Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Blíží se konec zdlouhavým dědickým řízením

V těchto dnech se projednává návrh změn občanského soudního řádu, který by měl zrychlit dědické řízení. Jak vypadá celý proces řízení dnes a jak by měl vypadat po změnách?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jirnas

4. 8. 2008 19:29
Notářské poplatky

Rodinný domek jsme měli s manželkou ve SJM, odhad byl učiněn dle dnešních cen, ikdyž domek má 23 let. Takže jsem zdědil 1/2, což činí více jak 800tisíc.   Notářské poplatky budou 2%, t.j. nejméně 16 tisíc. Kde na to mám vzít? Důchod mám 7823Kč.  Dostal jsem radu,  prodat domek. Ale kam půjdu, když celý život žiji na vesnici. I tak lze likvidovat nepotřebné občany.                     

0 0
možnosti

art

6. 8. 2008 9:28
Re: Notářské poplatky

Ty provokuješ ? Příbuzní ve skupině I tj. např. manželé jsou od daně osvobozeni. Poradím ti kam máš jít, do (Y)

0 0
možnosti

sadfa

4. 8. 2008 14:55
ZLODEJIIIIIIIIIIIII

STAT je nejvetsi ZLODEJ!!! Jak muze danit majetek ktery byl manzeli porizen dohromady ze jiz zdanenych penez?!?! Dan z dane, kterou zdanime... to je proste ZLODEJNA!!!! ;-€ Z kazde vydelane 1Kč clovek odevzda na danich 1,5 Kč!!!!

0 0
možnosti

Yetomozne

4. 8. 2008 6:45
Notarske pijavice.

Notare a jejich poplatky klidne zrusme, protoze jsou to zlodeji, kteri nas okradaji s posvecenim statu o desetitisice. A za co? Za ho...o! Jsou to jen pijavice, ktere se prizivuji na cizim nestetsti. Nasr.t jim!(Y)

0 0
možnosti

Mikyy

6. 8. 2008 22:01
Re: Notarske pijavice.

Opravdu pijavice, jiné slovo není. Nejlíp asi je všechno prožrat, prosázet a žít na sociálních dávkách. Je to nemorální a tlačí to staré spoluobčany k tomu, aby se zbavovali svého majetku...Stát je vůbec nechrání. A notáři si mnou ruce.

0 0
možnosti

Marie

1. 7. 2008 9:23
Dědictví

Švagrová zemřela na začátku roku, bydlela sama. Notář, i když má možnost se kouknout do registru aktiv a pasiv, počkal, co mu doneseme. Několik měsíců jsme sháněli č.účtu, protože její zaměstnavatel na radu svých právníků nám ho nesdělil. Do bytu, který byl zapečetěný, jsme se ale 2 měsíce nedostali. Nejsme schopní zjistit, kde jsou jaké peníze, to nám samozřejmě nikde neřeknou. Je to začarovaný kruh.

0 0
možnosti

ZachMa

1. 7. 2008 12:48
Re: Dědictví

To je nějaká novinka - registr aktiv a pasiv, že jsem o tom nikdy neslyšel. Notář sice může činit nějaké dotazy, ale hlavně vychází z toho, co mu sdělí příbuzní, přece není jasnovidec. Když příbuzní notáři sdělí, že zemřelý měl "nějaký účet", ale ani neví u jaké banky, tak to notář sám těžko zjistí.

0 0
možnosti

VLK

30. 6. 2008 14:48
Co s notářem

Při dědickém řízení, trvajícím již několik měsíců, notář vyžaduje doklady o nabytí pozemků zemřelým, přestože jsou v katastru zapsány na zemřelého. Vzhledem k tomu, že se jedná o nabytí měkdy před 40 lety, je to téměř nemožné.

Co se stím dá dělat?

0 0
možnosti

celim

30. 6. 2008 15:58
Re: Co s notářem

A to je ještě sranda! Rodiče mají dům, který koupili v 50. letech. Problém je v tom, že původní majitelé ještě za Rakouska přikoupili kousek zahrady , ve dvacátých letech to sdědilo tuším čtyři potomcia počátkem 30. let to odprodali jednomu z dědiců, avšak slavný notář tam to jedno číslo parcely nezapsal, ačkoliv měl - opomenutí! Notář v 50. lletech samozřejmě zapsal jen co bylo v katastru a nikdo se nad tím nezamýšlel. Takže těch nějakých 50m2 je napsané stále na ty sourozence kteří už samozřejmě nežijí a ani nevím kde mají potomky. Navíc je to samozřejmě oploceno již cca 70 let starou zdí a donedávna jsme si mysleli, že celá zahrada je naše! Až odejdou moji rodiče, tak nevím co s tím!

