Žena vybírá peníze v centru Atén. Řekové se bojí o své úspory. Zemi čekají nové

Žena vybírá peníze v centru Atén. Řekové se bojí o své úspory. Zemi čekají nové volby a není jisté, zda země neopustí euro.

Řekové ve velkém vybírají úspory z bank, bojí se návratu drachmy

  • 415
Řekové začínají panikařit. Ve velkém navštěvují banky a vybírají z nich vklady. Snaží se tak v nejasné politické situaci zachránit úspory. O ty mohou přijít, pokud Řecko po nových volbách opustí eurozónu a vrátí se k drachmě. Do toho přišly spekulace, že část řeckých bank přestala podporovat hlavní banka EU.

Jen v pondělí Řekové podle agentury Reuters vybrali ze svých účtů nejméně 700 milionů eur, téměř 18 miliard korun.

Termín nových voleb

Lídři hlavních řeckých politických stran se dohodli na tom, že nové parlamentní volby budou 17. června. Zemi k volbám dovede přechodná vláda.

Prezident Karolos Papulias podle agentury upozornil stranické vůdce, kteří se v předchozích dnech marně pokoušeli o vytvoření koaliční vlády, na varovné informace od šéfa řecké centrální banky Jorgose Provopulose. "Pan Provopulos mi řekl, že zatím nenastala panika, ale panují vážné obavy, že by se situace mohla v paniku vyvinout," citovala agentura ze zápisu z jednání prezidenta se stranickými předáky.

Řecká krize

Zadlužené Řecko před dvěma lety nezvládlo splácet dluhy a muselo požádat o finanční pomoc. Celkem už má přislíbeno až 240 miliard eur (asi šest bilionů Kč). Řecký státní dluh dosáhl loni asi 165 procent hrubého domácího produktu, který je přes čtyři roky v neustálém propadu. Míra nezaměstnanosti v zemi se přiblížila 22 procentům.

"V 16:00, kdy jsem mu (šéfovi centrální banky) volal, výběry peněz dosáhly 700 milionů eur," řekl prezident o situaci v pondělí.

Řekové vybírají peníze z bank už měsíce, ale zatím se před peněžními ústavy netvoří fronty. Loni v červenci, kdy Řecku hrozil bankrot, dokonce vláda zkoumala, zda je rychlý výběr peněz v souladu se zákony (proč chtěla vláda spustit vyšetřování, čtěte zde).

Reuters: Evropská banka se otáčí zády k některým řeckým bankám

Agentura Reuters zároveň odpoledne informovala, že Evropská centrální banka přestala dodávat peníze některým řeckým bankám. Ty se tak budou muset spolehnout na řeckou národní banku, která by měla peníze dodat v rámci nouzového financování ELA (Emergency Liquidity Assistance).

ECB nechtěla informace komentovat, není jasné, kolika bank se to týká. Jde ale o ty, které neprošly úspěšnou rekapitalizací a budou mít vážné problémy. Jeden zdroj uvedl, že kapitál čtyř řeckých bank je tak vyčerpán, že tyto ústavy fungují se záporným vlastním jměním. Podle pravidel ECB není možné tak zdevastovaným bankám žádné další peníze poskytnout. Informace poslaly ještě více ke dnu ceny akcií i hodnotu eura.

Předákům řeckých stran ani prezidentovi Papuliasovi se po parlamentních volbách z 6. května nepodařilo dohodnout na nové vládě, a země tak míří k opakovaným volbám, které budou na základě středeční dohody 17. června. Předsedové hlavních politických stran se u prezidenta domluvili na vytvoření přechodného kabinetu, který Řecko k předčasným volbám dovede.

Řekové se bojí ztráty eura, ale šetřit nechtějí

Podle průzkumů v červnu vyhraje krajně levicová strana SYRIZA a taková vyhlídka dále otřásla důvěrou ve schopnost Řecka ponechat si společnou evropskou měnu a platit dluhy. Očekává se přitom, že řecký parlament bude po příštích volbách zrovna tak roztříštěný jako ten nynější.

SYRIZA a některé menší strany odmítají úsporná opatření, jimiž země eurozóny podmínily poskytnutí mohutné úvěrové pomoci extrémně zadluženému Řecku. Řekové se proto obávají, že země se bude muset se společnou měnou rozloučit.

Mnoho Řeků prý nicméně věří slibům charizmatického šéfa strany SYRIZA Alexise Tsiprase, že země může zůstat v eurozóně, aniž by se podřizovala podmínkám EU a Mezinárodního měnového fondu. "Naše společnost je teď poněkud rozpolcená. Lidé chtějí zůstat v Evropě - mít koláč - ale také jej chtějí jíst, a to tak, že zaútočí na věřitele," řekl Reuters analytik Theodor Kulumbis.

,