I investoři jsou jen lidé. Změna času ovlivňuje jejich volby, říká studie

  11:24aktualizováno  11:24
Změna času ovlivňuje lidi v jejich rozhodování, často ve špatném slova smyslu. Podle některých studií jsou první dny po přechodu na letní nebo zimní čas poznamenány zvýšeným počtem dopravních nehod, lidé mají častěji infarkt a dopad to má i na finanční trhy. Investoři totiž mají po změně času tendenci akcie nadhodnocovat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

To, že přechod na letní nebo zimní čas viditelně hýbe s našimi spánkovými návyky a chvíli nám trvá, než si na změnu zvykneme, je asi každému jasné. Lidé mají v důsledku posunu výraznější výkyvy nálad, hlavně po přechodu na letní čas, kdy musí vstávat o hodinu dříve.

Nejnovější studie publikovaná na akademickém webu The Conversation říká, že změna času může mít dopad také na finanční trhy. „Koneckonců, i profesionální investoři jsou lidé a změna času ovlivňuje jejich rozhodnutí stejně tak, jako kohokoli jiného, bez ohledu na jejich kvalifikaci a zkušenosti,“ píše The Conversation.

Studie sledovala výnosy akcií ve více než 5 500 případech, kdy docházelo ke slučování firem mezi lety 1977 a 2017 ve Spojených státech. 90 z těchto fúzí bylo oznámeno v pondělí nebo o víkendu po změně času.

Výzkum si schválně vzal na paškál případy slučování firem, protože jde o neočekávané události. Investoři pak na takové případy reagují určitým způsobem. Protože je slučování firem většinou dobrou zprávou, hodnota akcií roste a akcie mají po oznámení fúze v průměru desetiprocentní výnosy.

Výzkum přišel na to, že během pondělí a víkendu, které následovaly po změně času, byly výnosy ještě o 2,5 procenta vyšší. Autor studie připisuje tento nárůst narušenému spánkovému cyklu investorů. Ti poté na nenadálou událost reagují přehnaně.

Častější zdravotní úrazy a víc flákačů v práci

Novozélandská studie sledovala počet autonehod v letech 2005 až 2016. První dny letního času jsou podle ní poznamenány nárůstem dopravních neštěstí. První den letního času je na novozélandských silnicích o 16 procent víc autohavárií a druhý den o 12 procent víc, než je průměr.

Akademický časopis Journal of Applied Psychology přišel v roce 2009 s výzkumem, který zkoumal úrazy horníků. Ti v důsledku změny času spali přes noc o 40 minut kratší dobu a v týdnu následujícím po změně času měli na pracovišti o 5,7 procent víc pracovních úrazů.

Ten samý časopis publikoval v roce 2012 studii, která říká, že těsně po přechodu na letní čas jsou lidé víc náchylní k tak zvanému cyberloafingu. Tento pojem označuje stav, kdy zaměstnanec v práci využívá přístup k internetu k osobním potřebám a zároveň předstírá, že pracuje.

Švédský výzkum zase sledoval působení přechodu na letní čas na zdraví lidí. Zjistil, že se během prvních tří pracovních týdnů po přechodu se zvýšil počet infarktů o pět procent.

Za spánkovou deprivaci změna času nemůže

Při čtení takových studií je ale na místě určitá skepse. Je nutné vzít v úvahu i jiné faktory, než jen změnu času, vždyť střídání probíhá každý rok v tu samou dobu. Na jaře je velmi blízko Velikonoc a na podzim zase koliduje s počínajícím předvánočním stresem.

Na druhou stranu zatímco digitální hodinky a chytré telefony přecházejí na letní čas automaticky, pro tak zvané biologické hodiny to může být problém. V moderní době lidé často trpí spánkovou deprivací a tím se účinky, které má změna času na jejich psychiku, prohlubují. Průměrná doba spánku se během 20. století snížila z devíti na 7,5 hodiny.

Evropský parlament v březnu tohoto roku přijal usnesení, které má v roce 2021 zrušit přechody na letní a zimní čas v členských státech. Při rozhodování brali europoslanci v potaz průzkum veřejného mínění. Toho se zúčastnilo 4,6 milionů hlasujících. Pro zrušení střídání času bylo 84 procent z nich. Dosud však není jisté, zda bude platit ten letní nebo ten zimní čas. Jednotlivé země se na tom zatím neshodly.

Autor:
  • Nejčtenější

Multimilionářem přes noc. Šťastlivec vyhrál ve sportce čtvrt miliardy korun

Ve Sportce ve středečním losování padla druhá nejvyšší výhra v historii této hry. Sázející ze Středočeského kraje...

Kanál smrti jako brána k prosperitě. Z Rumunska je opět obilná velmoc

Tisíce politických vězňů zahynuly v 50. letech na stavbě kanálu Dunaj–Černé moře. Monumentální projekt dokončený jen...

Granko slaví 40 let. Jak dnes vypadá holčička z obalu?

Před čtyřiceti lety přivedla maminka Veroniku Fojtů do ateliéru, kde vznikla fotka na obal krabice kakaa. Tehdy...

V mýtu je zapsána ani ne polovina aut, kolony na hranicích mohou mít až 40 km

Až čtyřicet kilometrů dlouhé kolony a desítky hodin čekání zřejmě potkají šoféry přijíždějící začátkem prosince ze...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Cla na auta z EU se opět nekonají. Trump je nejspíš plánuje znovu odložit

Americký prezident Donald Trump tento týden nejspíš oznámí, že o další půlrok odkládá rozhodnutí o zavedení dovozních...

Apple Card diskriminuje ženy, nabízí jim nižší úvěrové limity než mužům

Nová služba Applu nepřeje ženám. Všiml si toho podnikatel David Heinmeier Hansson. Apple Card mu nabídla dvacetkrát...

Hodinky za 700 milionů. Pět minut stačilo v Ženevě na aukční rekord

V ženevské aukční síni Christie’s padla o víkendu rekordní suma za náramkové hodinky. Unikátní model švýcarského...

Německo se vyhnulo recesi, ekonomika vzrostla

Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání s předchozím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz