Žena v západojaponské Ósace čte zvláštní vydání novin s titulkem "Naměřena vysoká hodnota radiace" (15. března 2011)

Žena v západojaponské Ósace čte zvláštní vydání novin s titulkem "Naměřena vysoká hodnota radiace" (15. března 2011) | foto: AP

Sedm nejsilnějších zemí pomáhá Japonsku. Zbavují se jenu

  • 60
Skupina ekonomicky nejvyspělejších zemí G7, mezi které patří například USA, Německo nebo Velká Británie, se dohodla na neobvyklém kroku - intervenci na devizových trzích. Cílem je pomoci snížit hodnotu japonského jenu, který je příliš silný, a podpořit padající burzy.

Podobný zásah na měnových trzích je poměrně nestandardní, naposledy takto G7 jednala v roce 2000.

Někteří obchodníci agentuře Reuters řekli, že centrální banky v Evropě včetně britské Bank of England už začaly prodávat své zásoby jenu, aby japonskou měnu oslabily. Také japonská centrální banka dnes podle obchodníků prodala jeny za více než 25 miliard dolarů.

Jen od začátku zemětřesení prudce roste, což poškozuje japonskou exportní ekonomiku. Silná měna znamená menší příjmy společnostem jako je Toyota, Nissan nebo Sony, které hodně vyvážejí.

Ve čtvrtek japonská měna vystoupila k dolaru až na rekordních 76,25 JPY, výrazně nad dosavadní rekord 79,75 JPY z roku 1995. Krátce po oznámení chystané intervence bylo možné jeden dolar směnit za 81,75 jenu. Také akcie na tokijské burze zpevnily o téměř tři procenta.

Jen posiluje, investoři od něho utíkají

"Jak říkáme už dlouho, nadměrná rozkolísanost a chaotické pohyby směnných kurzů mají nepříznivé důsledky pro ekonomiku a finanční stabilitu," odůvodnila koordinovaný postup v noci na pátek skupina G7.

Jen od pátečního zemětřesení prudce zpevňuje, nahoru jej žene stahování zahraničních fondů japonských pojišťoven a dalších firem a útěk investorů k bezpečným měnám.

Rozhodnutí G7 se nečekalo, zdálo se totiž, že Japonsko bude intervenovat samo a hledá jen morální podporu k tomuto kroku. "Je to první koordinovaná intervence od roku 2000, takže bude mít na trh velký dopad," řekla Kathy Lienová z newyorské firmy pro výzkum devizového trhu GFT. "Jediný typ intervence, který skutečně funguje, je koordinovaná intervence," dodala.