Rok 1968. Dívka v centru Londýna vybírá peníze z  jednoho z prvních bankomatů.

Rok 1968. Dívka v centru Londýna vybírá peníze z jednoho z prvních bankomatů. - Jeden z prvních bankomatů. | foto: AP

Zemřel otec bankomatu John Shepherd-Barron

  • 11
V sobotu zemřel po krátké nemoci ve věku 84 let vynálezce bankomatu John Shepherd-Barron. První automat na peníze přivedl tento Skot k životu v roce 1967. Původě lidé k výběru peněz nepoužívali platební karty, ale papírové šeky. Dnes je na světě okolo 1,5 milionu bankomatů.

Úmrtí v noci na dnešek oznámila agentura AP. První automat v roce 1967 byl představen v pobočce Barclays Bank v severním Londýně.

Shepherd-Barron se v minulosti nechal slyšet, že ho k myšlence bankomatu přivedla snaha dostat své peníze z banky i mimo otevírací dobu. "Vyšel jsem z představy automatu na čokoládové tyčinky, ale nahradil jsem čokoládu penězi," řekl v rozhovoru pro britskou stanici BBC v roce 2007.

Šest čísel je moc, stěžovala si žena

V době představení Shepherdova-Barronova vynálezu ještě neexistovaly plastové platební karty. Bankomat proto přijímal speciální šeky opatřené chemickým zabezpečením. Po zadání osobního identifikačního kódu (PIN) dostali zákazníci banky desetilibrovou bankovku.

Shepherd-Barron tvrdil, že původně uvažoval o šestimístném PIN. Rozhodnutí prý však změnil poté, co si jeho manželka stěžovala, že šest čísel je příliš mnoho na pamatování. "Přes kuchyňský stůl mi řekla, že si dokáže zapamatovat jen čtyři čísla. Takže díky ní se čtyři čísla stala světovým standardem," řekl Shepherd-Barron v rozhovoru s BBC.

Jeho vynález přivítala veřejnost s nadšením a počet bankomatů se začal rychle rozrůstat. Dnes je jich ve světě přes 1,5 milionu, z toho nejvíce v USA.

V Československu se první bankomat objevil 1. prosince 1989 v pobočce České spořitelny na Václavském náměstí v Praze. Poté se jejich počet prudce rozšířil a v současnosti jich v Česku funguje asi 3 600.

,