V evropském souboji vítězí hotovost, platby kartami jsou v těsném závěsu

aktualizováno 
Evropané nejraději platí za své nákupy hotovými penězi. Ukázala to studie zvyklostí evropských spotřebitelů. Ovšem na paty bankovkám dýchají úhrady platebními kartami. Hotovost mají rádi hlavně Italové, platby kartami Švédové či Nizozemci. Češi se ostatním Evropanům v mnohém podobají, zatím upřednostňují hotovost.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na jaře letošního roku vyzpovídala společnost MasterCard zhruba tři tisíce lidí z pěti států Evropské unie. Mapovala při tom zvyklosti Evropanů ve využívání platebních karet a platbách v hotovosti.

Poláci rádi nakupují

Každá sledovaná evropská země nabídla velmi odlišné vzorce nakupování a následného placení.

Například zatímco průměrný Evropan v měsíci provede 34 nákupů, průměrný Polák nakoupí dvaačtyřicetkrát. Přitom více než polovina všech nákupů Poláků je nižší než deset eur (zhruba 250 korun).

Čtyři pětiny nákupů v obchodech jsou v hotovosti

I přesto, že počet transakcí zaplacených v obchodech bezhotovostně, tedy platebními kartami, každým rokem stoupá, zákazníci mnohem častěji volí hotovost.

"Čtyři pětiny maloobchodních transakcí stále probíhají v hotovosti," potvrzuje Luke Olbrich z MasterCard Europe. Přitom hotovostní platby vyjdou každého Evropana ročně v průměru na 130 eur (více než tři tisíce korun). Do této částky jsou zahrnuty nejen poplatky za výběry z bankomatů, ale i např. náklady obchodníků na manipulaci s hotovostí, které promítnou do cen zboží, nebo náklady na výrobu bankovek a mincí.

Italové platí v hotovosti, Švédové kartami

Ze sledovaných zemí bezkonkurenčně vedou Italové, tři čtvrtiny z nich platí v obchodech hotovými penězi. Následují je Němci a Poláci, kde prakticky shodně sedm lidí z deseti sáhne při placení po bankovkách a mincích.

Naopak Nizozemci nezaplatí hotově ani polovinu nákupů a pouze tři z deseti Švédů dají hotovosti přednost před platební kartou.

Britové používají hotovost především v místech, kde zatím nemají možnost zaplatit kartou - v taxíku, u parkovacích automatů, v trafice nebo v baru.

Němci neradi vybírají z bankomatu

Němečtí spotřebitelé vyšli z průzkumu jako lidé, kteří mají rádi naditou peněženku. Potřebují mít u sebe k dispozici minimálně 91 eur (zhruba 2 200 korun). S výší hotovosti souvisí i jejich frekvence návštěv u bankomatu. Každý měsíc z něj vyberou v průměru ani ne třikrát (2,8). Ze sledovaných zemí se v počtu výběrů z bankomatu umístili na posledním místě.

Na špici jsou Poláci. Ti bankomat za měsíc navštíví průměrně více než pětkrát (5,3). S počtem výběrů souvisí i výše vybírané částky. Je mnohem nižší než v případě Němců. Poláci u sebe nosí hotovost pohybující se mezi 16 až 26 eury (zhruba 400 až 650 korun).

Češi stále častěji nakupují bezhotovostně

Podle statistik zveřejněných na serveru www.bankovnikarty.cz je v oběhu takový počet platebních karet, že majitelem alespoň jedné z nich by mohl být snad kromě malých dětí téměř každý Čech (k 30. červnu to bylo 8 837 899 platebních karet). To potvrzují i údaje, které nám poskytly některé banky. Například Česká spořitelna, největší vydavatel platebních karet, měla k 30. červnu 2010 vydaných přibližně 3,23 milionu aktivních karet. ČSOB společně s Poštovní spořitelnou udává dva miliony karet a další z bank s rozsáhlou klientelou, Komerční banka, má aktivních 1,663 milionu karet.

Jak využívají češi platby kartami

Banka platby kartami v obchodech výběry z bankomatů platby kartou na internetu
Česká spořitelna 46 % 53 % 1 %
ČSOB a Poštovní spořitelna 57 % 40 % 3 %
LBBW Bank 60 - 65 % 35 - 40 % 3,5 - 4 % (1)
mBank 67 % 27 % 6 %
Volksbank 55 % 40 % 5 %

Zdroj: banky
Poznámky: banky, které byly ochotny údaje poskytnout, určily poměr transakcí platebními kartami vůči sobě navzájem; (1) z celkového množství plateb

Spotřebitelé v Česku sice do evropské studie MasterCard zahrnuti nebyli, ale podle dostupných údajů jsou i u nich patrné posuny ve využívání bezhotovostních plateb, i když stále ještě vede hotovost. Například zákazníci v hypermarketech a obchodních domech Tesco zaplatí hotově kolem 68 procent transakcí.

I Češi stále častěji platí svou útratu v obchodech pomocí platebních karet. V meziročním srovnání jejich prostřednictvím zaplatili o 15 procent víc nákupů. To potvrzuje i Eva Karasová ze společnosti Tesco Stores ČR: "Počet plateb prostřednictvím platebních karet vzrostl meziročně o zhruba dvě procenta."

průměrné částky v korunách / průměrný počet transakcí za měsíc

Banka platba kartou v obchodě (1) výběr z bankomatu platba na internetu
Česká spořitelna 849 / 2,1 3 350 / 2,3 1 235 / 0,04
LBBW Bank 2 000 / 1,9 4 000 / 1,2 3 500 / 0,13
mBank 780 / 6,2 4 700 / 2,3 1 200 / 2,4
Volksbank 1 300 / 4 4 000 / 2 1 500 / (2)

Zdroj: banky, které byly ochotny poskytnout údaje; Poznámka: (1) při jednom nákupu ; (2) banka neuvedla

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz