ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Firma čelí v Anglii žalobě. Zaměstnanec po povinném večírku přišel o půl lebky

  • 65
Zaměstnanec poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC), která má pobočky i v České republice, žaluje v Anglii svého zaměstnavatele poté, co v roce 2019 přišel o polovinu lebky. Zúčastnil se povinné firemní akce, během které utrpěl vážné poranění hlavy.

Angličan Michael Broockie obvinil firmu PwC, kde dělá auditora, z těžkého ublížení na zdraví. Má poškozený mozek a na krátkou dobu upadl i do kómatu. Jeho myšlenkové procesy dodnes nejsou v pořádku, tvrdí zpráva.

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

V žalobě stojí, že nadřízení urgovali své zaměstnance, aby se zúčastnili „hospodského golfu,“ oblíbené společenské hry, která však s klasickým golfem mnoho společného nemá. Spočívá v tom, že si „golfista“ vybere devět podniků, kam zavítá a následně tam vždy vypije specifický alkoholový nápoj.

Ti, kteří potřebují nejméně „úderů,“ k tomu, aby drink zkonzumovali, mají nejlepší skóre.

Během hry se u Broockieho objevila otrava alkoholem, od desáté hodiny večerní nemá žádné vzpomínky a kolemjdoucí ho našli ležet na silnici poté, co si poranil hlavu po těžkém pádu. „Lékaři a policisté došli k závěru, že jsem při pádu nepoužil ruce, a tak jsem narazil hlavou o zem,“ popisuje Broockie pro the Guardian. „Pak mám měsíc okno,“ dodává.

Chodící zázrak

Doktoři označili muže jako „chodící zázrak“ poté, co se z těžkého poranění hlavy uzdravil. Odstranili mu část lebky a mladý muž se ke kolegům v práci mohl připojit až o šest měsíců později.

Žaloba naznačuje, že na firemní akci byl kladen velký důraz a pod tímto tlakem se Broockie „golfu“ zúčastnil. Pravidla nutila v přemrštěnou soutěživost a těžké pití alkoholu po dobu několika hodin. Na základě soudu předložených dokumentů měla původní pozvánka od manažerů PwC začínat slovy „Očekávám maximální účast. Nic, než razítko od lékaře neomlouvá vaši absenci.“

Po Broockieho nehodě už firma teambuildingové aktivity tohoto typu nepořádá.

Nyní chce muž po svém zaměstnavateli odškodnění ve výši dvě stě tisíc liber (5,8 milionu korun) plus další kompenzace. Podle dokumentů je totiž velká šance, že se u Broockieho do budoucna objeví epilepsie.

„Nebudeme se vyjadřovat k aktuálně probíhajícímu soudnímu řízení,“ říká PwC. „Chceme zajistit bezpečné podmínky pro naše zaměstnance. Zároveň ale očekáváme, že kdokoli, kdo navštíví firemní akci, bude zodpovědný za své vlastní chování,“ dodává.