Diskuse k článku

V evropském souboji vítězí hotovost, platby kartami jsou v těsném závěsu

Evropané nejraději platí za své nákupy hotovými penězi. Ukázala to studie zvyklostí evropských spotřebitelů. Ovšem na paty bankovkám dýchají úhrady platebními kartami. Hotovost mají rádi hlavně Italové, platby kartami Švédové či Nizozemci. Češi se ostatním Evropanům v mnohém podobají, zatím upřednostňují hotovost.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

phaneuf

....

Karta je jednoznacne bezpecnejsi. Stratim-li penezenku penize jsou fuc, kartu mi nikdo nevybere protoze je tam pin a navyse hned hlasim blokaci karty. Hotovost nosi akorat dedkove a babky.

0/0
30.10.2010 20:33

mokrykcb

Re: ....

kartu nikdo nevybere,protože je tam pin8-o - člověče vy o tom moc nevíte že?!

takže dle vás 60% evropanů jsou dědkové a babky?

0/0
31.10.2010 12:04

hrcprcsalala

Re: ....

Tak nás pouč, jak vybereš kartu bez znalosti PINu. R^ A máš-li ve skutečnosti na mysli ne vybrání karty, ale její použití k zaplacení bez nutnosti zadat PIN, tak nezapomeň na dostupnost a smysl takových plateb a jejich reklamovatelnost.

0/0
31.10.2010 12:14

mokrykcb

Re: ....

a)http://jaknapenize.eu/podvody-u-bankomatu.html

c)viz odkazy níže

b)veškeré platby přes net!

tyto věci vy prostě neovlivníte!   ....a z hotovostí se to nemůže nikdy stát!:-)

0/0
31.10.2010 12:25

hrcprcsalala

Re: ....

Ach jo, nebylo by lepší odpovědět na POLOŽENÉ otázky? Rv

0/0
31.10.2010 12:27

mokrykcb

Re: ....

jak vidíte,váš pin lze získat ať děláte co děláte - níže uvedené odkazy zneužití karet jste nějak přehládl bez reakce:-)...to že vám třeba obchodník strhne jednu platbu dvakrát,tak k tomu to pin ani znát nemusí nee...

ale abych vám udělal radost i já jak píši v mém prvním příspěvku na toto téma jsem "nucen" kartou v některých případech platit - zřídil jsem si kvůli tomu samostatné konto a dle potřeby ho  "dobíjím"

0/0
31.10.2010 12:43

hrcprcsalala

Re: ....

A jakpak se ten PIN zjistí, pokud člověk dodržuje zásady bezpečnosti? Asi stejně snadno, jak se zbaví hotovosti člověk, který dodržuje ty tvoje zásady bezpečnosti, že?

Pokud obchodník strhne jednu platbu dvakrát, banka peníze vrátí. V čem je problém?

Níže uvedené případy zneužití karet jsem nepřehlédl, napsal jsem k nim svůj komentář.

Ještě nějaký nesmysl na skladě?

0/0
31.10.2010 12:45

mokrykcb

Re: ....

a vy poznáte,jestli je třeba bankomat nějak "ošéfovanej" - jen se ptám já z něho nikdy nevybiral

vrátí?? no už tu byli i případy že nevrátila(reklamace neúspěšná....nebo si dotyčný toho vůbec nevšimne - a jsme u přehlednosti:-))

0/0
31.10.2010 12:54

hrcprcsalala

Re: ....

To poznat nepotřebuju. Pro začátek stačí při zadávání PINu zakrýt klávesnici resp. ruku, zadávající PIN. Tím padají ze hry kamery a zůstává snad jedině folie na klávesnici. A tu nemůže být takový problém pohledem nebo hmatem poznat. Nemluvě o tom, že drtivá většina napadení bankomatů je právě kamerová. Stačí chvíli pozorovat lidi u bankomatu a člověku je hned jasné proč (velká část lidí při zadávání PINu nic nezakrývá, přestože mediální masáž o chování se u bankomatu probíhá už léta).

