ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: archiv Bulgari

Hodinky, šperky, zlato. Bohatí Rusové skupují „apolitické“ luxusní zboží

  • 37
Rubl se kvůli sankcím uvaleným proti Rusku po zahájení invaze na Ukrajinu začal prudce propadat. Akciové trhy jsou zavřené. Proto část ruských boháčů ve snaze nalézt vhodnou investici začala nakupovat luxusní šperky a hodinky. Zatímco se některé spotřebitelské značky od Ruska odklánějí, luxusní brandy zaujaly jiný postoj.

Značky od Apple po Nike a energetičtí giganti BP, Shell a Exxon Mobil se stahují z Ruska, největší evropské luxusní značky se zatím snaží v zemi i nadále působit, píše zpravodajský portál Bloomberg.

„Poté, co mezinárodní reakce na ukrajinskou invazi výrazně omezila pohyb hotovosti, se v posledních dnech prodej v našich obchodech v Rusku zvýšil,“ řekl Jean-Christophe Babin, generální ředitel italského klenotnictví Bulgari SpA. „V krátkodobém horizontu situace podpořila obchod,“ dodal. Šperky Bulgari přitom označil za „bezpečnou investici“.

„Je těžké říci, jak dlouho to bude trvat, protože úplné odstřižení Ruska od finančního systému SWIFT by mohlo vývoz do Ruska ztížit, ne-li úplně znemožnit,“ uzavřel Babin.

Obchod pro ruský lid

Značka Bulgari, kterou vlastní společnost LVMH, není zdaleka jedinou firmou, která tento postoj zaujímá. Cartier ze skupiny Richemont v Rusku stále prodává šperky a hodinky, k mání jsou také hodinky Omega ze skupiny Swatch Group, stejně jako Rolex.

Všechny pokračují v prodeji a snaží se zaujímat apolitický postoj. „Jsme tu pro ruský lid, nikoli pro politický svět,“ řekl Babin. „Působíme v mnoha dalších zemích, které prožívají období nejistoty a napětí,“ dodal. 

Podobně jako zlato, které může posloužit k uchování hodnoty a jako pojistka proti inflaci, si mohou luxusní hodinky a šperky udržet nebo dokonce zvyšovat svou cenu v době ekonomických otřesů způsobených válkou a konflikty.

Oblíbené značky hodinek mohou na sekundárním trhu změnit majitele za trojnásobek až čtyřnásobek své maloobchodní ceny. Přesto dopad invaze na hodnotu luxusních předmětů vytváří potenciální PR problém.

„Je pravda, že luxusní značky by se mohly rozhodnout přestat na ruském trhu působit. Přineslo by jim to sice ztráty, ale racionálně vzato by vše mohl vyvážit pozitivní ohlas, který by jim tento krok vynesl na jiných trzích,“ sdělil Bloombergu e-mailem analytik společnosti Bernstein Luca Solca.

Putinův miliardář přišel v Německu o opravovanou jachtu za 600 milionů dolarů

Podle zprávy, kterou tento týden zveřejnili analytici společnosti Morgan Stanley, tvoří prodej v Rusku a Rusům v zahraničí méně než dvě procenta celkových příjmů společností LVMH a Swatch Group a méně než tři procenta společnosti Richemont, a to je „relativně nevýznamný“ podíl.

Tato čísla jsou ale částečně způsobena značnými rozdíly v příjmech a bohatství v Rusku, kde si hrstka lidí žije vysoce nad poměry běžných lidí. Průměrná měsíční mzda v Moskvě činí asi 113 tisíc rublů (asi 30 tisíc korun podle kurzu před invazí). Ve venkovských oblastech je ještě mnohem nižší.

Mluvčí společnosti Swatch Group uvedl, že společnost situaci v Rusku a na Ukrajině velmi pečlivě sleduje, ale odmítl se k ní blíže vyjádřit. Mluvčí společností Richemont, Rolex, Hermes, a Kering se odmítli vyjádřit úplně.

Ceny ještě porostou

Společnost Bulgari, kterou v roce 1884 založil Sotirio Bulgari a v roce 2011 ji koupila společnost LVMH, podle generálního ředitele pravděpodobně výhledově zvýší ceny svého zboží v Rusku. „Pokud rubl ztratí polovinu své hodnoty, naše náklady budou dál v eurech a nemůžeme prodělávat na tom, co prodáváme, takže budeme muset přizpůsobit ceny,“ řekl.

Ruští oligarchové zachraňují, co se dá. Jachty a letadla míří do zemí bez sankcí

Bez ohledu na to, jaký nárůst prodeje zaznamenají, mohou mít výrobci luxusních hodinek a šperků brzy potíže s doplňováním zásob v obchodech. Moskva uzavřela svůj vzdušný prostor pro země Evropské unie a největší logistické firmy na kontinentu zastavily dodávky do Ruska.

Bulgari plánuje navzdory válce udržet své obchody otevřené a pokračovat ve výstavbě nového hotelu v Moskvě. Pokud by krize trvala několik měsíců, bylo by podle Babina „zásobování země obtížné“.

,