Nenechte se okrádat termínovanými vklady

aktualizováno 
V ČR se opět někomu podařil husarský kousek, když prodělal více než tisícovce lidí pár set milionů korun. Bohužel, již tak velmi konzervativní pohled na investice se po takové zkušenosti nejspíš nezmění. Houfný návrat peněz do bank ale také není tím správným řešením stávající situace.
Zloděj vykrádající auto.

Zloděj vykrádající auto. | foto: Profimedia.cz

Banky mají peněz dost a určitě nejsou odkázané na pomoc ze strany malých investorů. Tomu nasvědčuje také úročení na termínovaných a spořících účtech, které je v drtivé většině případů doslova výsměchem investorům. Pořád u nás ale bohužel platí, že lepší „jistota stoprocentního návratu“, než nějaký výnos. Pak je ale vážně lepší držet peníze doma pod polštářem.

Investování si zkrátka vyžaduje nejen trochu odvahy, ale také rozumu. Přílišné opatrnictví vás stojí peníze, protože na "termíňáku" a běžných účtech člověk jen prodělá. Samozřejmě, někam nám ta výplata chodit musí a v tomto směru je běžný účet prakticky nenahraditelný. Platby inkasa, využívání služeb přímého bankovnictví, platba kartou apod. nejsou pro podílové fondy běžné. Většině lidí se ale podaří něco ušetřit, popřípadě si cíleně vytváří určitou rezervu na horší časy. Pak to chce jen trochu rozumu a když už nechceme riskovat a nepachtíme se po vysokých výnosech, bance se raději vyhneme. Místo do Švýcarska investujeme třeba do podílového fondu peněžního trhu.

Fondy peněžního trhu jsou všeobecně považovány za ideální náhradu za termínované a spořící účty. Jsou určené pro ty nejkonzervativnější investory, kteří nejsou ochotni akceptovat prakticky žádnou míru rizika, neorientují se na vysoké zhodnocení, chtějí mít prostředky rychle dostupné a jejich investiční horizont se pohybuje kolem jednoho roku.

Tyto fondy investují prostředky podílníků do bezpečných instrumentů peněžního trhu, jako jsou pokladniční poukázky, státní dluhopisy s krátkou dobou splatnosti, případně korporátní dluhopisy investičního stupně. K bezpečnosti přispívají také omezení týkající se množství cenných papírů stejného druhu, nebo od jednoho emitenta. I když vklady v podílových fondech nejsou pojištěny, riziko ztrát je v případě fondů peněžního trhu minimální (i když úplně se vyloučit samozřejmě nedá). Jelikož fondy nakupují cenné papíry emitované státy, nebo významnými společnostmi (mezi které patří banky) není to o moc rizikovější, než držet peníze v bance (při krachu banky sice dostanete své peníze zpátky, ale „jen“ ve výši 90 % vkladu).

Likviditu podílových fondů zajišťuje povinnost investičních společností zpětně vykupovat podílové listy a do 30ti dnů vyplatit investorovi jejich hodnotu. Ve skutečnosti je tato doba mnohem kratší a pohybuje se v rozmezí 2 až 4 dnů. Naproti tomu při uložení peněz na termínovaný, nebo spořící účet jsou až na výjimky peníze vázané na určitou dobu, po kterou s nimi nelze manipulovat, abychom dosáhli smluvený „výnos“. To je značně omezující v případě, že klient náhle potřebuje vyšší obnos peněz.

Silným argumentem odpůrců podílových fondů je výše poplatků, kterou si podílové fondy účtují. Poplatky totiž snižují celkový reálný výnos, což v případě fondů peněžního trhu (vyznačujících se nízkou výkonností), může znamenat, že nakonec budou poplatky vyšší, než dosažený profit. Vstupní poplatky se ve většině poplatků pohybují v rozmezí 0 – 0,5 % a výstupní poplatky si fondy neúčtují.