0 0
možnosti

ZachMa

30. 6. 2008 14:25
Autor článku si snad dělá prdel

Opravdu se těším na to, až si dědictví budou dělat notáři sami. Už teď lituju dědice. Přestože notáři mají vyšokou školu, tak to mnohdy není vidět. Ty kraviny a právní chyby, které jsou schopní napsat do usnesení, jsou mnohdy k neuvěření. To, že usnesení jsou v pořádku, je zásluhou práce soudu, tj. především vyšších soudních úředníků, kteří rozhodnutí kontrolují. A když člověk notáře požádá o opravu, tak se ještě tváří ukřivděně, co že si to dovoluje, když oni mají titul a jsou neomylní.

Ohledně délky řízení bych chtěl říci, že na soudu to opravdu neleží několik  měsíců, jak uvádí autor článku. Pokud je rozhodnutí v pořádku, tak je soud vydá bez dalšího odkladu, tj. do 1 měsíce je v naprosté většině v právní moci, rychleji to už nejde, když je zde lhůta 15 dní na odvolání, která musí uplynout. Kdyby soudy netlačili na notáře, aby pracovali rychleji, tak by dědické řízení probíhalo podstatně déle.

0 0
možnosti

Ondra

30. 6. 2008 15:14
Re: Autor článku si snad dělá prdel

Tak nevím jestli pracujete na soudu, ale z vlastní zkušenosti vím, že to není tak jak píšete. Otec mé matky zemřel víc jak před 2 lety a dědické řízení nebylo ještě doposud ukončené. Navíc to lítá ještě mezi okresním a krajským soudem a člověk to nemá šanci urychlit. Takže opravdu to s těmi termíny je bohužel ještě hůř než píše autor:-/Rv Pokud to přispěje k urychlení jsem jednoznačně pro!

0 0
možnosti

klkl

30. 6. 2008 14:14
Opravdu vtipný článek

Autor článku je opravdu odborník :-) Kdyby si před napsáním tohoto článku otevřel občanský soudní řád, kde je řízení o dědictví upraveno, tak by se možná dozvěděl, že podle ustanovení § 175r mohou dědici nakládat s majetkem zůstavitele již v průběhu dědického řízení, ale musí o to soud požádat a ten rozhodne o tom, zda jim to povolí či nikoliv. Je to podmíněno samozřejmě souhlasem ostatních dědiců a musím to mít nějaký závažný důvod. Kdyby dědici mohli svévolně nakládat s majetkem již v průběhu dědického řízení asi by byl autor článku opravdu překvapen. Kdyby věděl jak to chodí v praxi muselo by mu dojít, že do doby pravomocného skončení dědického řízení by z toho majetku asi nic nezbylo. Pro příště by bylo dobré si také zavolat na některé soudy v rámci různých krajů v ČR a zjistit si jak dlouho trvá vydání usnesení...celý článek je jen autorův neodborný a jednostranný pohled na věc

0 0
možnosti

baf

30. 6. 2008 20:00
Re: Opravdu vtipný článek

asi autora sponzoruje notařská komora, ono je velmi jednoduché napsat jak dlouho u soudu trvá dědické řízení , ale už se nikdo nepídí po tom, jak dlouho byl spis u noáře, kolikrát mu byl vácen k opravě. Fakt se těším až budou notáři dělat dědictví od začátku až do konce, a hlavně jak budou odpovědní za správnost rozhodnutí. Jen nemůže pochopit jednu věc, proč mi stát nedovoluje vybrat si za života notáře, který po mé smrti bude vést dědické řízení?

0 0
možnosti

cekon

30. 6. 2008 14:02
Notářský hyenismus

pokračuje, navíc s podporou státu. Fuj. Jak je možné, že mají notáři stanovený procentní podíl z děděného majetku, ačkoliv jsou soukromé osoby?

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Vyvážejí do Asie i do Afriky. Recepturu a stroje si přísně chrání

27. dubna 2024

Jejich výrobek zná každý český chalupář. A často mu jeden nestačí. Přesto Papírna Moudrý stačí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Anketa: Jaký byl můj největší pracovní omyl či trapas

1. května 2024

Od nečekaných zvratů na pohovorech přes pracovní faux pas po chyby, které je dokázaly posunout...

KOMENTÁŘ: Co přinesou nová pravidla pro vymáhání dluhů

30. dubna 2024

Dluhy představují stále větší problém, pro zákazníky i banky. Od 1. května to má pomoci řešit nový...

Najezdíte autem málo? Příležitostní řidiči mohou ušetřit na povinném ručení

30. dubna 2024

Premium Pokud patříte mezi řidiče, kteří ročně moc kilometrů nenajedou, případně máte třeba aut víc...

Proč firmy a instituce nepřiznávají, že chybu udělalo vedení

29. dubna 2024

Když dojde ve firmách a organizacích k vážným událostem i s fatálními následky, velmi často se...