Celosvětová energetická krize vyvolala podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) mimořádný nárůst zájmu o obnovitelné zdroje energie. Podle předpovědi IEA z konce loňského roku by se do roku 2027 by mohlo tempo růstu instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů téměř zdvojnásobit.
„Problém ovšem je, že většina vysloužilých větrných turbín končí v současné době na skládkách,“ upozorňuje Porta Educa a dodává, že na stejném místě končí také většina vysloužilých solárních panelů. Je to totiž levnější, než recyklace. I větrné turbíny v současné době končí hlavně na skládkách, přestože téměř všechny její součásti jsou recyklovatelné.
Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert |
Životnost solárních panelů je kolem 25 let, větrné turbíny vydrží asi 20 let. Jen ve Spojených státech je nainstalováno asi 500 milionů panelů, uvádí organizace. S odkazem na poradenskou společnost Renewable Energy dodávají, že mezi lety 2030 a 2060 vznikne ze solárních panelů asi 9,8 milionu tun odpadu. To by nicméně podle analytiků mohlo vést k rozšíření trhu s recyklovatelnými materiály z těchto panelů. Podle analytické společnosti Rystad Energy bude mít do roku 2030 hodnotu 2,7 miliardy dolarů oproti nynějším 170 milionům dolarů.
Z turbín do cementu
Některé firmy ve Spojených státech a Kanadě, ale také v některých evropských zemích nyní vymýšlejí, jak se na recyklaci těchto materiálů podílet. Vysloužilé solární panely recykluje a dále zpracovává například americká firma Solarcycle. „Na komoditních trzích prodává recyklované stříbro a měď, výrobcům panelů a provozovatelům solárních farem sklo, křemík a hliník,“ píše Porta Educa.
V Česku se chystají tři recyklační linky. Zaměří se na baterie z kol či nářadí |
Společnost Carbon Rivers, která z rozdrcených lopatek turbín a dalších materiálů pomocí pyrolýzy vyrábí regenerované skleněné vlákno. Další firmy z rozdrcených lopatek vyrábí náhradu za uhlí, písek a jíl, kterou dodává výrobcům cementu.
Několik recyklačních linek se připravuje také v Česku. Například linka v Kralupech nad Vltavou, kterou provozuje společnost Dekonta, by měla zvládnout zpracovat až dva tisíce tun panelů ročně.