Po zvýšení DPH rodina vydá 600 Kč měsíčně navíc

aktualizováno 
Kašparovi se budou od ledna muset rozhodnout, zda vyrazí do bazénu, nebo do zoo. Kvůli vyšší DPH totiž příští rok podraží vstupné, ale i řada dalších věcí.
Obchodníci slibují, že i když bude vyšší DPH, ceny potravin o celá 4 procenta nahoru nepůjdou

Obchodníci slibují, že i když bude vyšší DPH, ceny potravin o celá 4 procenta nahoru nepůjdou

Daň z přidané hodnoty tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. DPH platíme všichni při nákupu většiny zboží a služeb, stačí se podívat na jakoukoli účtenku z obchodu. U každé položky je uvedeno, jestli je k ní účtována základní, nebo snížená sazba. V Česku je zatím základní sazba ve výši 19 procent a snížená je pětiprocentní, to se však od Nového roku změní. Kvůli reformě veřejných financí se spodní DPH zvedne z 5 na 9 procent.

Čtyři procenta navíc například u potravin nebo nealkoholických nápojů sice neznamenají závratné zvýšení cen, ale jídlo není to jediné, co podraží. Dražší budou také knihy, časopisy, noviny, léky, rostliny, cestování vlakem, autobusem i hromadnou městskou dopravou, ubytování v hotelech a penzionech, vstupné na koncerty, výstavy, do kina a divadla, ale i do bazénu, posilovny nebo do zoologické zahrady.

Když sečteme běžné výdaje modelové čtyřčlenné rodiny Kašparových, kvůli vyšší DPH zaplatí příští rok o 600 korun měsíčně víc. Za celý rok to bude přes 7 200 korun, což by stačilo na nákup skoro 735 kilogramů brambor nebo 3 600 rohlíků.

Jak DPH zahýbá s rozpočtem rodiny Kašparových?
Manželé Kašparovi se svými dvěma dětmi žijí ve vlastním bytě v malém východočeském městě. K dispozici mají i chatu s ovocnou zahrádkou, takže mají vlastní třešně, jablka a ořechy. Marmelády, džemy ani kompoty téměř nekupují, přesto za potraviny měsíčně utratí 8 000 korun, od ledna to kvůli vyšší DPH bude o 320 korun víc. Na nákupy do hypermarketu jezdí dvakrát do měsíce, jinak nakupují u menších soukromých obchodníků. Vitaminy ani léky rodina nekupuje. Za noviny, časopisy, květiny, krmivo pro zvířata utratí okolo 1 500 korun za měsíc (tyto výdaje jsou ve sloupku započítány v ostatním), příští rok cena poskočí na 1 560 korun.

Zdražení dopravy jejich rozpočet také neovlivní, do práce i do školy chodí celá rodina pěšky. Avšak vyšší vstupné na kulturní a sportovní akce už ano. Rodina je totiž zvyklá téměř každý víkend podnikat výlety – nejraději chodí plavat nebo do zoologické zahrady. Rodinné vstupné do bazénu Kašparovy od ledna 2008 vyjde namísto 300 korun na 312 korun a do zoo namísto 370 na 385 korun.

Na dovolenou rodina obvykle vyráží dvakrát ročně, v zimě lyžovat na Šumavu, v létě na kola do Třeboně. Týdenní ubytování v penzionu je letos vyšlo na 6 000 korun, příští rok si budou muset za každý pobyt 240 korun připlatit. Podraží i vleky – v Zadově loni za týdenní permanentku pro čtyři zaplatili 6 280 korun, jestli středisko zvedne ceny o 4 procenta, bude to letos o 250 korun víc.

Větším výdajem, který Kašparovi plánují na příští rok, je výměna starých dřevěných oken. Odhadují, že za stavební práce zaplatí 120 000 korun, s devítiprocentním DPH cena však vyskočí o nezanedbatelných 5 000 korun, což jsou jejich měsíční náklady na sport a kulturu.

O kolik víc zaplatíte kvůli zvýšení spodní sazby daně z přidané hodnoty můžete zjistit ZDE

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Jen do konce ledna je čas na přiznání daně z nemovitých věcí

Ilustrační snímek

Pokud jste v roce 2018 nově nabyli do vlastnictví pozemek nebo nemovitost, máte povinnost podat daňové přiznání do 31....

Přehledně: slevy, odpočty a zvýhodnění, které vám sníží daň z příjmů

Ilustrační snímek

Daň z příjmů má na rozdíl od povinného zdravotního a sociálního pojištění jednu velkou výhodu: při jejím výpočtu se...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz