánocemi se ale i tak snaží své...

Mince nepřijímám, karty neberu. Co musí obchodník a kde se za bankomat platí

7. prosince 2023

Bezhotovostních transakcí přibývá, někde ale s kartou nepochodíme, a tak je třeba občas si vybrat...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...