Jako v minulých letech z bitvy o nejvýhodnější kurzy eura a dolaru vyšly vítězně pouliční směnárny. Banky obsadily až střed žebříčku (viz tabulka níže). Je evidentní, že pouliční směnárny dokážou na směně vydělat i při nižších kurzech, což samozřejmě směny chtiví čeští turisté před dovolenými přivítají.
|
V Praze správným výběrem směnárny ušetříte stovky korun
Před tím, než nakoupíte zahraniční měnu, určitě se vám vyplatí obejít si pár směnáren a bank ve vašem okolí. V Praze jsme takto otestovali osm bank a třináct směnáren. Rozdíl ve výměně 1 eura byl 2,93 koruny a ve výměně 1 dolaru 2,40 koruny. Při výměně 100 dolarů můžete ušetřit správným výběrem směnárny až 240 korun a v případě 100 eur dokonce až 293 korun.
Třicet eur i třicet dolarů jsme nejlépe vyměnili ve směnárně Ibra marketing v Celené ulici. Za 30 eur jsme zaplatili 755,10 koruny za 30 dolarů jsme dali 486 korun. Nevýhodné jsou směnárny v centru Prahy. Tam jsme dolary vyměnili za 558 korun a eura za 843 korun.
Pořadí pražských bank a směnáren
při výměně eur ZDE
při výměně dolarů ZDE
Jdete-li měnit české koruny za cizí měnu, zajímá vás kolonka "valuty prodej“.
|
Kromě Prahy jsme sledovali kurzy ještě v dalších jedenácti českých městech, kde naši kolegové sledovali podmínky směny vždy ve dvou směnárnách. Zjistili jsme, že zatímco nejvýhodněji vyměníte eura i dolary v Brně (směnárna Kirkuk), nejméně výhodný kurz dolaru byl v Českých Budějovicích (Mizok Tour) a nejdražší eura nabízela směnárna v Ústí nad Labem (CK Unitour).
Celkově vyhrává Praha
Ze všech pražských i mimopražských směnáren nejvýhodněji vyměníte eura i dolary v Ibra marketing v Praze, druhý je také pražský Camfex Group a třetí místo získává brněnská směnárna Kirkuk.
Pořadí mimopražských směnáren
Při výměně eur ZDE
Při výměně dolarů ZDE
Směnárny mají výhodnější kurz, banky vítězí jistotou
V bankách obecně vyměníte za průměrný kurz a většinou mají i vámi přesně požadovanou sumu. Pouliční směnárny najdete výrazně levnější než banky, zato často nemají drobné ani vyšší obnosy.
V některých z nich jsme měli problém vyměnit 30 dolarů a 30 eur pro nedostatek malých cizoměnových bankovek. Ve směnárně Camfex group měli jen posledních 25 dolarů, pak buď 50 nebo 500 dolarů. Eura neměli vůbec a posílali nás od jedné přepážky k druhé. Ve směnárně Eurochange ráno neměli menší bankovky a odpoledne už žádné. Ale v bankách mají většinou dostatek bankovek v jakékoli dostupné nominální hodnotě.