Kvůli tradičním zákuskům čelí cukrárna v Kolíně nad Rýnem výpadům na sociálních...

Kvůli tradičním zákuskům čelí cukrárna v Kolíně nad Rýnem výpadům na sociálních sítích. (18. února 2020) | foto: Profimedia.cz

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

  • 704
Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému údajnému rasovému podtextu. V cukrárně v Kolíně nad Rýnem zákusek vyrábějí mimo jiné i v podobě černošské hlavičky s velkými rudými rty. Majitel podniku se obvinění brání, podle něj jde o dlouholetou cukrářskou tradici.

„Milá cukrárno pana Fromma, tvoje zákusky jsou nechutné!“ napsala v pátek německá sloupkařka Jasmina Kuhnkeová na svůj twitterový profil. A rozhodně nenarážela na jejich chuť, spíše na jejich tvar. K příspěvku sdílela obrázek zákusků ve tvaru hlaviček se silnými rty a s plstěnými klobouky anebo fezy se střapcem – pokrývky hlav oblíbené především v islámských zemích.

Sněhová pusinka na oplatce, která je potažená čokoládou, v originálu Schokokuss, je mezi Němci populární právě během únorových karnevalů. Dřív se zákusku říkalo Mohrenkopf (maurská hlava), ale od tohoto názvu se v rámci politické korektnosti upustilo právě kvůli možnému rasistickému podtextu.

Pekárna v Kolíně nad Rýnem je nyní prodává pod názvem „legrační karnevalové hlavy“. Majitel podniku Gregor Fromme svoje produkty brání a odpovídal na kritiku pocházející ze sociálních sítí v rozhovoru pro list Kölner Stadt-Anzeiger.

„Chtěli jsme zákusky stylizovat takovým způsobem, jakým byly navrhovány karnevalové kostýmy v minulosti,“ vysvětluje Fromme. „Nehledejte v tom žádný rasistický podtext. Navštěvuje nás hodně Afroameričanů i Asiatů, a zatím si na výrobky nikdo nestěžoval,“ argumentoval podnikatel.

Majitel dále mimo jiné uvedl, že kontroverzní zákusek je tradiční karnevalovou pochutinou již od 60. let. I přesto však po vlně odporu, která se vzedmula především na sociálních sítích, bude přemýšlet o tom, jestli karnevalové hlavy z prodeje přece jen nestáhne.

Frommova pekárna a cukrárna v Kolíně nad Rýnem je otevřena již od roku 1893, mimo karnevalovou sezonu prodává inkriminovaný zákusek bez klobouků a dalších stylizací.

Rasistické přešlapy

Nejde jen o zákusek cukrárny Gregora Fromma, který upadl do nemilosti zákazníků a uživatelů sociálních sítí. V minulosti evokoval rasistickou parodii černochů (které se říká blackface) například svetr značky Gucci nebo klíčenka od značky Prada

Takzvaný blackface (v překladu „černý obličej“) je druh parodického vystoupení, při kterém se bělošští komici převlékali za černochy. Mnozí Američané ho považují za jeden z velkých symbolů rasismu v USA. Mezi jeho hlavní rysy patří převážně velké rudé rty na černé postavě.

I belgické město Aalst nedávno čelilo nevoli organizace UNESCO kvůli karnevalu, který se už dlouhá léta pořádá v jejich městě. Přestože byl relativně nedávno zapsán na seznam světového kulturního dědictví, loni ho z něj organizace vyškrtla. Podle UNESCO se podpora takové akce neslučuje s jejími principy.

Starosta města Aalst kritiku odmítá. Brání se, že obvinění z antisemitismu a xenofobie je absurdní a že dotyční kritici nemají smysl pro humor. Proto raději o vyřazení události ze seznamu UNESCO sám požádal. Podle něj jen tak může město dál pokračovat v letité tradici, která je známá satirickými maskami a nekorektním humorem.