0/0
31.10.2010 13:00

mokrykcb

Re: ....

dobrá dobrá "ohrabávat" bankomat a pozorovat cvrkot - nu proti gustu...

tady se asi neshodnem,takže jen bych upozornil na článek pod nímž diskutujeme,že platba hotovostí je pro evropany pořád lepší řešení(bezpečnější a přehlednější...):-)

pomalu se jdu vypravovat na fotbal - tam kartu nepotřebuji,jelikož jí tam nikde neberou:-)

0/0
31.10.2010 13:07

hrcprcsalala

Re: ....

A kde v tom článku se dočtu, že "platba hotovostí je pro evropany pořád lepší řešení(bezpečnější a

přehlednější...)"? Nic takového se v článku nepíše, píše se pouze, že je hotovost častěji používanější, a to navíc ještě ne ve všech státech, v nichž průzkum probíhal. A že je něco častěji používané rozhodně neznamená, že je to lepší - ani objektivně, ale ani subjektivně. Spousta lidí je totiž rigidní a i proto vůči platbám kartou má iracionální předsudky, dané i špatnou informovaností. Pro jeden takový příklad netřeba chodit daleko. ;-)

0/0
31.10.2010 13:41

hrcprcsalala

Re: ....

Á propos, když jsme u těch plateb přes net, slyšel už jsi o tom, že lze karty pro platby přes net blokovat? A alespoň ke mně se ještě nedostal způsob, jak blokovat hotovost pro nějaké platby. Aha, já vim, stačí si dávat pozor a hotovost si hlídat. ;-D;-D;-D

0/0
31.10.2010 12:34

mokrykcb

Re: ....

ale slyšel - a ten člověk co je používá?

0/0
31.10.2010 12:36

hrcprcsalala

Re: ....

Ten si vybere banku, která umožňuje operativni blokaci a deblokaci karty. Před transakcí kartu odblokuje, po transakci ji zablokuje, případně se mu zablokuje automaticky sama. Člověk bez karty pouze s hotovostí takové starosti ale na druhou stranu nemá, to beru. Jenže si taky přes net nic nezaplatí.

0/0
31.10.2010 12:40

nickless

Platím penězi

a kartu nosím jen pro případy nouze. Je to rychlejší, ale hlavně to dělám proto, že prostě bankám nepřeji ty 3% z obratu, o které by obchodníci museli zvednout ceny. Pokud mi nějaký obchod nabídne mírně levnější cenu nebo i stejnou a třeba neumožní platební kartu, půjdu raději k němu.

0/0
29.10.2010 22:06

mokrykcb

každého věc

hádání co je rychlejší je trošku zbytečné - já dávám přednost hotovosti(přehlednější,bezpečnější) - kartu používám pouze pro platbu přes internet a to pouze v těch případech kdy to jinak nejde(rezervace hotelů,nákup určitých jízdenek na vlak a pod.)

0/0
26.10.2010 18:58

hrcprcsalala

Re: každého věc

Já zase dávám přednost kartě, protože je to přehlednější a bezpečnější. R^

0/0
27.10.2010 17:06

mokrykcb

Re: každého věc

hmmm přehlednější? možná doma až kouknete do IB...

bezpečnější?! to snad ne člověče....není týdne,aby tu nebylo něco o tom,jak někdo někde něco zaplatil kartou a ejhle - prachy fuč:-)

0/0
27.10.2010 20:15

hrcprcsalala

Re: každého věc

Přehlednější proto, že mi o každé karetní transakci mi chodí SMS a pokud mi to nestačí, mohu si vše potřebné kdykoliv zjistit v mobilu nebo v int. bankovnictví. Plus mám ke každé karetní transakci písemný doklad, který si můžu archivovat. Nevím, jak by to mohlo být přehlednější, zvlášť když pracuji s třemi hromádkami peněz - firemní, soukromé a manželské (na každou mám samostatnou kartu).

Opravdu? Kdy naposledy byla nějaká zpráva o tom, že "někdo někde něco zaplatil kartou a ejhle - prachy fuč"? Nemluvě o tom, že drtivá většina těchto zpráv je o případech, kdy platící poruší základní pravidla práce s kartou (něco jako by peněženku s hotovostí položil na lavičku a odešel). Případů okradení za dodržení těchto pravidel je mizivé množství a když už se stanou, banka peníze nakonec vrátí. Oproti tomu o peněženku a tím i o hotovost denně přijde kvanta lidí, kterým ty peníze nikdo nikdo nevrátí. Používání karty je ve srovnání s používáním hotovosti o několik světelných let bezpečnější.

0/0
29.10.2010 9:55

mokrykcb

Re: každého věc

no věc názoru...to vaše přehlednější je tak trošku nějak složitější(a těch papírů...)....i když je pravda,že já operuji s jednou hromádkou:-)

"prachy fuč" - vždyť je to tu každou chvilku(dvojí platba,okopírování karty,dodatečné stržení atd.) - ano při reklamaci se to většinou vysvětlí,ale těch starostí a doba vyřízení....a okradení bych do toho nepletl....okrást kapsářem se může nechat pouze s prominutím trouba - naopak o peníze s karty přijdete ani nevíte jak:-)

0/0
29.10.2010 18:14

hrcprcsalala

Re: každého věc

"Každou chvilku"? Kdy naposledy? A jak často? To jsou jen naprosto zanedbatelné počty z celkového počtu plateb kartou. Tak jako ty si myslíš, že okrást kapsářem se může nechat pouze trouba (a já si myslím něco jiného, nejde jen o okradení, jde i o ztrátu atd., já vím, tobě se to rozhodně nikdy nemůže stát), tak stejně tak si já myslím, že okrást kartou se může nechat jen trouba. A rozdíl je tu podstatný v tom, že ten karetní trouba dostane ty peníze s velkou pravděpodobností zpět. Ano, možná po starostech a době, ale dostane. Hotovost už ti nikdo nikdy nevrátí.

0/0
29.10.2010 18:38

mokrykcb

Re: každého věc

zadejte si jen na idnes platební karty a vyjede vám toho přehršel....třeba:

http://finance.idnes.cz/zlodej-zaplatil-ukradenou-kreditkou-reklamace-trvala-mesice-p5o-/bank.asp?c=A101005_161958_bank_hru

tady u tohoto případu rozhodně nešlo o zlomek klientů:

http://ekonomika.idnes.cz/ceske-banky-blokuji-uz-10-tisic-karet-z-nekterych-zmizely-penize-psl-/ekonomika.aspx?c=A091119_170005_ekonomika_fih

0/0
29.10.2010 19:16

mokrykcb

Re: každého věc

samozřejmě každý preferuje něco jiného a může mít jiný pohled na věc,ale že hotovost je v konečném důsledku bezpečnější je jasná věc!:-)

a okradení nebo ztráta je věc,kterou může rozumě uvažující člověk zcela eliminovat....to se o platbě kartou rozhodně říci nedá!

0/0
29.10.2010 19:19

hrcprcsalala

Re: každého věc

Okradení a ztráta je věc, kterou může rozumě uvažující člověk zcela eliminovat - naprostý nesmysl. 8-oRv Tihle supermani jsou leda tak k smíchu. Opravdu by mne zajímalo, jak eliminují například loupežné přepadení nebo krádeže na pracovišti.

.

Takže ano, je tu skutečně jasná věc - že hotovost je v konečném důsledku NEbezpečnější. Souhlasím samozřejmě s tím, že každý může mít na věc jiný pohled. Ale dělat si tento pohled bez znalosti věci a z iracionálních důvodů je opravdu hloupé a nevypovídající o věci, nýbrž o osobě.

0/0
31.10.2010 12:26

mokrykcb

Re: každého věc

člověče a kdo tu mluví o loupežném přepadení - to je úplně něco jiného(i když i tady se rizika dají omezeit)...pokud vím,tady je řeč o okradení kapsářem či ztrátě a tomu racionálně uvažující člověk zabrání stoprocentně!

a na pracoviště jako podle vás nosím půl miliónu ?!?!

0/0
31.10.2010 12:35

hrcprcsalala

Re: každého věc

Tady se samozřejmě mluví o všech případech, kdy můžeš přijít o hotovost (nebo o kartu), bez výjimky.

