Kopírování karty se neubráníte, můžete jen podat reklamaci a čekat

aktualizováno 
V posledních dnech začal gang vykrádat konta pomocí kopírování karet. Potom, co vsunete kartu do bankomatu a navolíte PIN, může někdo vaše konto vyluxovat. Vykrádání účtu totiž probíhá online. Účinná obrana v podstatě neexistuje, selhává i desatero obezřetného používání karty. Banky radí vybírat vždy u stejného bankomatu nebo zkusit zahýbat jeho částmi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Banky na dotaz, jak se bránit okopírování vaší karty, odpovídají různě. Některé přiznávají, že obrana proti podobným útokům je velice obtížná. Útočníci se totiž obvykle snaží upravit bankomat tak, aby nebylo možné jeho napadení či úpravu snadno odhalit. Navíc se jejich technologie vyvíjejí přinejmenším stejně rychle jako bezpečnostní opatření bank.

Shodují se však v tom, že každému výběru by měla předcházet přinejmenším vizuální kontrola bankomatu, tedy otvoru pro vložení karty a desky s klávesnicí. "Doporučujeme také i zkusit lehce s těmito částmi pohnout, zda nejsou jen nasazené na originál," vysvětluje Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.

Gang vykrádá účty přes nové online čtečky na bankomatech

"Pokud má člověk svůj oblíbený bankomat, jistě pozná každou změnu, která by mohla nasvědčovat instalaci skimmovacího (tj. kopírovacího) zařízení. Pokud bude klient vybírat hotovost kdekoliv jinde, vždy je nutné kontrolovat jeho celistvost. V případě jakéhokoli podezření doporučujeme nevkládat kartu do bankomatu a informovat o této skutečnosti banku a nebo provozovatele bankomatu," vysvětluje správné počínání klienta Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.

ČSOB, Poštovní spořitelna a Volksbank své klienty uklidňuje a pevně věří svým bezpečnostním opatřením. "Všechny bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny jsou vybaveny technologií, která nainstalování skimmovacího zařízení spolehlivě brání," sdělila iDNES.cz Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Stejně se vyjádřila i Lucie Hálová za Volksbank.

co je skimming

Jde podvodný postup, při němž dochází k okopírování originálních údajů z magnetického proužku karty na jinou kartu. Tato data pak je možné použít při platbě bez přítomnosti karty nebo výrobě padělku.

Na zablokování nebo zamknutí karty může být už pozdě

Podle informací, které jsou prozatím dostupné, probíhal přenos dat z okopírovaných platebních karet prakticky okamžitě po jejich použití v bankomatu. Uzamčení karty proto nemusí být účinné stoprocentně, přesto může výrazně omezit její zneužití.

Blokaci karty s největší pravděpodobností provedete až poté, co se dozvíte o transakci, kterou jste neprovedli. V takovém případě už přichází relativně pozdě, byť je vhodné ji provést. Získané údaje o kartách mohou totiž pachatelé použít i za řadu měsíců.

Podejte reklamaci a počkejte na výsledek

V případě, že objevíte na svém účtu transakci, kterou jste nerealizovali, okamžitě podejte reklamaci. Tu banka prošetří a pokud shledá, že skutečně došlo k zneužití karty, škodu vám nahradí v plné výši.

Bohužel však jednoznačný recept na to, jakým způsobem prokázat, že jste reklamovanou transakci neprovedli sami, banky svým klientům poskytnout nedokázaly.

desatero bezpečného používání platební karty

1. Nikdy platební kartu při jejím použití nespouštějte z očí
2. PIN ke kartě si nejlépe zapamatujte (nepřipisujte jej na kartu, nenoste jej u karty napsaný, či uložený v mobilním telefonu), nezapomeňte na to, že vám mohou ukrást nejen platební kartu, ale i telefon
3. Nakupujete-li prostřednictvím platební karty na internetu, vyvarujte se nedůvěryhodných obchodníků
4. Při jakémkoliv podezření ze zneužití karty, okamžitě ji blokujte, příp. stoplistujte
5. Při získání nové platební karty – nechte si její vzhled okopírovat (v příp. reklamací se jedná o důležitý důkazní materiál)
6. Podpis na podpisovém proužku platební karty odlište od podpisového vzoru na účtu (tj. proto, aby nemohlo dojít i k neoprávněnému výběru z bankovního účtu)
7. Pokud cestujete často do zahraničí, vyplatí se vlastnit dvě platební karty pro případ ztráty či poškození jedné z nich
8. K placení na internetu i v obchodě přistupujte k použití karty vždy s největší obezřetností
9. Svoji platební kartu chraňte nejen před mechanickým poškozením, ale i blízkým kontaktem s mobilním telefonem (ten elektronickou kartu dokáže zcela znehodnotit magnetický proužek)
10. Uvážlivě stanovte limity výběru, příp. rozložte požadovaný limit na dvě

S pojištěním proti odcizení a zneužití platební karty máte vyhráno. Potvrdí-li se v dalším šetření, že vaše karta byla okopírována a následně podvodně zneužita včetně PIN kódu, nárok na pojistné plnění pojišťovna uzná. Nicméně s pojištěním karty obecně problém skimmingu přímo spojovat nelze. Jak potvrdil i Tomáš Pavlík z UniCredit Bank, jde o jiný typ zneužití platební karty a odpovědnost je v těchto případech nastavena jinak.

Jestliže se vám ale stane, že bankomat vaši kartu nevrátil nebo nevydal peníze, kontaktujte co nejdříve banku nebo policii. Situaci řešte hned na místě a rozhodně se od bankomatu nevzdalujte. Tak radí banky počínat si v případě, že se stanete obětí pouhé momentální nefunkčnosti bankomatu nebo rovnou trestného činu.

Jasná pravidla hry ale nevnese do problematiky ani nový zákon o platebním styku, jenž mimo jiné od listopadu ruší poplatek za blokaci karty. "Nová právní úprava nařizuje bankám, aby byly peníze vráceny na účet klienta po nahlášení krádeže nebo reklamace. Šetření bude probíhat až následně," doplnila Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Ilustrační snímek

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Mít doma staré neplatné bankovky může být terno, draží se i padělky

Nejvzácnější je pětitisícikoruna z roku 1919.

Naše koruna, tedy přesněji ta československá a navazující česká, slaví sto let. Za některými státovkami a bankovkami...

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Zdravotní sestra zveřejnila rozpis směn. To byste nechtěli dělat

Kurzy.cz Těžko uvěřitelnou pracovní dobu mají některé zdravotní sestry. Na sociálních sítích jedna z nich zveřejnila svůj rozpis...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG ZAKÁZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz