Klaus Zumwinkel, šéf Deutsche Post

Klaus Zumwinkel na archivním snímku ze srpna 2007. | foto: ČTK

Tisk: Britské daňové úřady šetří Brity s účty v Lichtenštejnsku

  • 6
Britské daňové úřady vyšetřují až stovku bohatých Britů s bankovními účty v Lichtenštejnsku. Informoval o tom včera list Sunday Times. Dodal, že úřady zaplatily informátorovi za kradené údaje o těchto účtech 100 tisíc liber (3,3 milionu Kč).

Velké vyšetřování daňových úniků prostřednictvím lichtenštejnských bank již nedávno zahájilo Německo, kde je nejznámějším podezřelým bývalý šéf poštovního koncernu Deutsche Post Klaus Zumwinkel. - více zde

Bývalý král německých dopisů, balíků a složenek, který byl dlouho považován za jednoho z nejlepších místních byznysmenů, údajně nezdanil asi milion eur (zhruba 25 milionů korun). - více zde

Mluvčí britské celní a berní služby (HMRC) odmítl zprávu potvrdit. Uvedl však, že HMRC využívá svých pravomocí k ochraně britské státní pokladny před těmi, kteří se chtějí schovávat za zákony o utajení, aby připravili Británii o daňové příjmy. Britům podle listu Sunday Times hrozí za daňové úniky prostřednictvím účtů v Lichtenštejnsku až sedmileté vězení.

Lichtenštejnsko využívá diskrétních bankovních služeb k přilákání zahraničního kapitálu. Německé vyšetřování ale naznačilo, že této přívětivosti během let využily stovky Němců, kteří se chtěli vyhnout placení daní.

Vyšetřování se rozběhlo poté, co německá tajná služba BND koupila od jistého bývalého zaměstnance lichtenštejnské banky LGT ukradený disk se seznamem klientů. To vyvolalo ostrou rozmíšku mezi Německem a Lichtenštejnskem.

Princ-regent lichtenštejnského knížectví Alois nejdříve v úterý německé úřady obvinil z kupčení s kradenými daty. Šéf německé sociálnědemokratické strany (SPD) Kurt Beck pak mimo jiné prohlásil, že knížecí rodina podle něj má špatné svědomí a že by se Lichtenštejnsko mělo chovat tak, jak je obvyklé mezi civilizovanými státy.