V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

aktualizováno 
Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto, že vydává i bankovky, které do něj klienti vloží. Díky tomu se až o třetinu sníží náročnost na jeho obsluhu. A je unikátní i v dalších funkcích.

Recyklační bankomat Equa bank | foto:  Petr Topič, MAFRA

Na první pohled se od klasických bankomatů a vkladomatů, na které jsme zvyklí, moc neliší – informační displej, klávesnice a otvor na vložení karty, výdej potvrzení a zdířky na vklad a výběr peněz. Když ale nahlédneme dovnitř, jde o velmi chytrou japonskou technologii.

Fotogalerie

„Vkládat do tohoto stroje půjdou veškeré nominální hodnoty české měny, eur a dolarů,“ říká Tomáš Barva, produktový manažer pro rozvoj bankomatové sítě Equa bank. Jak dodává, vkládat peníze ve třech měnách budou moci klienti, kteří mají v této bance zřízené účty v korunách, eurech a dolarech. Vybírat z bankomatu půjdou jen koruny, tuto službu může využít každý, kdo má platební kartu jakékoliv banky.

Přístroj musí pracovat bezchybně, žádný omyl možný není. Certifikát, který mu udělila Česká národní banka, to nepřipouští. Zatím je ve zkušebním provozu a k jeho testování se používají speciální testovací bankovky. Na první pohled vypadají jako obyčejné papíry, na nichž jsou vytištěné nominální hodnoty 200, 500, 1000 a 2000 korun. Další číslice jim pak přiřazují stupeň opotřebení.

Objevily se při testování recyklačního bankomatu nějaké chyby? „Nevím o žádné,“ reaguje odborník.

Až bude recyklační bankomat v ostrém provozu, v jednom balíčku bude možné vložit až 200 kusů bankovek, klidně společně všechny tři měny v různých nominálech. Přístroj je bezchybně rozpozná a roztřídí do příslušných kazet. A bude to v něm pořádně šustit. Rychlost rozpoznání je totiž velmi vysoká – sedm kusů bankovek za sekundu.

Mozkem stroje je rozlišovací jednotka se speciálními senzory, které dokážou rozpoznat všechny ochranné prvky české, dolarové i euro měny a načíst i výrobní čísla jednotlivých bankovek. „Je zde dokonce detekce magnetismu, protože eura mají i magnetické ochranné prvky,“ poznamenává Tomáš Barva. Vložené peníze se připíší na účet klienta Equa bank v řádu několika minut.

Pokusit se stroj ošálit nepůjde. Poškozené bankovky, které již nepatří do oběhu, umí bankomat zadržet. Takže při výběru peněz je už nikdo nemůže dostat do ruky. Bankomat rozpozná a zadrží i podezřelé bankovky. Pokud je vložena podezřelá bankovka, tato informace se objeví na displeji a bankomat se začne chovat jako bankéř. Podezřelou bankovku, která může být padělaná, nesmí stroj vrátit, musí ji zadržet. Vydá ale doklad se sériovým číslem každého zadrženého nominálu.

„Podezřelé bankovky jsou pak přezkoumány podle předepsaných pravidel. Když se potvrdí padělek, zahajují se patřičné kroky. Je-li bankovka pravá, vrátí se klientovi na účet,“ přibližuje Tomáš Barva.

„Nemůže se stát, jako nedávno v Karlových Varech, že z bankomatu vypadne místo tisícikoruny dvoutisícovka?“ sonduji.

Podle Tomáše Barvy je to vyloučené. Chytrý přístroj umí i při výdeji prozkoumat veškeré ochranné prvky a rozpoznat, jakou bankovku vydává. Klasické výdajové bankomaty to nedokážou, kontrolují jen rozměr bankovek. A protože má tisícikoruna a dvoutisícovka téměř shodnou šíři, záměnu tradiční výdajový přístroj neodhalí.

První chytrý stroj na příjem a výdej bankovek začne u nás fungovat již brzy v pražském Karlíně. Dalších patnáct spustí Equa bank do provozu od léta na vybraných pobočkách. Pokud budou klienti bankovky i vkládat, nebude je potřeba plnit penězi tak často. „Dá se říci, že u recyklačních bankomatů se potřeba obslužnosti sníží o jednu třetinu,“ říká odborník.

Během třiceti let, kdy u nás začal sloužit první bankomat, se ty další hodně proměnily. Zároveň klesá jejich cena. „Úplně první bankomaty, které se u nás objevily a uměly peníze jen vydávat, stály na začátku 90. let 1,5 milionu korun. Dnes jsou výrazně pokročilejší technologie a stojí třetinu nebo polovinu toho, co stály první bankomaty,“ uzavírá Tomáš Barva.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

V Česku začne fungovat recyklační bankomat. Nahlédli jsme do útrob

Recyklační bankomat Equa bank

Od léta spustí Equa bank do ostrého provozu unikátní recyklační bankomat. Proč recyklační? Tento přívlastek má proto,...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

ČR - celková důvěra v ekonomiku se v květnu snížila - Konjunkturální průzkum - k...

Kurzy.cz Celková důvěra v ekonomiku se snížila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazický...

Najdete na iDNES.cz