Další hodně diskutovanou skupinou jsou poplatky za obhospodařování, ty jsou však již zahrnuty ve všech výkonnostních statistikách ve kterých jsou tak uváděny již čisté výnosy. Samozřejmě, nepohybují se řádově v desítkách procent, kdo chce ale hodně vydělat, musí také více riskovat a k tomu fondy peněžního trhu prostě určeny nejsou. Je nutné si také uvědomit, že minulé výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích, oba druhy investice (jak termínovaných vkladů, tak podílových fondů) jsou však závislé na pohybu úrokových sazeb a ty mohou vést jak k poklesu výnosu u fondu, tak ke snižování úroků v bance.

  

Podílové fondy peněžního trhu v CZK
Název fondu Výkonnost 6mes. Výkonnost       12 měs. Prodejní poplatek Poplatek obhosp. První investice
Index: PRIBID 6 M - 1,70% - - -
ISČS SPOROINVEST 0,78% 2,16% do 0,30% 0,60% 5 000 Kč
IKS Peněžní trh 1,17% 2,93% 0 0,80% 5 000 Kč
ČPI Peněžního trhu 0,75% 2,07% 0 0,50% 3 000 Kč
Pioneer Sporokonto 0,76% 1,88% 0,20-0,50% 1,00% 5 000 Kč
CS Money Czech Crown 0,92% 2,04% 1,00% 0,90% 50 000 Kč
HVB Peněžního trhu plus 0,90% 2,28% 0,50%   10 000 Kč
KBC MultiCash ČSOB CZK 0,84% 2,11% 0,10% 0,50% 5 000 Kč
ESPA Peněžního trhu 0,80% 2,07% do 3,00% 1,00% 25 000 Kč
ABN Amro Czech Interest Gr. 0,89% 1,75% 0,50% 0,50% 15 000 Kč
ING Český fond peněžního trhu 0,73% 1,68% 0,50% 0,55% 3 000 Kč

Zdroj: Fond Shop

Výnosy uváděné bankami jsou navíc pouze ve formě brutto a klient ve skutečnosti dostane prostředky snížené 15% daní z výnosu. To ještě více znehodnotí již tak mizerný výnos. Naopak, v případě fondů platí zkušební test trvající 6 měsíců, po kterém již výnosy z prodeje podílových listů nejsou zdaněny. Je to další výhoda oproti vkladům v bance.

Pokud chce někdo investovat určitou sumu peněz jednorázově, nebo chce prostě ukládat peníze takovým způsobem, aby si byl jistý, že o ně nepřijde a nebude tratit na poplatcích, stejně jako vlivem rostoucí inflace, měl by se vyhnout účtům v bance. Podílové fondy peněžního trhu nabízí rozumnou alternativu, jak o své peníze nepřijít. Nejsou samozřejmě jediným možným řešením a pro investory s delším investičním horizontem jsou určené spíše instrumenty, které jim i přes větší míru rizika nabídnou zajímavější zhodnocení. Jsou však rozumným kompromisem pro ty, kteří nechtějí moc riskovat, nebo s investováním ještě nemají zkušenosti a pro začátek chtějí začít s něčím relativně bezpečným.

Vše o kauze OVB - Helvag: ukradené stamiliony. 
Klikněte ZDE.

Investujete do fondů, nebo raději spoléháte na "bezpečné" produkty bank? Napište nám své názory, budeme se těšit.

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Vyzkoušeli jsme, jak funguje Trinity Bank. Počty klientů jí rostou

Trinity Bank

Od letošního února začala na bankovním trhu působit nejmladší, ryze česká Trinity Bank. Na startu oznámila, že chce...

Stavební spořitelny vylepšují úroky u vkladů, úvěrů a snižují poplatky

Ilustrační snímek

Stavební spoření opět získává na popularitě. Jeho atraktivita je podle loňského průzkumu nejvyšší za posledních osm...

Kolik vám banky strhnou z účtu za platbu kartou a výběr peněz v cizině

Ilustrační snímek

Na zahraniční dovolenou vyjíždí většina Čechů s minimální hotovostí a spoléhá na platební kartu. Víte ale, kolik si...

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

3 ověřené tipy, jak si přivydělat na rodičovské dovolené

Kurzy.cz I když se úspěšně řeší navýšení rodičovského příspěvku, některé maminky na výši rodičovské spoléhat nemohou. Mají nákla...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz