Z krize vzešli noví lídři. Světovou ekonomiku povede Čína, Indie, Rusko a Brazílie

  16:56aktualizováno  16:56
Světovou ekonomiku povedou v letošním roce takzvané prahové ekonomiky. Tedy trhy, které už nejsou rozvojové, ale zatím se nezařadily ani mezi vyspělé. Zvláště by se mělo dařit skupině států, která nese označení BRIC. Patří sem Brazílie, Rusko, Indie a Čína.

Odborníci označují tyto země za naději pro světovou ekonomiku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Odborníci označují tyto země za naději pro světovou ekonomiku. Důvod? Především se jich - až na Rusko - prakticky nedotkla světová recese.

"V uspořádání světa dojde k výraznému posunu. Světovou ekonomiku povede v budoucnu Asie," myslí si bývalý ministr financí USA Robert Kimmitt. Budoucí úspěch skupiny BRIC však není zcela jednoznačný. Oslňující výsledky totiž mohou zastínit problémy, které jejich nastartovaný růst možná zbrzdí.

BRIC: spíš jen marketingová značka

Uvedené země nemají na první pohled mnoho společného. Liší se historií, náboženstvím, strukturou trhu, v případě Brazílie i polohou. BRIC navíc není ani žádnou jednotící organizací.

Zkratku poprvé použil ekonom americké banky Goldman Sachs, když předpovídal, které trhy se v následujících desetiletích stanou motorem světové ekonomiky.

"BRIC vidím jako poměrně nehomogenní celek, který je spíše marketingovou značnou než skupinou zemí s podobným ekonomickým vývojem," řekl iDNES.cz analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Pro Čínu a Indii je typické, že je hospodářská krize příliš nezasáhla. Navzdory světovému propadu vykazují tyto státy nadprůměrný růst a šokují optimistickými prognózami.

Indické HDP by mělo letos vzrůst o 6,4 procenta, čínské o 9,4 procenta. Podle odborníků obě země v budoucnu zamíchají s pořadím nejsilnějších ekonomik světa. Očekává se, že Čína předběhne Spojené státy a stane se hospodářskou velmocí. Indie by měla jít ve stopách Číny, ovšem pomaleji.

V Rusku a Brazílii je vývoj trochu jiný. Ekonomický růst obou zemí do značné míry souvisí s vývojem cen surovin. Brazílie vyváží železnou rudu, ocel nebo ropu, Rusko je závislé na exportu ropy a zemního plynu. V první řadě vyváží do Evropy, v posledních letech se ale zaměřuje také na východní trhy.

Brazilské hospodářství podporuje především rychle rostoucí domácí poptávka a relativně stabilní ekonomika. Problémem se mohou stát sociální rozdíly ve společnosti nebo byrokracie.

Rychlý růst je pro země hrozbou

Brzdou skupiny se podle odborníků stane Rusko. V roce 2009 zaznamenalo sedmiprocentní propad, letos bude jeho ekonomika pravděpodobně stagnovat. Země doplácí na propad cen surovin, pokles investic a úvěrové aktivity. K jeho dalším problémům patří inflace, která se drží na dvouciferných hodnotách, deficit státního rozpočtu, ale také politické problémy.

"Zatímco Čína se dnes ukazuje jako skutečná velmoc, která je schopna jít proti proudu, Rusko žije pouze z exportu nerostných surovin a ani na obzoru nejsou reformy, které by to měly v průběhu několika let změnit," neskrývá svůj pesimismus analytik X-Trade Brokers Jiří Tyleček.

S problémy by se však mohla potýkat i Čína. Tamní vláda totiž ekonomiku extrémně "nadopovala" - například balíčkem v hodnotě 586 miliard dolarů (přes 11 bilionů korun), který měl podpořit zaměstnanost. Odborníci však nyní varují před přehřátím čínského hospodářství.

"Vláda jednoduše přerozděluje peníze z jedné hromádky na druhou a přes státem kontrolované banky nafukuje další úvěrovou bublinu," říká analytik společnosti Partners Aleš Tůma.

Kromě toho Číně podobně jako Japonsku a dalším vyspělým zemím hrozí dlouhodobé problémy spojené se stárnutím populace. Číňané jsou sice zvyklí spořit více než západní svět, situaci však může zkomplikovat politika jednoho dítěte. Kvůli ní bude postupně ubývat lidí v produktivním věku, kteří na důchodce vydělávají.

kdo se může k bric připojit

Dalšími ekonomikami, které se v budoucnu k zemím BRIC zařadí, by se podle analytiků mohli stát asijští tygři Singapur, Jižní Korea nebo Malajsie.

"Z vyspělých zemí bych zmínil Austrálii, která sice nebude dosahovat růstů asijských zemí, přesto se jí podařilo proplout krizí nejlépe z vyspělých ekonomik," myslí si Jiří Tyleček.

Austrálii podle něj předurčuje k růstu soběstačnost a velká surovinová základna. Podle Marka Hatlapatky by se do skupiny časem mohlo probojovat také Mexiko.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Německo na hraně recese. Největší evropskou ekonomiku minula jen těsně

Ilustrační snímek

Německá ekonomika v posledním čtvrtletí loňského roku stagnovala, poté co ve třetím kvartálu klesla o 0,2 procenta....

Dopravní zácpy stojí americkou ekonomiku jako dva státní rozpočty ČR

Dopravní zácpa v Chicagu.

Kvůli ucpaným silnicím byla loňská produktivita práce Američanů o 87 miliard dolarů (téměř 2 biliony korun) nižší. To...

Najdete na iDNES.cz