A ten "argument" půl milionem má být co? Že do práce nosíš malou hotovost a tudíž ti nevadí, že ti ji někdo ukradne?

0/0
31.10.2010 12:43

mokrykcb

Re: každého věc

tak nevím,do práce nosím v peněžence maximálně pětikilo a tu mám stejně pořád u sebe

0/0
31.10.2010 12:50

hrcprcsalala

Re: každého věc

Maximálně pětikilo? To člověka bez karty docela omezuje v možnosti nákupů. Navíc tahat celou pracovní dobu peněženku u sebe..? S kartou je tohle daleko pohodlnější (a bezpečnější). :-P

0/0
31.10.2010 12:54

mokrykcb

Re: každého věc

tak to už se dostáváme trošku do krajnosti...

0/0
31.10.2010 13:00

hrcprcsalala

Re: každého věc

Do krajnosti jsme se dostali už v okamžiku rizik karet a bezpečnosti hotovosti.

0/0
31.10.2010 13:42

hrcprcsalala

Re: každého věc

První příspěvek zcela potvrzuje to, co píšu. Někomu ukradli kartu, zaplatili s ní a on po reklamaci dostal peníze nazpět. Jakpak by asi dopadl, pokud by mu neukradli kartu, ale hotovost? Kdopak by mu ty peníze vrátil?

.

O druhém případu samozřejmě vím, je to jeden z mála případů úniku karetních dat ve velkém (nastal před rokem - byl za ten rok vůbec nějaký další?). Banky ohrožené karty preventivně zablokovaly a poškozeným peníze vrátily. Opět vůbec žádný důvod pro zanevření na platby kartami.

0/0
31.10.2010 12:21

phaneuf

Re: každého věc

prehlednost je vec nazoru ale bezpecnejsi? Vy jste spadl z jablone? UKradnou-li vam penezenku hotovost je v pr..li, karta je zabezpecena pinem resp okmazitou blokaci na zavolani.

0/0
30.10.2010 20:30

mokrykcb

Re: každého věc

a vy jste spadl odkud...

ta obhajoba karet krádeží je směšná(no ono nic jinýho vás ani nenapadá že...:-)) - znovu opakuji,že okradení lze 100% zabránit - naopak z karty vám někdo vysaje peníze ani nevíte jak

0/0
31.10.2010 12:01

hrcprcsalala

Re: každého věc

Tvrzení, že okradení lze 100% zabránit je tvrzením naprostého blázna s nulovým ponětím o realitě. Rv

0/0
31.10.2010 12:28

TTRX

Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

kartou a všechny zdržují...to je děs. Hlavně že se cítí důležitíR^

0/0
25.10.2010 19:22

Brundi

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

Nevim, kde nakupujes ty, ale v "mych" obchodech je platba kartou snad i rychlejsi nez hotovosti.

0/0
25.10.2010 19:36

Seeker-M

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

Tak to jsem ještě neviděl. U velkých nákupů je to šumák, ale platbu třeba 24 Kč dovede zručná pokladní realizovat asi tak patnáctkrát rychleji, než zabere obligátní ok, pin, ok,. Samozřejmě pokud se to někdo rozhodne platit ve dvoukorunách, je to nářez, ale majitelů kreditek vyznávajících heslo "není malých nákupů" je rozhodně o mnoho víc.

0/0
25.10.2010 19:47

Alcatraz

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

možná všichni věří té iluzi, že jsou vlastně mnohem rychlejší, než ti co platí hotově. To by leccos vysvětlovalo.

0/0
26.10.2010 14:20

milda8

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

Ty musíš být veliký lhář,nebo máš nějaký super systém :-)),bo karetních zdržovačů mám plné zuby a když vidím někoho kdo má přede mnou v obcho. kartu,tak mě berou mory a že jich přibývá je hrozné.Taky mám kartu,ale jen jako rezervu,anebo pro platbu kde nezdržuju,obchody kde se netvoří řady jako na pumpách či Kauflandech a jim podobných.Hrůza je že přibývá blbců co tím platí i kraviny (bonbony,cigára,sirky)!!!!!!

