Středa 12. srpna 2020, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 12. srpna 2020 Klára

Energetická poradna s Jiřím Písaříkem

Poradna

Ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Přišla vám vysoká faktura za elektřinu a plyn a chcete změnit dodavatele? Jak poznám výhodného dodavatele energií? Zeptejte Jiřího Písaříka, jednatele Bohemia Energy.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

O společnosti
Prý je dnes už možné dostávat od dodavatele energií elektronickou fakturaci. Je to pravda?
Slávek
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, ano, je to pravda. Například naše společnost poskytuje svým zákazníkům možnost zasílání faktur za dodávku elektřiny a plynu e-mailem. Zároveň k ní mají kdykoli přístup prostřednictvím webové kanceláře, kde jsou na jejich účtu uloženy. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, jak hodně může člověk v dnešní době snížit výdaje za energie, když se rozhodne šetřit?
Honza
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, nejjednodušším krokem směrem k úsporám, který vás vůbec nic nestojí, je změnit dodavatele energií. Jednoznačně nejvyšších úspor na energiích je možné dosáhnout zateplením bytu, resp. rodinného domu, a výměnou oken, to ale vyžaduje nemalé investice v řádu statisíců. Při provedení těchto stavebních úprav klesnou náklady na vytápění v průměru o 30 %. Kdo topí například elektřinou, dosáhne úspory minimálně ve výši 10 000 korun ročně. Zdraví J. P.

O společnosti
Dobrý den pane Písaříku, chci se zeptat jaký máte názor na aukční portály? Lze tak podle Vás ušetřit?
Boril Šopov
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, dražbou ceny energií na aukčních portálech lze ušetřit, ale není to zcela bez rizika. Kvalitu dodavatele energií a především pak spokojenost zákazníka totiž dnes už neurčuje pouze nejnižší cena, ale především úroveň zákaznického servisu a další případné doplňkové výhody a bonusy. Vzhledem k tomu, že se aukcí často zúčastňují i malí, nezavedení dodavatelé, je úroveň zákaznických služeb často diskutabilní. Výhodnost vysoutěžené ceny pak ovlivňuje v mnoha případech výrazným způsobem i provize, kterou si aukční síň bere za zprostředkování. Zdraví J. P.

O společnosti
Dobrý den, měníme dodavatele plynu ve stanoveném termínu a při dodržení podmínek výpovědi (3 měsíční lhůta). Ten nám ovšem nechce poskytnout informaci, ke kterému dni nás uvolňujě a nový dodavatel tvrdí, že bez této informace si nás nemůže převzít. Jak v tomto případě postupovat? Děkuji. Monika
Monika
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, každý zákazník musí vycházet z podmínek stanovených na smlouvě, produktových podmínek a všeobecných obchodních podmínek. Doporučuji proto tyto podmínky detailně prostudovat. Lze tak i jednoduše zjistit, zda máte smlouvu na dobu určitou či neurčitou. Účinnost smlouvy se počítá buď od data podpisu smlouvy, nebo od data zahájení dodávek, které je uvedeno na dopisu potvrzujícím aktivaci. Nebo můžete kontaktovat zákaznickou linku dodavatele a domluvit se s ním, jakou formou vám tuto informaci sdělí: telefonicky, e-mailem, při osobní návštěvě zákaznického centra. Zdraví J. P.

O společnosti
Dobrý den. Proč už se cena za plyn neúčtuje v kubících, na kterou jsem byla celý život zvyklá?
Anna
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, aby bylo vyúčtování pro všechny odběratele, zejména pak menší a střední odběratele, kam patří především domácnosti, v celé České republice maximálně spravedlivé, bylo Energetickým regulačním úřadem nařízeno přejít k 1. dubnu 2001 z objemové jednotky, tj. metrů krychlových, kterým se lidově říká kubíky, na energetické jednotky, tedy kWh. Díky tomu se eliminují rozdíly v jakosti dodávaného zemního plynu a rozdílné hodnoty atmosférického tlaku, který společně s teplotou ovlivňuje hustotu plynu. Jako orientační přepočet se uvádí, že 1 m3 = 10,55 kWh. Zdraví J. P.

O společnosti
Slyšel jsem něco o nové sazbě pro majitele elektromobilů. Opravdu něco takového existuje?
Karel Novotný
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, ano taková sazba opravdu existuje. Jedná se o dvoutarifovou sazbu D27d pro domácnosti, resp. C27d pro firmy, která byla zavedena k 1. červenci 2013. Zatím ji ale nenabízejí všichni dodavatelé energií na trhu. Nízký tarif u této sazby je stanoven na osm hodin denně. Zdraví J. P.

O společnosti
Dobrý den, také vykupujete elektřinu z fotovoltaiky?
Děkuji - otázka upravena poradcem
Novák
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, elektřinu z fotovoltaiky dodavatelé energií nevykupují. Výši výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, tzv. podpora pro podporované zdroje energie (např. malé vodní elektrárny, elektřina z biomasy, fotovoltaika, větrné elektrárny atp.) stanovuje Energetický regulační úřad. Aktuální výše výkupních cen pro rok 2015 byla zveřejněna 12. listopadu. Zdraví J. P.
O společnosti
Hezký den, má smysl měnit dodavatele elektřiny, když její cena bude prý stejně ještě klesat?
Jana Nová
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, každý z nás asi má radost z toho, když cena energií klesá. Kdo to s úsporami a rodinným rozpočtem myslí vážně, měl by uvažovat o změně dodavatele, protože obchodní politikou alternativních dodavatelů je nabízet ceny nižší, než jaké nabízejí tradiční dodavatelé. Výše úspor je závislá na výši vaší spotřeby. Platí přímá úměra: čím vyšší spotřeba, tím vyšší úspora. Zdraví J. P.
O společnosti
Jakou očekáváte zimu? Loni se moc nevyvedla.
Sněhulák
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, ano máte pravdu loni na přelomu loňského a letošního roku jsme zažili nadprůměrně teplou zimu, takže většina zákazníků výrazně ušetřila za energie na vytápění. To ostatně pocítili všichni dodavatelé energií. Jaká bude zima letos, nechci odhadovat, ale jsme na ni jako vždy dobře připraveni. Zdraví J. P.

O společnosti
Jaký očekáváte vývoj cen elektřiny?
Petra Ježková
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, u ceny elektřiny pro koncové zákazníky předpokládáme stagnaci nebo mírný pokles. Cena silové elektřiny sice na komoditních burzách sice výrazně klesla, nicméně tento výkyv byl znehodnocen intervencí ČNB, která oslabila korunu. Vzhledem k tomu, že nakupujeme v eurech, neprojeví se nijak výrazně pokles ceny silové elektřiny v koncových cenách. Zdraví J. P.

O společnosti
Pane Písaříku, hrozí při změně dodavatele nějaké sankce?
Středočech
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, jestli máte smlouvu na dobu neurčitou, žádné sankce vám nehrozí. Pokud na dobu určitou, jsou sankce za nedodržení smlouvy běžné. Proto radím, počkejte do vypršení smlouvy, většinou jsou uzavírány na dva roky. Zdraví J. P.
O společnosti
Hezký den, bydlíme s přítelem ve starém bytě a chceme začít víc šetřit za elektřinu. Co proto můžeme udělat?
Bibi25
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, na výběr máte z různých možností. Počínaje změnou dodavatele, o které jsem se zmiňoval už dříve, výměnou oken a zateplením bytu, to je ale trochu finančně náročnější, přes pořízení energeticky úsporných spotřebičů až po změnu dodavatele energií. Pro vás nejjednodušší a zcela zdarma je první možnost. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je ideální doba pro změnu dodavatele?
AVK39
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, abyste dosáhla pokud možno co nejvyšší úspory, je třeba změnit dodavatele nejlépe v létě, protože nejvyšší spotřeba energií je vždy v zimních měsících, kdy nejvíce topíme a dlouho svítíme. Změna dodavatele totiž v průměru trvá tři až čtyři měsíce. Zdraví J. P.
O společnosti
Pane Písaříku, jaký máte názor na podlahové topení?
Gaplin
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, je to jeden z uživatelsky nejkomfortnějších způsobů vytápění, díky kterému lze i ušetřit. Je totiž známým faktem, že když je teplo na nohy, snese člověk teplotu vzduchu v pokoji o jeden až tři stupně nižší. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, můžeme doma nějak víc ušetřit na energiích, když budeme topit míň?
Aleš Vaníček
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, určitě ano. Obecně se uvádí, že snížením teploty o jeden stupeň lze ušetřit asi 6 % spotřebované energie. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, nebojíte se nějak situace na Ukrajině z hlediska plynulosti dodávek plynu?
Petr K
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, ze situace obavy nemám. Dodavatelé na českém trhu se totiž už v průběhu léta předzásobili a uložili většinu zemního plynu na topnou sezonu 2014/2015 do zásobníků na území České republiky. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, jaký je rozdíl mezi smlouvou na dodávky energií na dobu určitou a neurčitou?
Šárka K.
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, obě alternativy mají své výhody a záleží na zákazníkovi, co mu nejvíce vyhovuje. Pokud chcete mít jistotu stejné ceny a pojistit se proti jejím případným výkyvům, tak je lepší zvolit smlouvu na dobu určitou. Na druhou stranu, pokud se nechcete vázat, tak zvolte smlouvu na dobu neurčitou, která by měla reflektovat aktuální cenu komodity v daném roce. Zdraví J. P.
O společnosti
Co mám dělat, když jsem nespokojenej se službama svýho dodavatele?
Suverén
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, řešení je jednoduché: změňte svého dodavatele. Už od roku 2006, kdy došlo k liberalizaci českého energetického trhu, si můžete svobodně podle vlastního uvážení zvolit dodavatele energií. Změna je zdarma, o všechno se postará na základě plné moci dodavatel, ke kterému chcete přejít. Tak proč toho nevyužít. Zdraví J. P.
O společnosti
Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jak můžu ušetřit na elektřině.
Analytik
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, v první řadě byste měl uvažovat o změně dodavatele energií. Je to snadné a nic vás to nestojí. Pak byste si mohl pořídit například úsporné spotřebiče energetické třídy A+ a lepší, a to především do kuchyně. Třeba lednička běží celý den, takže tady se nákup nového úspornějšího typu určitě vyplatí. To samé platí i u dalších často používaných spotřebičích, jako je sporák, pračka, žárovky nebo televize. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den pane Písaříku,

jsem u dodavatele který mě pro mě nevýhodně zasmluvnil na dlouhou dobu. Musím u něj být do listopadu 2016, je levnější snad jen než ČEZ a RWE a má skryté poplatky za směšnou službu, díky kterým prakticky nic neušetřím.
Smlouvu jsem podepsala ve spěchu s mladým kravaťáčkem (ano, moje chyba) a nestihla jsem odstoupit (ano, další moje chyba).

Co byste mi poradil? - otázka upravena poradcem
Marie
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, záleží na tom, jestli jste podepsala smlouvu na dobu určitou nebo neurčitou. Pokud uvádíte datum listopad 2016, tak jste s největší pravděpodobností uzavřela smlouvu na dobu určitou, kde se jejím vypovězením vystavujete postihu udělení sankčního poplatku za předčasné odstoupení. Je tedy na zvážení, jestli by se vám případný přechod k jinému dodavateli i po zaplacení sankčního poplatku vyplatil. Rozhodně doporučuji být opatrný při podpisu smlouvy a každou nabídku pečlivě zvážit. Zdraví J. P.
O společnosti
Jaký byste mi doporučil z hlediska úspor nejvýhodnější typ vytápění?
Czech
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, podle mého názoru je, co se ekonomičnosti provozu a uživatelského komfortu týká, asi nejvýhodnější tepelné čerpadlo. Záleží ale na mnoha okolnostech, a proto byste svou otázku měl směřovat spíše na odborníka se specializací na vytápění. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den,
chci se zeptat, když by mi vznikl přeplatek za energii, jak tuto situaci řešíte? Vrácením částky na účet odběratele a nebo částku rozpustíte do dalších plateb?
Děkuji JM - otázka upravena poradcem
Jan Mayer
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, jak už jsem uvedl v odpovědi na dotaz pana Petra: naše společnost přeplatky za spotřebu z vyúčtování automaticky vrací buď bankovním převodem na účet zákazníka, nebo formou poštovní poukázky. Zdraví J. P.
O společnosti
Jsem odběratelem plynu od RWE a mám tzv.Standart.
Bydlím v Pardubickém kraji.Doporučte mě levnějšího dodavatele.Nejsem vázán žádnou smlouvou a mohu kdykoliv od RWE odejít.Když myslím úsporu ,tak aby stála za to a né pár desítek korun za rok. - otázka upravena poradcem
Petr
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, v současnosti existuje na internetu řada tzv. kalkulaček úspor, kde si zdarma po zadání údajů můžete spočítat, kolik byste přechodem ke konkrétnímu dodavateli ušetřil. Například jednu takovou má na svých stránkách Energetický regulační úřad. Zdraví J. P.

O společnosti
Minulé učtovací období mi ČEZ napařil vysoké zálohy (neodůvodnitelné) a tak jsem platil. Přišlo vyúčtování a měl jsem přeplatek 5753kč a místo vrácení jsem se dočkal jakéhosi splátkového kalendáře, že nemusím platit předepsané zálohy do příštího léta. Vlastně si tím u mě vzali bezůročnou půjčku. Je to podle Vás v pořádku. Dělají to i jiní dodavatelé?
Petr
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy

Dobrý den, společnost ČEZ použila přeplatek na úhradu záloh pro příští období. Naše společnost přeplatky za spotřebu z vyúčtování automaticky vrací buď bankovním převodem na účet zákazníka, nebo formou poštovní poukázky. Zdraví J. P.

O společnosti
1. Proč stojí kWh cca 5 Kč když cena na burze je pod 1Kč.
2.Proč stojí benzín 36 Kč když cena ropy spadla ze 150 USD na cca 85 USD za barel - otázka upravena poradcem
František Los
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, do koncových cen elektřiny, které platí zákazníci, se promítá nejen cena silové elektřiny, ale také různé poplatky, např. za distribuci, podpora výkupu elektřiny z obnovitelných zdrojů, operátorovi trhu aj. U elektřiny tvoří cena silové elektřiny asi jen 45 % z celkové ceny, tzv. neregulovaná složka. Zbylých asi 55 % tvoří tzv. regulovaná složka, kterou tvoří například poplatky za: distribuci elektřiny (33 %),  obnovitelné zdroje (asi 15 %), systémové služby ČEPS (3,6 %), přenos elektřiny (3,3 %). Zdraví J. P.
O společnosti
Chci využívat nízký tarif. Jak to mám udělat?
MartinT
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, standardní sazba D02d, kterou využívají asi 2/3 našich domácností, je jen tzv. jednotarifová. Abyste mohl zažádat o dvoutarifovou sazbu, musíte splnit některé podmínky, např. vlastnit tepelné čerpadlo, přímotop, bojler atp. O přesných podmínkách vás jistě bude informovat váš dodavatel energií. Stačí zavolat na zákaznickou linku. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, co to vlastně znamená alternativní dodavatel?
Karlos
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, označení alternativní dodavatel vzniklo historicky při liberalizaci energetického trhu v roce 2005 jako označení nových dodavatelů, kteří začali nabízet cenově výhodnější nabídky energií. Zdraví J. P.
O společnosti
Hezký den, proč cena elektřiny pro mě jako koncového zákazníka neklesne víc, když pořád čtu, jak na burzách cena silové elektřiny neustále klesá, takže se ani nevyplatí stavět nové elektrárny?
Eliška
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, Eliško, bohužel do koncové ceny elektřiny, kterou platí zákazníci, se promítá nejen cena silové elektřiny, ale také různé poplatky za dopravu pro distribuční společnosti, za podporu obnovitelných zdrojů aj. A tyto poplatky neustále rostou. Zdraví J. P.
O společnosti
Dobrý den, chci změnit dodavatele elektriky. Co mám dělat?
Pavel Novák
Jiří Písařík, jednatel Bohemia Energy
Dobrý den, asi byste si nejprve měl porovnat nabídky jednotlivých dodavatelů, například prostřednictvím tzv. kalkulačky úspor, kterou nalezete na internetu. Nebo můžete jednoduše zavolat na zákaznickou linku a tam vám už poradí. Samotný přechod je pro vás naprosto jednoduchá záležitost a je zcela zdarma. Zdraví J. P.

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že připojení na pult centrální ochrany objektu snižuje cenu pojištění domácnosti?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny