A tady může nastat problém. Záleží na tom, v jakém stadiu trvání se smlouva nachází, i na tom, jestli požádáte správně po formální stránce.
Chci vyplatit a jsem mladý
První podmínkou toho, abyste dostali všechny naspořené peníze, je pravidelné, alespoň pětileté spoření. Druhá náležitost, kterou musíte splnit, je dosažení věku šedesát let. Klientům, kteří uzavřeli smlouvu před rokem 2000 takzvaně „podle starých podmínek“ a v dalších letech nepožádali o změnu, stačí oslavit padesátiny.
Pokud jeden z požadavků nesplňujete, nemůžete žádat o penzi, ale o odbytné. Spořit přitom musíte alespoň 12 měsíců. Odbytné je méně výhodné, protože vám fond nevyplatí všechny prostředky, které na účtu máte. Dostanete jen to, co jste sami naspořili, a zhodnocení, které se váže k vašim příspěvkům. Když vám přispívá zaměstnavatel, dostanete i tuto částku, avšak zdaněnou 25 procenty. Na státní příspěvky v případě žádosti o odbytné zapomeňte úplně.
Peníze buď najednou, nebo formou renty
Ti, kdo podmínky ukončení smlouvy splňují, si mohou vybrat, jestli budou žádat o starobní penzi, nebo raději o takzvané jednorázové vyrovnání. „Nemá cenu chtít penzi, kdyby klient dostával 500 korun jednou za čtvrt roku,“ radí finanční poradce Tomáš Kučera. Lepší je podle něho vzít si peníze najednou a případně je uložit do konzervativního podílového fondu. Pokud na účtu v penzijním fondu nemáte víc než 100 000 korun, je jednorázové vyrovnání lepší variantou.
Penze je pravidelná výplata vypočtené částky vašich peněz, která se stanovuje podle některého schématu, nabízeného penzijním fondem. Ten, kdo se cítí po zdravotní stránce dobře, může si vybrat doživotní penzi. Pokud se dožije více let, než s kolika počítaly statistiky, pravděpodobně na svém penzijním připojištění vydělá. Kdo si svým zdravím není jist, může penzi požádat pro sebe, v případě smrti pak pro někoho ze svých blízkých. Variant je několik, jen ING Penzijní fond například nabízí sedm variant vyplácení penze.
Na peníze si počkáte
Penzi začne fond vyplácet obvykle za měsíc. O jednorázové vyrovnání i o odbytné však musíte požádat předem a počítat s výpovědní lhůtou. Penzijní připojištění totiž nekončí automaticky, když dosáhnete šedesáti let. „Oslavil jsem šedesátiny, a protože si ve fondu spořím už osm let, těšil jsem se, že si půjdu k přepážce pro peníze. Řekli mi však, že musím podat výpověď a vyplacení bude trvat tři měsíce,“ podivuje se klient penzijního fondu.
Výpovědní lhůta bývá dva měsíce, a ačkoliv fondy slibují, že posílají peníze i dřív, nelze na to spoléhat. Výpověď začíná běžet obvykle od prvního dne měsíce, jenž následuje po tom, v němž fond žádost obdržel. Pošlete ji třeba poštou 29. června, fond žádost obdrží 3. července, lhůta běží v srpnu a v září a peníze vám vyplatí počátkem října.
Nejpohodlnější je žádost podávat přímo u přepážky fondu. Důvodem je to, že se aktuálně dozvíte, na jakou dávku máte nárok, a vyplacení peněz urychlí i to, že pracovníci na místě podle dokladů ověří vaši totožnost, aby o vaše peníze nepožádal neoprávněně někdo cizí.
Co když se vám něco stane
Fondy nabízejí ještě pozůstalostní a invalidní penzi. Obě si lze bezplatně sjednat hned při uzavírání smlouvy nebo o ně dodatečně požádat kdykoli potom.
Invalidní penze je určena klientovi, který se v průběhu trvání penzijního připojištění stane plně invalidním dřív, než splní podmínky pro výplatu penze starobní. Pokud byl penzijně připojištěn alespoň 36 měsíců, může požádat o výplatu, aniž přijde o státní příspěvky. Pro případ, že klient penzijního fondu zemře v průběhu připojištění, existují tyto varianty:
- Klient předem nesjednal pozůstalostní penzi a neuvedl nikoho, komu by měly naspořené peníze náležet. Peníze se stanou součástí dědického řízení.
- Klient pozůstalostní penzi sjednal, peníze dostanou přímo lidé, které ve smlouvě uvedl jako takzvané oprávněné osoby. V prvních několika letech trvání připojištění dostanou odbytné, pokud trvalo připojištění déle než 36 měsíců, mají nárok na výhodnější výplatu penze či jednorázového vyrovnání.
5 KROKŮ k ukončení smlouvy
1. Předem si do fondu zatelefonujte nebo zajděte k přepážce. Zjistěte, zda máte nárok na penzi, nebo jen na odbytné, abyste zbytečně nežádali o nesprávnou dávku. Celý proces by se tak mohl buď prodloužit, nebo byste mohli přijít o státní příspěvky.
2. Výpověď podáte nejsnáze u přepážky penzijního fondu. Vezměte s sebou smlouvu o připojištění a občanský průkaz, aby pracovníci fondu mohli ověřit vaši totožnost.
3. Pokud se nemůžete dostat k přepážce osobně, stačí poslat penzijnímu fondu písemnou žádost o ukončení smlouvy a výplatu dávky. Nemusíte na to mít ani „správný formulář“, je však třeba, abyste uvedli:
- své jméno, příjmení, bydliště
- číslo smlouvy o penzijním připojištění
- o jakou dávku žádáte
- jakým způsobem vám má fond peníze poslat
- podpis
Žádost pošlete doporučeně.
4. Chcete-li peníze poslat na účet, musíte si při žádosti nechat úředně ověřit podpis. Máte-li s tím problém, nechte si naspořenou částku doručit na adresu trvalého bydliště.
5. Počítejte s tím, že výpovědní lhůta začíná běžet od prvního dne dalšího měsíce, než ve kterém fond vaši výpověď obdržel. Délku výpovědní lhůty stanovuje každý fond sám, bývá obvykle dva měsíce.