Slovensko kvůli plynové krizi zprovozní odstavený reaktor

  18:11aktualizováno  21:38
Slovenská vláda se odhodlala ke kontroverznímu řešení výpadku dodávek plynu z Ruska. Aby zažehnala hrozící energetickou krizi, obnoví provoz druhého bloku jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. Ten uzavřela na konci roku 2008, k čemuž se zavázala při vstupu do Evropské unie.

Elektrárna Jaslovské Bohunice | foto: Profimedia.cz

Slovensku se v sobotu pomocí dodávek zemního plynu z rezerv zahraničních energetických společností podařilo stabilizovat rozvodnou síť v zemi. Novinářům to dopoldne řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Dodal, že zásoby plynu by měly vydržet 15 dnů.

Krizový štáb ale požádal premiéra Roberta Fica o svolání mimořádného zasedání vlády, která měla posoudit opětovné spuštění jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. A vláda nakonec večer rozhodla provoz v druhém bloku obnovit.

Slovensko vyřadilo druhý blok bohunické jaderné elektrárny V1 z provozu na přelomu roku, protože je zastaralý a nesplňoval bezpečnostní požadavky. Zavázalo se k tomu už před vstupem do Evropské unie. První blok odstavili energetici na konci roku 2006.

Obnovení provozu tak Slovensko přístupovou smlouvu k EU poruší. Navíc se dostane do sporu s Rakouskem. Proti plánům obnovení provozu druhého bloku Jaslovských Bohunic se už v pátek ohradil nový rakouský ministr zahraničí Michael Spindelegger. Rakousko je dlouhodobým odpůrcem získávaní energie z jádra.

Dočasná výroba začne za týden

Podle premiéra Roberta Fica by měla elektrárna vyrábět proud jen po nezbytnou dobu, dokud na Slovensko nezačne stabilně proudit plyn z Ukrajiny a nestabilizuje se energetická soustava.

Výroba v bloku by se mohla spustit za necelý týden. Zapojení reaktoru má napomoci při dodávkách elektřiny, které jsou podle slovenské vlády ohroženy kvůli zastavenému přísunu plynu z Ruska přes Ukrajinu. Generátory, které jsou nezbytné pro zabezpečení podpůrných dodávek elektřiny, jsou totiž na plyn. Kvůli omezení přísunu plynu musely slovenské firmy omezit výrobu.

Výpadek trvá už čtyři dny

Slovensku se podle Jahnátka podařilo zabezpečit 7,2 milionu krychlových metrů plynu například ze zásobníků společností E.ON Ruhrgas a Gaz de France. Z vlastních rezerv země odčerpá 21 milionů krychlových metrů. Tím by měla pokrýt očekávanou spotřebu plynu v průběhu dne, aniž by v rozvodné soustavě klesal tlak potřebný k plynulému zásobování odběratelů. Bez pomoci zahraničních firem by Slovensku zůstal plyn pouze zhruba na týden.

Slovensko je bez přísunu ruského plynu, na kterém je plně závislé, již čtvrtý den. Výpadek nastal kvůli sporům Ruska a Ukrajiny ohledně dodávek, obnovení zásobování se zatím nepodařilo definitivně dohodnout.

Od středy musí zhruba tisícovka slovenských podniků odebírat pouze tolik plynu, aby zajistila nevyhnutelnou bezpečnost svých výrobních zařízení.

Více velkých firem, včetně závodů automobilek PSA Peugeot Citroën a Kia Motors, výrobu přerušilo. Pro domácnosti a teplárny zatím omezení neplatí.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Demokraté musí přijít k rozumu, jinak USA skončí jako Venezuela

Nejmladší ženou v dějinách, která byla zvolena do Sněmovny reprezentantů, se...

Spojené státy mají nakročeno k socialismu. Některé jejich „výdobytky“ předčí i to, s čím mají Češi zkušenost ze...

V mongolském KFC se otrávily stovky lidí, úřady všechny pobočky uzavřely

KFC

Mongolské úřady v zemi dočasně uzavřely všechny pobočky řetězce rychlého občerstvení KFC. Důvodem je vyšetřování otravy...

Číňané chtějí do vesmíru vyslat elektrárnu. Energii na Zemi přepraví laserem

Ilustrační snímek

V čínském městě Čchung-čching zahájili vědci novou fázi tamního vesmírného programu. Začali totiž vytvářet prototyp...

Najdete na iDNES.cz