Policisté vycházejí z pobočky banky SVB v kalifornské Santa Claře (10. března...

Policisté vycházejí z pobočky banky SVB v kalifornské Santa Claře (10. března 2023) | foto: ČTK

ANALÝZA: Silicon Valley Bank, matku startupů, zabilo špatné řízení rizika

  • 34
Ve Spojených státech amerických padly v posledním týdnu už tři významné banky. Dominuje mezi nimi krach Silicon Valley Bank (SVB), která hrála v tamějším finančním systému důležitou roli, a to hlavně ve vztahu k technologickým startupům. Kontrolu nad ní nyní převzala americká Federál Deposit Insurance Corporation (FDIC).

Představitelé Silicon Valley Bank dlouhodobě tvrdili, že společnost je pro své klienty více než jen bankou. Mělo jít o finančního partnera, za kterým mohou klienti zavítat téměř se všemi strastmi. Od půjček, přes správu až třeba po poskytování hypoték pro osobní účely.

Silicon Valley Bank spolupracovala až se 44 procenty začínajících technologických společností, které v minulém roce zamířily na burzu. Šlo o hlavního poskytovatele úvěrů pro startupy a investory do startupů, a to včetně těch nejvýznamnějších venture kapitalistů.

Považujete za správné, že úřady pomáhají zkrachovalým bankám?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 20. března 2023. Anketa je uzavřena.

Před několika dny se ale ukázalo, že banka nemá dostatečné množství prostředků na obsluhu zvýšených počtů požadavků na výběr hotovosti. To i přesto, že se dlouhodobě řadila mezi dvacet největších bank ve Spojených státech amerických a podle nejrůznějších kontrolních zjištění v minulosti neporušovala žádné právní předpisy či jiné regulace.

Nastalá situace znamenala pro americké regulační orgány nepříjemné probuzení. Ty totiž i kvůli zpřísněné dohledové a regulační legislativě věřily, že rok 2008 se v podmínkách amerického finančnictví už znovu neodehraje, a to i přesto, že rizikový kapitál se na amerických burzách od roku 2007 do roku 2021 skoro zečtyřnásobil.

V době pomalu bobtnajícího amerického finančního sektoru se ty stejné úřady snažily dlouhodobě držet stranou. Kapitálové společnosti vložily mezi lety 2011 a 2021 do americké ekonomiky více než šest bilionů dolarů a na konci roku 2021 zaměstnávaly celkem 11,7 milionu Američanů. Firmy podporované rizikovým kapitálem ve stejné době zaměstnávaly celkem 3,8 milionu pracovníků, což je kupříkladu v porovnání s rokem 1990 nárůst o 960 procent.

Risk management chyboval

Rizikový kapitál tak byl ve Spojených státech velmi oblíbeným a vyhledávaným finančním produktem. V březnu roku 2023 ale tato bublina, zdá se, alespoň částečně splaskla. Podle analytiků doplatila Silicon Valley Bank na rekordní tempo růstu úrokových sazeb americké centrální banky a nedostatečně kvalitního firemního risk managementu.

Ke konci loňského roku měla SVB majetek v hodnotě 209 miliard dolarů. Velké problémy bance přinesly ztráty, které vznikly z prodeje cenných papírů, jež byly kryté hypotékami a státními dluhopisy. Situaci měl pomoci vyřešit i urychlený prodej, o kterém se v SVB také před jejím pádem jednalo.

Vyřešte to rychle, hrozí průšvih, volají věřitelé padlé Silicon Valley Bank

Nakonec ale na něj nedošlo a Silicon Valley Bank jako jedna z největších amerických bankovních společností zkrachovala. Poslední kapkou byly velké výběry peněz, které odborníci označují za takzvané runy. „Šlo o klasický panický výběr peněz. Když takový run začne, nechcete být posledním klientem ve frontě,“ řekl agentuře Bloomberg analytik John Wu.

Úřady se snaží problémy hasit

V tuto chvíli tak je tato instituce pod správou vládního orgánu Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC), který má klientům banky zaručit navrácení vkladů do výše čtvrt milionu dolarů. Aby se předešlo možnému spuštění hlubší finanční krize, uvolnil Federální rezervní systém také podmínky pro poskytování půjček v případě nouze.

Tato opatření společně s příslibem přístupu ke vkladům u zkrachovalé SVB globální trhy částečně uklidnilo, i tak ale obavy z širších dopadů přetrvávají a panují třeba pochybnosti, jestli americká centrální banka (Fed) dodrží svůj plán na agresivní zvyšování úrokových sazeb pro potlačení inflace.

V Česku nepůsobí banky s modelem jako padlé v USA, Brusel situaci sleduje

Třeba analytici Goldman Sachs upravili svou prognózu a nyní již neočekávají, že Fed na svém příštím zasedání zvýší sazby o 25 bazických bodů. Stres v americkém bankovním sektoru je podle nich nyní až příliš velký a šlo by tak o zbytečně riskantní krok, který by mohl vyvolat celou řadu problémů. Podle českých odborníků jsou ve hře i nejrůznější záchranné balíčky.

„Osobně očekávám, že Fed připraví záchranné balíčky a nedivil bych se, kdyby dokonce americká centrální banka celou Silicon Valley Bank převzala. Takový případ se stal například v roce 2008, kdy centrální banka převzala a zachránila společnosti Fannie Mae a Freddie Mac. Vložila do těchto finančních institucí sice mnoho peněz, ale to ještě neznamená, že na tom prodělala,“ řekl Zdeněk Zaňka, investiční analytik a partner RoboMarkets.

„Od této události si už prostřednictvím prioritních akcií vyplatil Fed zpátky více než dvojnásobek toho, co do společnosti vložil,“ uzavřel Zaňka.

20. listopadu 2022