Kreditní karty pro motoristy svou cenou neoslňují, jejich výhody dobře zvažte

aktualizováno 
Protože se bankám a jiným finančním společnostem stále více daří „prodávat“ svým klientům kreditní karty, snaží se také tímto typem půjčky zacílit na nové skupiny klientů. Již druhá kreditka v pořadí si na mušku vzala peněženky motoristů. Ne každému se ovšem tato karta vyplatí. Musíte počítat.
Kreditní karty vybírejte uvážlivě.

Kreditní karty vybírejte uvážlivě.

Škála možností, jak nakupovat bez použití vlastních finančních prostředků, samozřejmě nejen před Vánocemi, je velmi široká. Začíná u splátkového prodeje a končí u jednoho z nejrychleji se prosazujících úvěrových produktů posledních let – kreditních karet. Jen bankovních kreditek je už vydáno více než jeden milion a toto číslo narůstá každým dnem. Očekává se, že do dvou let už bude mít každý druhý občan ČR v kapse vlastní kreditní kartu.

Nová cílová skupina = motoristé
Zdá se, že banky a jiné finanční společnosti našly v motoristech vhodný cílový segment. Credium totiž, stejně jako Citibank se svou kreditní kartou Shell MasterCard, nasměrovala veškeré benefity plynoucí klientům z užívání karty do produktů a služeb souvisejících přímo s automobilovou dopravou.

Karta od Citibank zaručuje slevy při nákupu pohonných hmot v ČR ve výši 3 % z jejich ceny (podáte-li žádost o kartu do 30. listopadu, platí pro vás sleva ve výši 6 % pro první dva měsíce užívání karty) a 1 %  z ceny dalšího zboží zakoupeného přímo u benzinových čerpadel (nyní pro první dva měsíce užívání karty 2 % ceny). Věrnostní program Credium zase zajistí držiteli kreditní karty slevy na havarijním pojištění či při nákupu pneumatik. Je třeba zde doplnit, že podobné co-brandové karty či věrnostní programy nabízí většina finančních ústavů a obliba podobných benefitů neustále roste. 

Jaké výhody slibuje kreditní karta Credium

- až 20% sleva na havarijním a zákonném pojištění u smluvních pojišťoven společnosti Credium, na zabezpečovací zařízení DEFEND, navigace a zařízení prodávaná společností Molpir, asistenční služby ACA

- 25% slevy na pneumatiky od GPD Service Team

- slevy u autopůjčovny SIXT nebo CS Czechocar, která nabízí i slevy na ubytování nebo slevy od cestovní kanceláře Fischer


Kreditní kartu dostanete zadarmo, ale musíte utrácet
Poslední přírůstek široké rodiny kreditních karet vydávaných u nás - kartu společnosti Credium - získáte zdarma, ale jen pro prvních dvanáct měsíců. Každý další rok vás pak přijde na 290 korun ročně v případě, že u obchodníků neutratíte a zároveň kartou nezaplatíte alespoň 35 tisíc korun (tzn. 2920 korun měsíčně). K tomu je však ještě třeba přičíst přinejmenším 120 korun ročně za měsíční výpisy z úvěrového účtu (tj. zařídíte-li si inkaso z účtu, jinak měsíční výpisy přijdou na 300 korun ročně).

Naopak kreditka Shell MasterCard od Citibank vyjde ročně na 850 korun. K ní však můžete získat, a to již zdarma, ještě další dvě dodatkové karty. I přes tuto skutečnost ale poplatek za kartu Citibank patří na trhu spíše k těm vyšším. Přitom právě Citibank jako jediná nabízí svým klientům kreditní kartu Citi zcela bez poplatku.

Srovnáme-li úrokové sazby u kreditních karet na našem trhu, dospějeme k obdobnému závěru, jako u poplatků. Zatímco úrok 21 % ročně u kreditní karty společnosti Credium zaniká v průměru, úrok 26,4 % ročně řadí kreditku od Citibank mezi nejdražší. Pro představu - nejnižší úrok nabízejí kreditní karty Bawag Bank, a to 18,48 % ročně.

Pokud máte dobrou platební morálku, můžete se u kreditních karet bez obav krátkodobě spolehnout na tzv. bezúročné období. Kreditka od společnosti Credium nabízí pro bezhotovostní transakce až 50 dnů, Citibank pro své kreditní karty a transakce všeho druhu stanovila limit maximálně 55 dnů. Obě lhůty jsou nadprůměrně dlouhé a přesahují na trhu „běžných“ 45 dnů.

Kreditní karta společnosti Credium má oslovit především motoristy. Nabízí jim vcelku zajímavé slevy za vcelku přijatelnou cenu, a to jak z pohledu poplatků za vydání karty, tak z pohledu úroků. Ovšem vzhledem k poměrně vysokým transakčním poplatkům je určena hlavně k bezhotovostním platbám za zboží a služby.

Přehled vybraných parametrů kreditních karet (bankovní/nebankovní)

Banka Nabízené úroky
v %
Bezúročné období
ve dnech
Transakce zahrnuté v bezúročném období
BAWAG Bank 18,48 50 bezhotovostní
Citibank 26,40 55 hotovostní i bezhotovostní
ČS 19,80 45 bezhotovostní
ČSOB 19,20 45 hotovostní i bezhotovostní
GE 19,80 - 21,48 50 bezhotovostní
UniCredit Bank 18,96 - 23,88 45 bezhotovostní
KB 18,90 - 21,90 45 hotovostní i bezhotovostní
PS 19,20 - 21,60 45 hotovostní i bezhotovostní
Raiffeisenbank 19,98 - 25,08 45 bezhotovostní

Společnost Nabízené úroky
v %
Bezúročné období
ve dnech
Transakce zahrnuté v bezúročném období
Cetelem 21,36 50 bezhotovostní
Credium 21,00 50 bezhotovostní

Zdroj: banky a společnosti

Jelikož kreditní karty určené především motoristům nejsou na první pohled extrémně levné, vyplatí se skutečně jen tomu, kdo využije jejich benefity. Díky nim se totiž i zaplacená cena může vrátit. Pokud ale už dnes víte, že nabízené výhody využít nemůžete, poohlédněte se raději po levnější variantě.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz