ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Vakcína proti koronaviru už mohla být. Farmaceuti řekli ne, tvrdí studie

  • 51
O penězích evropských daňových poplatníků určených na výzkum rozhodují soukromé farmaceutické společnosti, píše ve své nejnovější studii nezisková organizace CEO (Corporate Europe Observatory). Firmy podle ní staví svůj byznys nad veřejný zájem, v roce 2018 se rozhodly upozadit vývoj vakcín proti patogenům jako je i koronavirus, tvrdí neziskovka.

Nezisková organizace CEO, která zkoumá dopady lobbingu soukromých firem na politiku Evropské unie, v pondělí zveřejnila studii o tom, jak soukromé farmaceutické firmy přerozdělují peníze evropských daňových poplatníků. V letech 2008 až 2020 mělo jít až o 2,6 miliardy eur (70,4 miliardy korun) určených na výzkum.

Američané mají nejdražší léky. Němci jezdí za levnými do Česka

Podle studie měli o využití těchto peněz rozhodnout zástupci soukromých farmaceutických společností, kteří jsou součástí evropské iniciativy IMI (Innovative Medicines Inititative), jež má za úkol zlepšovat konkurenceschopnost EU v oblasti vývoje léčiv.

IMI je společným projektem veřejného sektoru (zastoupeného Evropskou komisí) a soukromého sektoru, zastoupeného Evropskou federací farmaceutického průmyslu EFPIA. Jejími členy jsou mj. velké farmaceutické firmy jako je něměcký Bayer, švýcarský Novartis či americký Johnson & Johnson.

Organizace CEO upozornila, že zástupci farmaceutického průmyslu nedokázali smysluplně investovat evropské peníze do „oblastí výzkumu, kde je naléhavě nutné veřejné financování“. Mezi tyto oblasti zařadila neziskovka onemocnění HIV/AIDS, tropické nemoci či dlouhodobou připravenost na epidemie typu koronavirové krize.

„Kandidát na vakcínu už existoval v roce 2016“

Skupina EFPIA podle studie nejen že nezvážila financování příprav na podobnou epidemii, ale v roce 2018, kdy Evropská komise navrhovala zaměření tímto směrem, tak to její zastoupení v iniciativě IMI přímo odmítlo.

Tabákem ku zdraví. Na vývoji vakcíny proti koronaviru pracují i cigaretáři

„Od doby, kdy se v roce 2003 objevil koronavirus SARS, vědci naléhali na urychlení vývoje technologií pro boj s viry tohoto typu. Slibný kandidát na léčbu koronaviru existoval už v roce 2016, ale velké farmaceutické firmy tomu nevěnovaly pozornost,“ tvrdí studie. Až nyní, kdy celý svět válčí s pandemií, se začaly sypat potřebné peníze do vývoje vakcín.

Dvacítka největších světových farmaceutických firem provedla za poslední rok zhruba čtyři stovky výzkumných projektů, napsal britský deník The Guardian s odkazem na databázi Bloomberg Intelligence. Přibližně polovina z nich byla zaměřená na léčbu rakoviny, zatímco 65 se věnovalo infekčním chorobám. 

Nepřipravenost na koronavirovou krizi už vedla k obviněním, že farmaceutický průmysl ve svém boji s infekcemi selhává, uvádí list. Jedním z důvodem je, že léčiva na tento typ nemocí nejsou tak výnosná, jako například léky na chronická onemocnění.

Koronavirus ve světě

Zahrádky restaurací v Madridu jsou znovu otevřené. (25. května 2020)
Děti s rouškami ve škole v africkém Pobřeží slonoviny. (25. května 2020)
Kuchaři v Nairobi připravují občerstvení v improvizovaném stánku u silnice....