Kopírování karty se neubráníte, můžete jen podat reklamaci a čekat

aktualizováno 
V posledních dnech začal gang vykrádat konta pomocí kopírování karet. Potom, co vsunete kartu do bankomatu a navolíte PIN, může někdo vaše konto vyluxovat. Vykrádání účtu totiž probíhá online. Účinná obrana v podstatě neexistuje, selhává i desatero obezřetného používání karty. Banky radí vybírat vždy u stejného bankomatu nebo zkusit zahýbat jeho částmi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Banky na dotaz, jak se bránit okopírování vaší karty, odpovídají různě. Některé přiznávají, že obrana proti podobným útokům je velice obtížná. Útočníci se totiž obvykle snaží upravit bankomat tak, aby nebylo možné jeho napadení či úpravu snadno odhalit. Navíc se jejich technologie vyvíjejí přinejmenším stejně rychle jako bezpečnostní opatření bank.

Shodují se však v tom, že každému výběru by měla předcházet přinejmenším vizuální kontrola bankomatu, tedy otvoru pro vložení karty a desky s klávesnicí. "Doporučujeme také i zkusit lehce s těmito částmi pohnout, zda nejsou jen nasazené na originál," vysvětluje Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.

Gang vykrádá účty přes nové online čtečky na bankomatech

"Pokud má člověk svůj oblíbený bankomat, jistě pozná každou změnu, která by mohla nasvědčovat instalaci skimmovacího (tj. kopírovacího) zařízení. Pokud bude klient vybírat hotovost kdekoliv jinde, vždy je nutné kontrolovat jeho celistvost. V případě jakéhokoli podezření doporučujeme nevkládat kartu do bankomatu a informovat o této skutečnosti banku a nebo provozovatele bankomatu," vysvětluje správné počínání klienta Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

ČSOB, Poštovní spořitelna a Volksbank své klienty uklidňuje a pevně věří svým bezpečnostním opatřením. "Všechny bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny jsou vybaveny technologií, která nainstalování skimmovacího zařízení spolehlivě brání," sdělila iDNES.cz Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Stejně se vyjádřila i Lucie Hálová za Volksbank.

co je skimming

Jde podvodný postup, při němž dochází k okopírování originálních údajů z magnetického proužku karty na jinou kartu. Tato data pak je možné použít při platbě bez přítomnosti karty nebo výrobě padělku.

Na zablokování nebo zamknutí karty může být už pozdě

Podle informací, které jsou prozatím dostupné, probíhal přenos dat z okopírovaných platebních karet prakticky okamžitě po jejich použití v bankomatu. Uzamčení karty proto nemusí být účinné stoprocentně, přesto může výrazně omezit její zneužití.

Blokaci karty s největší pravděpodobností provedete až poté, co se dozvíte o transakci, kterou jste neprovedli. V takovém případě už přichází relativně pozdě, byť je vhodné ji provést. Získané údaje o kartách mohou totiž pachatelé použít i za řadu měsíců.

Podejte reklamaci a počkejte na výsledek

V případě, že objevíte na svém účtu transakci, kterou jste nerealizovali, okamžitě podejte reklamaci. Tu banka prošetří a pokud shledá, že skutečně došlo k zneužití karty, škodu vám nahradí v plné výši.

Bohužel však jednoznačný recept na to, jakým způsobem prokázat, že jste reklamovanou transakci neprovedli sami, banky svým klientům poskytnout nedokázaly.

desatero bezpečného používání platební karty

1. Nikdy platební kartu při jejím použití nespouštějte z očí
2. PIN ke kartě si nejlépe zapamatujte (nepřipisujte jej na kartu, nenoste jej u karty napsaný, či uložený v mobilním telefonu), nezapomeňte na to, že vám mohou ukrást nejen platební kartu, ale i telefon
3. Nakupujete-li prostřednictvím platební karty na internetu, vyvarujte se nedůvěryhodných obchodníků
4. Při jakémkoliv podezření ze zneužití karty, okamžitě ji blokujte, příp. stoplistujte
5. Při získání nové platební karty – nechte si její vzhled okopírovat (v příp. reklamací se jedná o důležitý důkazní materiál)
6. Podpis na podpisovém proužku platební karty odlište od podpisového vzoru na účtu (tj. proto, aby nemohlo dojít i k neoprávněnému výběru z bankovního účtu)
7. Pokud cestujete často do zahraničí, vyplatí se vlastnit dvě platební karty pro případ ztráty či poškození jedné z nich
8. K placení na internetu i v obchodě přistupujte k použití karty vždy s největší obezřetností
9. Svoji platební kartu chraňte nejen před mechanickým poškozením, ale i blízkým kontaktem s mobilním telefonem (ten elektronickou kartu dokáže zcela znehodnotit magnetický proužek)
10. Uvážlivě stanovte limity výběru, příp. rozložte požadovaný limit na dvě

S pojištěním proti odcizení a zneužití platební karty máte vyhráno. Potvrdí-li se v dalším šetření, že vaše karta byla okopírována a následně podvodně zneužita včetně PIN kódu, nárok na pojistné plnění pojišťovna uzná. Nicméně s pojištěním karty obecně problém skimmingu přímo spojovat nelze. Jak potvrdil i Tomáš Pavlík z UniCredit Bank, jde o jiný typ zneužití platební karty a odpovědnost je v těchto případech nastavena jinak.

Jestliže se vám ale stane, že bankomat vaši kartu nevrátil nebo nevydal peníze, kontaktujte co nejdříve banku nebo policii. Situaci řešte hned na místě a rozhodně se od bankomatu nevzdalujte. Tak radí banky počínat si v případě, že se stanete obětí pouhé momentální nefunkčnosti bankomatu nebo rovnou trestného činu.

Jasná pravidla hry ale nevnese do problematiky ani nový zákon o platebním styku, jenž mimo jiné od listopadu ruší poplatek za blokaci karty. "Nová právní úprava nařizuje bankám, aby byly peníze vráceny na účet klienta po nahlášení krádeže nebo reklamace. Šetření bude probíhat až následně," doplnila Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Den spoření: co byla střádanka a jak šetřil Palacký i lidé za socialismu

Vkladní knížka Františka Palackého

Pokud patříte k lidem, kterým se daří šetřit, máte důvod k oslavě, 31. říjen je totiž Světovým dnem spoření. Ve...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz