Daňové přiznání musí podat řada nováčků. Stačí jeden příjem nad 104 tisíc

aktualizováno 
Statisíce zaměstnanců, kteří se dosud o daňový formulář nemuseli starat, postihne po novém roce zásadní změna. Každý, kdo měl v letošním roce měsíční příjem přes 104 tisíc, byť třeba jen jednou, si bude muset do konce března 2014 podat sám daňové přiznání.
I když běžně nevyděláváte tolik, díky odměnám a bonusům se i vy můžete stát plátcem solidární daně, byť jen na měsíc. Pak budete muset sami podat daňové přiznání. Ilustrační snímek

I když běžně nevyděláváte tolik, díky odměnám a bonusům se i vy můžete stát plátcem solidární daně, byť jen na měsíc. Pak budete muset sami podat daňové přiznání. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zaměstnancům, kteří v roce 2013 podléhali solidárnímu zvýšení daně již totiž nemůže jejich zaměstnavatel provést roční zúčtování. A mnoha lidem přibudou starosti.

"Odhadujeme, že se v České republice bude tato záležitost týkat více než čtvrt milionu zaměstnanců," říká daňový poradce Petr Frisch ze společnosti Pro Factum Consulting a dodává, že k těmto poplatníkům přibude ještě několik desítek tisíc podnikatelů, ale ti si daňové přiznání podávali již dříve, takže kromě toho, že zaplatí vyšší daň, se pro ně vlastně nic nemění. 

Koho se povinnost přesně týká

Podat sám daňové přiznání musí zaměstnanec, který měl, třeba jen v jednom jediném měsíci, hrubé příjmy vyšší než 103 536 korun. Do hrubých příjmů se započítávají kromě mzdy také třeba odměny, náhrada za dovolenou, zdanitelné bonusy či auto pro služební i soukromé účely. 

"Protože se ale vše počítá za rok dohromady, tak fakticky tuto daň bude platit jen ten, kdo měl celkem za rok hrubé příjmy nad 1 242 432 korun, tedy 48násobek průměrné mzdy," vysvětluje Petr Frisch.

U těch lidí, kteří zaplatili zálohu na solidární daň jen v jednom či několika málo měsících a celkově se přes tuto hranici nedostanou, vznikne přeplatek, který jim finanční úřad vrátí. Musí si však splnit svou povinnost a podat daňové přiznání.

Zaměstnavatel roční zúčtování neprovede, může však pomoci

Pokud jste zjistili, že se vás to týká, zpozorněte. Zaměstnavatel by vás měl sice o povinnosti podat daňové přiznání informovat, bude však lepší, když se připravíte předem.

"Podle našich informací vyjde řada zaměstnavatelů svým zaměstnancům vstříc a jejich novou daňovou povinnost jim pomůže vyřešit. Třeba tak, že jim zaplatí daňové poradce, nebo alespoň dají na něj kontakt a snaží se vyjednat slevu," říká Petr Frisch a dodává, že většinou půjde o lidi na vyšších manažerských pozicích, kteří pravděpodobně nikdy přiznání nepodávali a firma si nebude moci dovolit, aby se říkalo, že ředitel společnosti XYZ neplatí daně.

Část zaměstnavatelů může daňová přiznání zpracovávat i ve svých mzdových účtárnách nebo prostřednictvím svého dodavatele mezd. Zde jsou ale dvě úskalí - za prvé možná chybovost a za druhé to, že daňové přiznání/poradenství je zákonem vyhrazeno daňovým poradcům.

Kdo nepodá, tomu hrozí sankce

Povinnost je povinnost a nesplnit ji, se nevyplatí. Jestli si myslíte, že je jednodušší nechat státu těch pár korun, jste na omylu. "Pokud daný zaměstnanec daňové přiznání vůbec nepodá, přestože mu má stát vrátit přeplatek na dani, tak může být za tento přístup relativně výrazně sankcionován," upozorňuje Petr Frisch.

