Diskuze

Penzijní připojištění: Účinná zbraň proti inflaci

Mít či nemít? Téměř hamletovskou otázku si leckdo klade v souvislosti s penzijním připojištěním. Pro mluví jeho nesporné výhody: státní příspěvek, možnost daňového odpočtu, lepší zhodnocení peněz než na termínovaných vkladech nebo běžných účtech. Ale každé pro má své proti. U penzijního připojištění je to dlouhá doba, po kterou musí peníze ve fondu ležet a skutečnost, že vklady nejsou pojištěny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Rýpal

15. 10. 2002 10:34
Není lepší
 třeba dluhopisový podílový fond? Když se podívám na dlouhodobé zhodnocení penzijních fondů a porovnám s dluhopisovými podílovými, zjisťuji, že v horizontu 10,20...a více let na tom budu líp. Riziko investování je stejné; naopak v případě hrozícího znehodnocení můžu částku kdykoliv vybrat bez sankcí. Státní příspěvek je z dlouhodobého hlediska nezajímavý, neboť přidá k zhodnocení investice penzijním fondem,  dle délky spoření, cca 1-1,5% ročně. Těch  9% v tom kterém roce  je jen šikovně použitý údaj. Stejně jako říct že stavební spoření vám vynáší v prvním roce 29%. Ano je to pravda, ale....
0 0
možnosti

loren

16. 10. 2002 8:15
Re: Není lepší
Moje  žena byla celá cacná, že jí  penzijní fond po 21 letech spoření vyplatí zhruba 250 tisíc (prý garantovaných),  plus blíže nespecifikovaný podíl na výnosech(?). Tak jsem to nacpal do kalkulačky a při stejné každoroční investici do indexu nebo dobře aktivně řizeného podílového fondu na kapitálovém trhu při průměrné roční výkonnosti 9% (schválně jsem podhodnotil oproti běžně udávanému dlouhodobému výnosu kolem 11%) vychází výnos 415 tisíc. Když dosadíte oněch klasických 11%, dostáváte se nad 600 tisíc. Samozřejmě, že jde o výnosy teoretické a že můžete mít tu smůlu, že výrazná  (pokud ne celá )část jednadvacetileté periody může uváznout v medvědím trhu , ale při téměř dvojnásobné či trojnásobné výkonnosti kapitálového trhu si říkám, že jsou pánové v penzijních fondech buď přehnaně konzervativní (snad ze zákona )nebo jde slušná část penzijních investic do jiné kapsy než kapsy investorovy.
0 0
možnosti

muf

15. 10. 2002 9:48
Nikdy
Nikdy  nebudu spořit na důchod. Za komunistů mi babička spořila tenkrát slušné peníze, ze kterých zůstala po revoluci jen "směšná" částka. Nemám nejmenší zájem, aby moje peníze dopadly stejně. Případně se toho důchodu ani nemusím dožít, když se bude chodit do důchodu třeba v 70.
To si raději užiju penízky teď a nemusím se starat, kdo mi je vytuneluje  
0 0
možnosti

Obyvatel

16. 10. 2002 1:28
Re: Nikdy
, Presne tak.
0 0
možnosti

Peva

15. 10. 2002 9:45
Taky si myslim, ze to je k nicemu
Je Treba si uvedomit, ze vzhledek k EURU sporime desne smesne castky a faktem je, ze snad se v platech a v cenach za 30 let k evrope priblizime...asi vsichni uz zapomeli na sporeni mladych v 80 letech, kdy rodice sporili pekny penize a pak z toho nic nebylo.
0 0
možnosti

Kestrik

15. 10. 2002 7:58
Nesmysl
Tak zaprve. Vklady nejsou pojisteny. Zadruhe: stat jako dohlizitel je k nicemu. O tom jsme se presvedcili v pripadech IPB,KBPrvni investicni a pod. Zatreti: Nikdo me nezaruci, ze i pres veskere prispevky a "takyzvyhodneni" bude mit pro mne vysledna castka minimalne stejnou nominalni hodnotu jako by mela ta dnesni. Lidi,neverte fondum. Zhodnoceni penez je nejlepsi v kratkodobem horizontu. Nebo je utratte! Aspon z nich neco budete mit ! Nebo uz jste zapomeli na prislovi "LEPSI VRABEC V HRSTI NEZ HOLUB NA BANI" ??!
0 0
možnosti

Linda

15. 10. 2002 18:02
Re: Nesmysl
No samozrejme, ze tady urcite nebezpeci se sporenim je, ale je porad lepe podniknout 'urcite' nebezpeci, nez na stara kolena nemit vubec nic. On Vam totiz v te dobe stat nebude platit vubec nic - uvedomujete si vubec, ze nebude mit z ceho? No, pak Vam nezbyte nic jineho, nez se modlit - a nebo nadavat. Hodne stesti v duchodu!
0 0
možnosti