0/0
27.10.2010 7:39

Brundi

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

Nepredpokladam, ze by treba v Bille nebo v Tescu meli nejaky super system, ale je to vazne r+az dva. Zadny rozdil mezi platbou kartou a hotovosti, PIN zadam behem chvilicky, nepodepisuju. Stejne pordavacka ceka s markovanim dalsiho nakupu, nez si dobalim, protoze to nema kam davat.

Nicmene neni system jako system, u malych prodejcu obcas mivaji takove spojeni, ze to skutecne zdrzuje. Ale zlepsuje se to, uz je to malokde. :-)

0/0
27.10.2010 8:28

hrcprcsalala

Re: Lidi kteří kupují jedny žvejkačky a platí

Jo ty budeš jeden z těch notorických spěchačů, které vždy potkám na nejbližší křižovatce stojící na červenou.;-D  Já osobně si opravdu nevšímám a neřeším, jak a čím kdo přede mnou v obchodě platí. Pokud bych byl duševně narušen natolik, že bych nezvládal nákup, tak si na to někoho najmu (zvlášť pokud bych byl tak extrémně časově vytížen a tedy v takovém balíku). Ale naštěstí jsem ve stavu, kdy prostě v klidu nakoupím, v klidu zaplatím a v klidu odjedu domů. Žádá křeč.  R^

0/0
27.10.2010 17:15

strcn

Nemas pravdu

Malokedy mam pri sebe hotovost a zatial este nikdy som sa necitil dolezito, ked som platil za zuvacky platobnou kartou

0/0
25.10.2010 21:35

AgátaHáta

detaily vs. podstatné

Mnoho z vás tady řeší detaily, že platby DK/KK zdržují apod. Přitom někteří ani netuší, že za placení kartou v obchodech se u jejich banky nic neplatí. Neznají rozdíl mezi KK a DK. Že rychlost plateb je na obchodníkovi - respektive kvalitě jeho spojení a PinPadů. Že online spojení s bankami (krom podlimitních trn)  a zadávání PINu je ochrana klienta. A netuší, že jejich karta je většinou otevřena pro trn po netu, k čemuž slouží často celý limit, a když někdo v obchodě obhlídne (a věřte, že ti co obhlížejí, to umí) vaši kartu, vyluxuje je ji raz dva. Spousta lidí ani netuší, že existují banky, které umí kartu pro například tyhle trn uzamknout nebo nastavit 0,- limit a tak bych mohla pokračovat. Atd atd...ale jo, klidně se tu přete, jestli placení kartou zdržuje, jde o vaše peníze [undefined]

0/0
25.10.2010 15:28

Alcatraz

Re: detaily vs. podstatné

Mno, a kdyz vsechny tyto veci znam, mam vse nastaveno ku svemu uzitku a rizik jsem si vedom a souhlasim s nimi? Jak mi to pomuze od nejvetsiho brzdice pouzivani karet, tedy, ze je to mnohem pomalejsi platba nez hotovosti? Kdyby bylo po mem, PIN zrusim uplne. Horsi bezpecnost nez s penezenkou to nebude, ale presto penezenku MUSIM pouzivat. PROC?

0/0
25.10.2010 18:30

hrcprcsalala

Re: detaily vs. podstatné

Kartou platím poměrně často a žádného "mnohem pomalejší" jsem si nevšiml. A za PIN jsem rád, protože na účtu v bance mám podstatně více, než kolik nosím v peněžence a krádež karty bez PIN by pro mne znamenala řádově vyšší ztrátu, než krádež peněženky s hotovostí. Čímž samozřejmě nejsem proto DALŠÍMU využití platebních karet jako elektronické peněženky pro ideálně bezdotykovou a bezpinovou platbu malých částek. Na takovém systému už se pracuje a já ho uvítám - vždy ale pouze do nějaké částky (500, 1000 Kč?), pro vyšší platby se PINu nebo jiného podobného zabezpečení vzdát nehodlám. Ze stejných důvodů jako si z domovních dveří neodmontuju zámek, byť mne zamčení a odemčení stojí čas.

