Ruský premiér Vladimír Putin.

Ruský premiér Vladimír Putin. | foto: AP

Putin překvapivě navrhl spojení Gazpromu s ukrajinským Naftogazem

  • 9
Největší světový vývozce zemního plynu Gazprom by se mohl spojit s ukrajinským Naftogazem. Nečekaně to navrhl ruský premiér Vladimír Putin na setkání se svým ukrajinským protějškem v Soči. Předeslal to v době, kdy se vztahy obou zemí relativně uklidnily.

Nápad spojit největší ruskou společnost s ukrajinským energetickým podnikem odborníky překvapil.

"Mluvili jsme o integraci v jaderné oblasti. Jsem připraveni udělat totéž i u zemního plynu. Navrhuji sloučit Gazprom a ukrajinský Naftogaz," řekl Putin podle agentur v Soči po schůzce mezivládních výborů obou zemí v čele s premiéry Putinem a Azarovem.

Mluvčí ukrajinského premiéra Putinův nápad označil za "improvizaci" a dodal, že podle premiéra Ukrajiny Mykoly Azarova se o myšlence fúze Naftogazu a Gazpromu na schůzce nebyla řeč.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov však sdělil, že improvizace to nebyla. "Byl to promyšlený a propočítaný návrh," řekl. Podle něj by se navrhovaná transakce mohla uskutečnit výměnou akcií. "Nebude to úplná fúze, už vzhledem k velikosti Gazpromu i Naftogazu. Pravděpodobně půjde o vzájemnou výměnu akcií. Určitá část akcií Naftogazu by se vyměnila za určitý počet akcií Gazpromu," vysvětlil Peskov agentuře Reuters.

Mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov v moskevském rozhlasu označil Putinův návrh za "zajímavý" a prohlásil, že společnost je připravena na něm pracovat. "Je očividné, že synergické efekty by tu byly, ale jak by se to uskutečnilo, to ještě uvidíme," řekl.

Šéf Gazpromu Alexej Miller uvedl, že jeho firma je připravena zvážit výměnu aktiv s Naftogazem v oblastech od průzkumu ložisek po prodej. "V podstatě lze říct, že je to otázka fúze obou společností," řekl.

Rusko chce spolupráci v jaderné energetice

Putin v Soči předtím navrhl vytvořit rusko-ukrajinský společný podnik v jaderné oblasti tím, že Moskva Kyjevu prodá polovinu na ruském chemickém závodu v Novosibirsku, který vyrábí palivo pro ukrajinské jaderné elektrárny.

Oznámil to šéf centrální ruské agentury pro jadernou energetiku Rosatom Sergej Kirijenko, který nevyloučil, že část výrobních kapacit novosibirského podniku by mohla být přenesena na Ukrajinu.

Putin v pondělí při krátké návštěvě Ukrajiny navrhl ambiciózní projekt spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energetiky. Podle Putina Rusko vybízí k vytvoření "velkého holdingu, který by zahrnoval výrobu jaderné energie, jaderného strojírenství i obsluhu celého jaderného cyklu", tedy produkci a skladování jaderného paliva.

Od únorových prezidentských voleb na Ukrajině, v nichž zvítězil spojenec Kremlu Viktor Janukovyč, se vztahy obou zemí rapidně zlepšily. Tento měsíc prezidenti obou zemí uzavřeli dohodu o prodloužení pronájmu krymské základny ruskému námořnictvu výměnou za slevu na ruský plyn.

,