Slovenská premiérka Iveta Radičová

Slovenská premiérka Iveta Radičová | foto: ČTK

Radičová couvá, záchranný plán pro eurozónu podpoří

  • 52
Brusel (od zvláštní zpravodajky MF DNES) - Nová slovenská premiérka Iveta Radičová ustupuje a nezablokuje záchranný plán pomoci eurozóně. Uznala, že ústní souhlas svého předchůdce Roberta Fica nebude snadné vzít zpět, a tak si alespoň klade podmínky.

Bruselské chodby poznala dříve než svou novou premiérskou kancelář. Nová slovenská premiérka Iveta Radičová první dva pracovní dny ve funkci strávila v Bruselu, kde vysvětlovala, proč Slovensko blokuje 750miliardový balík pro země eurozóny v problémech. Do něj by státy platící eurem měly zajistit 440 miliard eur, zbytek dodá Mezinárodní měnový fond a Evropská komise.

Radičová vysvětlovala, jak je na tom Slovensko špatně. Ale podepíše peníze pro Řeky? O tom zatím mlčí, ale jde si domyslet, že šachy skončily.

Ano, nebo ne. Zdržovat se nebude

Premiérka to chce projednat ve středu na prvním zasedání slovenské vlády. "Nebudeme blokovat proces, který je rozběhnutý a ke kterému závazné stanovisko přijal Robert Fico a ministr financí už v květnu. Tím myslím, že rozhodneme, zda ho podepíšeme, nebo ne, ale nebudeme natahovat čas," řekl ministr financí Ivan Mikloš s tím, že rozhodnutí je na středečním jednání vlády.

O vehementním vetu nebo cestě proti všem, jak se zdálo z předvolební kampaně, už není řeči. Radičová hýřila na setkáních s šéfem eurozóny Jeanem-Claudem Junckerem, s šéfem eurokomise José Barrosem i šéfem Evropské rady Hermanem Van Rompuyem úsměvy. I když na jednáních mimo kamery byla podle ministra financí Mikloše "tvrdá".

Vehementní však byli i její evropští kolegové. "Vysvětlil jsem své nové kolegyni, že závazek předchozí vlády ze 17. května umožnil, že se celý proces rozjel a že už jen chybí slovenský podpis, aby se záchranný nástroj uvedl v život, jak to čekají finanční trhy. Je na slovenské vládě, jak se rozhodne. Jde o euro," řekl lucemburský premiér Juncker po schůzce se slovenskou premiérkou.

Rozhodnutí je dědictvím

Právě souhlas předchozí Ficovy vlády je pro ni největším balvanem a zároveň nejlepší výmluvou. Evropský ochranný val, jak Radičová záchranný plán pro euro nazývá, nakonec její vláda podepíše a pošle poslancům ke schválení.

"Bývalá vláda dala generální souhlas s vytvořením evropského valu a ten byl tak zásadní, že ostatní země rozjely schvalování v parlamentech," řekla Radičová.

Podle ní prostě vláda už ve středu nemůže schválit, nebo neschválit. "Já dědím rozhodnutí bývalé vlády, které bylo udělané a na základě něhož byly spuštěny procesy. A to, o čem jednáme dva dny, jsou podmínky," řekla novinářům.

Slovensku se líbí přísný přístup Němců

Slovensko chce peníze, které by měly pomoci dalším zemím v nesnázích, přidělovat za přísných podmínek Mezinárodního měnového fondu a jako záruku chce protlačit přísnější pravidla pro eurozónu.

Mimo jiné se tak staví, stejně jako předchozí slovenská vláda, za německé požadavky, "...včetně podmínek vystoupení z eurozóny a bankrotu země", dodala Radičová. Slovenská vláda také nechce, aby se pomoc protáhla na déle než původně zamýšlené tři roky nebo aby peníze šly na záchranu bank.

V čem však Radičová nehodlá uhnout, je nechuť přidat do fondu, z něhož čerpá peníze Řecko. Příspěvek sice také schválila Ficova vláda, ale neposlala jej do slovenské sněmovny. Řecko tak slovenských 816 milionů eur ze 110 evropských miliard neuvidí. Tím však Slováci neblokují zbytek EU.