"Výše pokuty záleží na délce prodlení a na výši daně stanovené opožděně podaným přiznáním. Maximální výše stanovené pokuty je 300 tisíc korun a minimální je 200 korun. Pokud daňové přiznání nepodáte vůbec, je dolní hranice pokuty 500 korun," uvádí mluvčí Finanční správy Petra Petlachová.

Kromě pokuty za nepodané přiznání uloží finanční úřad sankci ve výši 0,05 procenta ze stanovené daně za každý den prodlení, nejvýše pět procent. Počítá se od pátého dne po termínu a předepisuje se, pokud je částka vyšší než 200 korun.

PříkladNenechal si vrátit pár stovek, může zaplatit až 11 tisíc

Pan Soukup bere 45 tisíc korun hrubého měsíčně a navíc má od zaměstnavatele příspěvky na penzijní pojištění, stravenky, automobil ke služebním a soukromým účelům, v prosinci pak dostane 13. plat a navíc ještě mimořádnou odměnu 10 tisíc korun. 

V prosinci tak bude mít hrubý příjem 106 550 korun a o tři tisíce překročí limit pro odvod solidární daně. Mzdová účtárna ho pak upozorní, že si musí podat daňové přiznání za rok 2013.

Pan Soukup je ale líný. Než by vyplňoval složité daňové přiznání, tak se rozhodne, že těch pár stokorun státu nechá. 

V listopadu 2014 mu však přijde upozornění z finančního úřadu, že mu podle § 250, odst. 1 daňového řádu vzniká povinnost uhradit pokutu, protože nepodal do konce března daňové přiznání, ačkoliv měl tuto povinnost. Finanční úřad ho může pokutovat za každý den prodlení. 

"Pan Soukup tak bude muset podat koncem roku 2014 dodatečné daňové přiznání a zaplatit sankci ve výši až 11 tisíc korun, pokuta se totiž počítá z celého základu stanovené daně," upozorňuje Petr Frisch.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Jak vyjít se sociopatem na pracovišti a jak ho spolehlivě rozpoznat

Sociopat - ilustrační foto

Podle mezinárodních odhadů spadá do kategorie sociopatů zhruba každý pětadvacátý. Je proto velmi pravděpodobné, že se s...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Ilustrační snímek

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Dostal výpověď pro nadbytečnost, firma přitom inzeruje volná místa

Ilustrační snímek

Zaměstnavatel nám může dát výpověď jen z důvodů vyjmenovaných v zákoníku práce. Co ale dělat, když výpovědní důvod...

Podnikal a tloustl. Drasticky shodil 33 kilo a změnil si tím život

Stanislav Petříček

Stanislav Petříček začal podnikat a přibývat na váze. Během roku vystřídal pět velikostí kalhot. Pak začal mít strach,...

Další z rubriky

Kdy i jako zaměstnanci musíte letos podávat daňové přiznání

Ilustrační snímek

A je to tady. Budeme přiznávat daně z příjmu za rok 2018. Za většinu zaměstnanců vyřídí i letos všechny roční daňové...

Daně a jak na ně: tipy pro ty, kdo mají příjmy ze zahraničí

Ilustrační snímek

Pokud máte příjmy ze zahraničí, vyplnit daňový formulář není tak snadné. Řada lidí nemá přesně jasno, jaké příjmy...

Jaké daňové povinnosti vás neminou, když pronajímáte, nebo prodáváte byt

Ilustrační snímek

S pořízením nemovitosti i jejím prodejem nebo pronájmem jsou spojeny určité daňové povinnosti. Mnohdy je přitom potřeba...

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Navýšení rodičáku nestačí. Kapacita mateřských škol je zoufalá!

Kurzy.cz V poslední době se hojně hovoří o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku o 80.000 Kč. Ten by měl pomoci maminkám zv...

Najdete na iDNES.cz