Obchodníci se obávají Trumpova boje s Čínou. Rodinám to uškodí, píší mu

  7:00aktualizováno  7:00
Skupina amerických maloobchodních gigantů, včetně Walmartu, požádala amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby přehodnotil zavedení cel vůči Číně. Dotknout by se měla produktů v hodnotě asi 60 miliard dolarů, což podle obchodníků může uškodit americkým rodinám.

Americký prezident Donald Trump na Světovém obchodním fóru v Davosu (26. 1. 2018) | foto: Reuters

Američtí maloobchodníci poslali Donaldu Trumpovi žádost, v níž ho vyzývají, aby pečlivě zvážil dopad, jaký budou mít tarify na spotřebitelské ceny. 

„Vyšší sazby znamenají vyšší náklady pro podniky a také rostoucí ceny pro americké rodiny,“ uvedla v dopise Sandy Kennedyová, prezidentka Asociace lídrů v maloobchodním průmyslu (RILA), která výzvu podepsanou 25 obchodními giganty organizovala.

Trump chce uvalit clo na dovoz z Číny v hodnotě 60 miliard dolarů

Trump tvrdí, že masivní obchodní deficit s Čínou je částečně způsoben tamními firmami, jež kopírují americké výrobky či nápady a prodávají je zpět do USA za nižší cenu. V srpnu proto Trump nařídil přezkoumat praktiky Číny tohoto typu.

Tarify vůči Číně by se tak mohly stát odplatou za nekalé praktiky a mohly by ovlivnit až 100 výrobků včetně obuvi. Týkat by se měly hlavně oblasti IT technologií, spotřební elektroniky a dalších produktů, které těží z duševního vlastnictví Spojených států.

Systém škodící pracujícím

Skupina maloobchodníků z USA sice s kopírováním amerických výrobků Číňany také nesouhlasí, ale zároveň varuje, že by cla zhoršila americký tarifní systém, který je už nyní nakloněn proti pracujícím rodinám. „Zákazníci v našich obchodech platí vyšší ceny, protože dovozní cla na oblečení a boty činí až 67 %,“ píše se podle BBC v dopise. 

Použití jakéhokoli dalšího tarifu by podle maloobchodních gigantů potrestalo rodiny ještě vyššími cenami za základní domácí vybavení, jakým je například oblečení, obuv či elektronika.

Čína se brání tím, že z války mezi obchodníky nemůže vzejít žádný vítěz. V úterý na sjezdu Národního lidového kongresu proto čínský premiér Le Keqiang vyzval obě strany sporu, aby zůstaly klidné. Konstatoval také, že by rád, aby USA zredukovaly omezení exportu high-tech zboží do Číny.

Podle článku 301 živnostenského zákona má vláda pravomoc jednostranně ukládat sankce vůči zemím, o kterých rozhodne, že neobchodují spravedlivě. Není jasné, zda Trump oznámí další sazby, ale pokud ano, nebude potřebovat souhlas kongresu.

Už začátkem tohoto měsíce Trump zavedl tarify ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník, jež začnou platit příští týden. Svůj krok prezident zdůvodnil tím, že USA „trpí nekalým obchodem“ a tyto poplatky mají podpořit americký průmysl.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Starbucks zkouší rozvoz kávy s Uberem. Dovezený nápoj je dvakrát dražší

Ilustrační snímek

Kavárenský řetězec bude kávu doručovat prostřednictvím služby Uber Eats v několika nejvýznamnějších amerických městech....

Místo stavby skládačka. Pásová výroba domů může zlevnit nemovitosti

Výroba prefabrikovaných částí domu BoKlok

Sériová výroba byla odjakživa cestou k nižším cenám. Proč by to nemohlo platit i pro domy? Ve výstavbě se tak postupně...

Konec Zpráv Google v Evropě? Vyhledávač hrozí, že omezí zobrazování článků

Ilustrační snímek

V Evropské unii vrcholí debata o finální podobě směrnice o autorském právu na digitálním trhu. Podle nových pravidel by...

Najdete na iDNES.cz