0/0
25.10.2010 18:41

Alcatraz

Re: detaily vs. podstatné

ale to je vase volba. Ja chci rychloplatby do 15000. System vymysleny uz davno je, jenze vyderaci za nej chcou tak vysoke poplatky (jako platit 2Kc za kazdou transakci u systemu, ktery by mel byt urcen spis na platby v radech haleru nez tisicu...). Takze v praxi jsme zustali s kartama z roku 1980, pomale, tezkopadne, nezabezpecene, ktere si na bezpecnost akorat hraji tim ze zdrzuji. O tom, ze by to melo byt levnejsi ale pritom je platba kartou drazsi nez v hotovosti se ani nebudu zminovat. Karty mam, platim s tim obleceni, benzin (protoze po me nechcou pin, coz jen dokazuje, ze v ostatnich obchodech je to akorat umyslna buzerace), lyze a podobne veci, kde za mnou neceka fronta 4 lidi.  Ale platit tim 50Kc v obchode (k tomu ma byt karta urcena!)... uz jen fakt, ze takove castky s ni nikdo neplati naznacuje, ze "neco" rozhodne v poradku neni :)

0/0
25.10.2010 18:49

hrcprcsalala

Re: detaily vs. podstatné

No jestli nevidíš rozdíl mezi offline kartama s magnetickým poružkem a ověřením podpisem z roku 1980 a online kartama s chipem a oveřením PINem z roku 2010, tak asi skutečně nemá smysl s takovým "odborníkem" debatovat. ;-D "ze by to melo byt levnejsi ale pritom je platba kartou drazsi nez v hotovosti" - tímhle jsi chtěl, proboha, říci co? 8-o Že má být karta určena k platbě 50 Kč v hotovosti jsi, proboha, vysmrknul odkud? 8-o

0/0
25.10.2010 18:59

Alcatraz

Re: detaily vs. podstatné

- rozdil vidim, mam cipovou, ale zadavani PINu je volitelne, třebaže na mnoha místech povolené. Nicméně se ukazuje, že ani karta s čipem PIN k zaplacení nepotřebuje, aby proběhla online autorizace s bankou (o offline platbách se nebavím vůbec, tam vám magnetický pásek moc nepomůže). 

- každá platba kartou je zpoplatněná

- protože k takovému použití má tato technoligie předpoklady. Spoustou karet platím po dvacetikorunách a jde to. Nevím, proč by to nemělo jít tou jedinou kartou, která má přímý přístup k osobnímu uložisti peněz

- ty už jsi tak zblblej, že ti přijde normální i existence centrální banky, ne?

0/0
26.10.2010 14:29

hrcprcsalala

Re: detaily vs. podstatné

- Nepotřebuje, stejně jako tvůj byt ani auto nepotřebuje zámek. OK, nechť mají karty pro sebevrahy možnost plateb bez PINu, stejně jako sebevrah nemusí zamykat auto a byt. Pro přiměřeně obezřetnou věštinu bych nechal platby s PINem a bez PINu nanejvýš nějaké dorbnější platby max v řádu stokorun. 

- Práce s hotovostí je také zpoplatněná. Oba náklady navíc nenese zákazník, ale obchod. Zákazníkovi se navíc při platbě kartou může část platby vracet, tedy je i pro zákazníka platba kartou levnější a to vždy a všude. Na rozdíl od slev za platbu v hotovosti, které dává alespoň u nás jen naprosté minum prodejců.

- Protože je to nebezpečné a drtivá většina lidí to ani nechce.

- Ano, existence centrální banky mi skutečně přijde normální. Je na světě nějaký fungující stát bez centrální banky? Hypotetické teorie a realita jsou dvě poněkud odlišné věci. Já žiju v realitě, hypotetické teorie přenechávám vizionářům a dalším bláznům.

0/0
27.10.2010 17:11

tx999

Re: detaily vs. podstatné

Kde jste prisel na to, ze nakup za 50 korun nikdo neplati? Ja v SM platim kartou i par rohliku. Je to jednoznacne rychlejsi nez platit nakup tisicovkou, kterou si pred tim vyberu z bankomatu.

0/0
25.10.2010 19:09

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že můžete nechat peníze úročit a zároveň je kdykoliv vybrat?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz