Daňové přiznání musí podat řada nováčků. Stačí jeden příjem nad 104 tisíc

aktualizováno 
Statisíce zaměstnanců, kteří se dosud o daňový formulář nemuseli starat, postihne po novém roce zásadní změna. Každý, kdo měl v letošním roce měsíční příjem přes 104 tisíc, byť třeba jen jednou, si bude muset do konce března 2014 podat sám daňové přiznání.
I když běžně nevyděláváte tolik, díky odměnám a bonusům se i vy můžete stát plátcem solidární daně, byť jen na měsíc. Pak budete muset sami podat daňové přiznání. Ilustrační snímek

I když běžně nevyděláváte tolik, díky odměnám a bonusům se i vy můžete stát plátcem solidární daně, byť jen na měsíc. Pak budete muset sami podat daňové přiznání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnancům, kteří v roce 2013 podléhali solidárnímu zvýšení daně již totiž nemůže jejich zaměstnavatel provést roční zúčtování. A mnoha lidem přibudou starosti.

"Odhadujeme, že se v České republice bude tato záležitost týkat více než čtvrt milionu zaměstnanců," říká daňový poradce Petr Frisch ze společnosti Pro Factum Consulting a dodává, že k těmto poplatníkům přibude ještě několik desítek tisíc podnikatelů, ale ti si daňové přiznání podávali již dříve, takže kromě toho, že zaplatí vyšší daň, se pro ně vlastně nic nemění. 

Koho se povinnost přesně týká

Podat sám daňové přiznání musí zaměstnanec, který měl, třeba jen v jednom jediném měsíci, hrubé příjmy vyšší než 103 536 korun. Do hrubých příjmů se započítávají kromě mzdy také třeba odměny, náhrada za dovolenou, zdanitelné bonusy či auto pro služební i soukromé účely. 

"Protože se ale vše počítá za rok dohromady, tak fakticky tuto daň bude platit jen ten, kdo měl celkem za rok hrubé příjmy nad 1 242 432 korun, tedy 48násobek průměrné mzdy," vysvětluje Petr Frisch.

U těch lidí, kteří zaplatili zálohu na solidární daň jen v jednom či několika málo měsících a celkově se přes tuto hranici nedostanou, vznikne přeplatek, který jim finanční úřad vrátí. Musí si však splnit svou povinnost a podat daňové přiznání.

Zaměstnavatel roční zúčtování neprovede, může však pomoci

Pokud jste zjistili, že se vás to týká, zpozorněte. Zaměstnavatel by vás měl sice o povinnosti podat daňové přiznání informovat, bude však lepší, když se připravíte předem.

"Podle našich informací vyjde řada zaměstnavatelů svým zaměstnancům vstříc a jejich novou daňovou povinnost jim pomůže vyřešit. Třeba tak, že jim zaplatí daňové poradce, nebo alespoň dají na něj kontakt a snaží se vyjednat slevu," říká Petr Frisch a dodává, že většinou půjde o lidi na vyšších manažerských pozicích, kteří pravděpodobně nikdy přiznání nepodávali a firma si nebude moci dovolit, aby se říkalo, že ředitel společnosti XYZ neplatí daně.

Část zaměstnavatelů může daňová přiznání zpracovávat i ve svých mzdových účtárnách nebo prostřednictvím svého dodavatele mezd. Zde jsou ale dvě úskalí - za prvé možná chybovost a za druhé to, že daňové přiznání/poradenství je zákonem vyhrazeno daňovým poradcům.

Kdo nepodá, tomu hrozí sankce

Povinnost je povinnost a nesplnit ji, se nevyplatí. Jestli si myslíte, že je jednodušší nechat státu těch pár korun, jste na omylu. "Pokud daný zaměstnanec daňové přiznání vůbec nepodá, přestože mu má stát vrátit přeplatek na dani, tak může být za tento přístup relativně výrazně sankcionován," upozorňuje Petr Frisch.

"Výše pokuty záleží na délce prodlení a na výši daně stanovené opožděně podaným přiznáním. Maximální výše stanovené pokuty je 300 tisíc korun a minimální je 200 korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, je dolní hranice pokuty 500 korun," uvádí mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Kromě pokuty za nepodané přiznání uloží finanční úřad sankci ve výši 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše pět procent. Počítá se od pátého dne po termínu a předepisuje se, pokud je částka vyšší než 200 korun.

PříkladNenechal si vrátit pár stovek, může zaplatit až 11 tisíc

Pan Soukup bere 45 tisíc korun hrubého měsíčně a navíc má od zaměstnavatele příspěvky na penzijní pojištění, stravenky, automobil ke služebním a soukromým účelům, v prosinci pak dostane 13. plat a navíc ještě mimořádnou odměnu 10 tisíc korun. 

V prosinci tak bude mít hrubý příjem 106 550 korun a o tři tisíce překročí limit pro odvod solidární daně. Mzdová účtárna ho pak upozorní, že si musí podat daňové přiznání za rok 2013.

Pan Soukup je ale líný. Než by vyplňoval složité daňové přiznání, tak se rozhodne, že těch pár stokorun státu nechá. 

V listopadu 2014 mu však přijde upozornění z finančního úřadu, že mu podle § 250, odst. 1 daňového řádu vzniká povinnost uhradit pokutu, protože nepodal do konce března daňové přiznání, ačkoliv měl tuto povinnost. Finanční úřad ho může pokutovat za každý den prodlení. 

"Pan Soukup tak bude muset podat koncem roku 2014 dodatečné daňové přiznání a zaplatit sankci ve výši až 11 tisíc korun, pokuta se totiž počítá z celého základu stanovené daně," upozorňuje Petr Frisch.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Další z rubriky

Sedm případů, kdy i zaměstnanci musí řešit daně sami

Ilustrační snímek

Zaměstnanci si obvykle nemusí dělat starosti s daňovým přiznáním, stačí, když do 15. února požádali svého...

Příjmy z pronájmu: jak na daně a pro koho je takový výdělek ideální

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení je pro řadu lidí nad jejich finanční možnosti. Řešením může být pronájem. Ti, kdo mohou byt...

Ušetřete na daních z příjmů a neplaťte státu víc, než musíte

Ilustrační snímek

Na přiznání daní zbývá už jen pár dnů. Posledním dnem pro odevzdání daňového přiznání je pondělí 1. dubna 2019. Tento...

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Cena Bitcoinu na úrovni 72 000 dolarů? Možná se dočkáme dříve, než si myslíte

Kurzy.cz Od počátku roku 2015 do prosince 2017 prudce vzrostla cena Bitcoinu z přibližně 150 na 20 000 dolarů. Parabolický pohyb...

Najdete na iDNES.cz