Řecko se dohodlo na úsporách. Naděje na záchranu země žije. Ilustrační snímek | foto: AP

Řekové se dohodli na škrtech, na tahu je zbytek Evropy

  • 931
Politici v Aténách se konečně po několika dnech urputných jednání dohodli na škrtech, které mají zemi otevřít cestu k nové, životně důležité půjčce. V noci dohodu nedokončili a poslední sporný bod, kterým bylo krácení penzí, otevřeli ve čtvrtek dopoledne.

"Ano, dohoda je na světě," řekl agentuře Reuters zdroj z řecké vlády. Oficiální oznámení má být vydáno v brzké době.

Vznik dohody potvrdil také prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. "Před pár minutami mi volal řecký premiér s tím, že dohodu stvrdily strany koalice," řekl. Dodal, že detailní zprávu včetně následných kroků proberou ministři financí na odpoledním setkání.

Podle zdrojů Reuters je Evropská centrální banka rozdělena v názorech, zda odpustit Řecku zisk z dluhopisů a nepřímo se tak připojit k iniciativě zahraničních bank, které škrtnou až 70 procent dluhu.

O druhém záchranném balíku pro Řecko dnes měli rozhodovat ministři financí eurozóny na setkání v Bruselu. Podle nizozemského ministra financí Jana Keese De Jagera na to ale nakonec nedojde. Nyní je prý nezbytné vyslechnout podrobnosti o tom, jakou podobu dohody dosažené v Řecku mají.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová, jejíž instituce se má na druhém balíku půjček Řecku významnou měrou podílet, označila dosažení dohody v Aténách za "povzbudivé zprávy".

Odbory hrozí další stávkou

Schválené úspory se nelíbí řeckým odborářům. Na pátek a sobotu proto vyhlásili generální stávku. Podle odborářských zdrojů se před řeckým parlamentem po oba dny stávky budou konat demonstrace.

Politická shoda na škrtech je podmínkou pro získání nového úvěru ve výši 130 miliard eur. V opačném případě by Řecku hrozil neřízený bankrot.

Předseda řecké vlády Lucas Papademos

Penze, které jsou jedním ze stěžejních bodů nové dohody, by se podle předběžných informací měly zkrátit o 150 eur měsíčně. Souhlas koaličních předáků se ale rodil velmi těžko, vliv na to má i skutečnost, že je před parlamentními volbami.

Šéf ultrapravicové strany Laos Jorgos Karatzaferis listu Athens News neupřesnil, zda jeho strana přijala podmínky dohody, ale řekl, že většinu času na jednání strávili politici právě debatováním o penzích. "Nemohu rozhodnout o nadcházejících čtyřiceti letech v zemi během pěti minut," řekl.

Dalšími navrhovanými kroky je snížení minimální mzdy zhruba o 20-22 procent a zkrácení nejvyšších důchodů nad 1 200 eury (téměř 30 tisíc Kč) až o 20 procent. Kvůli krácení penzí se ve čtvrtek sejdou lídři socialistů, konzervativců a krajní pravice.

Celkem by mělo Řecko škrtnout 15 miliard eur

Ve čtvrtek ráno do Bruselu odletěl řecký ministr financí Evangelos Venizelos, podle kterého musí být shoda dosažena ještě před zmíněným jednáním ministrů financí eurozóny.

Jeden ze stranických činitelů agentuře Reuters ve středu večer řekl, že projednávaný návrh zahrnuje rozpočtová opatření, která mají do roku 2015 ušetřit 13 miliard eur, z toho tři miliardy eur v tomto roce.

Řecko od května 2010 čerpalo mezinárodní finanční pomoc 110 miliard eur. Tato částka ale nestačila a loni v říjnu se eurozóna dohodla, že poskytne spolu s MMF Aténám druhý úvěrový program. Nové peníze potřebuje Řecko už příští měsíc, protože 20. března má splatit dluhopisy v hodnotě 14,5 miliardy eur.

, ,