Elon Musk na halloweenské party modelky Heidi Klumové (New York, 31. října 2022) | foto: AP

KONTEXT: Musk srší plány. Twitteru povládne neomezeně, říká redaktor Technet.cz

  • 63
Nejbohatší muž Elon Musk po vytáčkách konečně převzal sociální síť Twitter a začal vládnout neomezenou rukou. Podle redaktora Technet.cz a hosta podcastu Kontext Ondřeje Martinů zatím v budově Twitteru vládne chaos a Musk mění svůj pohled na kontrolu obsahu a svobodu slova. Zběsile tweetuje nápady, ale co řekl včera, podle Ondřeje dnes neplatí.

Poslechněte si celý rozhovor o chaotickém převzetí Twitteru v Kontextu:

Za posledních pár měsíců a hlavně od minulého pátku, kdy Elon Musk Twitter převzal, se stalo hodně. Od dubnového ohlášení Muskova záměru si stihl uvědomit, že pravděpodobně přeplácí za tuto „nejlevnější“ velkou sociální síť. Reálná hodnota (net worth) Twitteru je 13 miliard dolarů. V březnu 2022 stála jedna akcie 33 dolarů a tedy zhruba 26 mld. dolarů.

To může být jedním z důvodů proč se jednička na žebříčku Forbesu snažila vyvléknout se z dohody o koupi a svést to na velké množství falešných účtů, které na Twitteru existují. Následovala hrozba žalobou ze strany společnosti a teprve před měsícem Musk stáhnul ocas a dohodu přijal.

Inzerenti opouštějí Twitter. Obávají se nenávisti, nechápou Muskovy plány

Je to týden po velkolepém nástupu výkonného ředitele Tesly a SpaceX do vedení Twitteru a s ním přišly velké změny - ohlášení vyhazovu zhruba poloviny zaměstnanců a rozpuštění správní rady firmy. Přišel s zpoplatněním „modré fajfky“ značící ověřenost uživatele v rámci předplatitelského programu Twitter Blue a dalšími nápady, které v rámci několika hodin po jejich tweetnutí vzal zpět.

Otázkou je, zda jsou uživatelé ochotní platit za výsadu modré fajfky vedle jména. „Musk zamýšlí tuto změnu jako konec lordů a poddaných a teď si budou všichni rovní. To ale znamená, že pokud fajfku budou mít všichni, nebude ji potřebovat nikdo. Ze symbolu významnosti a puncu celebrity se stane symbol předplatitele,“ říká redaktor Technet.cz Ondřej Martinů.

Musk začal úřadovat. Zaměstnancům Twitteru rozesílá dopisy s výpověďmi

Twitter Blue má otevřít cestu k novým možnostem, jak provoz Twitteru zaplatit. Kromě let 2018 a 2019, kdy vydělal 1,2 a 1,5 mld. dolarů, je firma každým rokem ve ztrátě. Jenže do toho Muskovi hází vidle inzerenti jako General Motors nebo L’Oreál, kteří se budoucího vývoji Twitteru bojí a pozastavují svou reklamu na platformě.

Jejich obavy souvisí s nejasnou podobou moderování obsahu po převzatí Muska, který sliboval „návrat svobody slova“. „Svoboda slova na Twitteru je brána velmi individuálně. Řeší se, jak je daný člověk problematický, či co tam přesně píše. Někoho vyhodí rovnou, někdo dostane jen opakované varování. Je to případ od případu a nedá se to generalizovat, protože je vyhodnocována jednotlivými zaměstnanci,“ říká Martinů.

Musk chtěl „probudit k životu“ Twitterem zablokované účty, zatím s tím otálí. Trump jej chválí, ale vrátit se nechce

To ukazuje na jistou neprůhlednost procesu toho, kdo a za co je zablokovaný na platformě. Elon Musk chce zavést jasný a transparentní proces návratu uživatelů s „banem“ a do té doby, prý v řádu týdnů, se nebude vyjadřovat k odblokování exprezidenta USA Donalda Trumpa.

„Trump před dvěma roky, kdy byl hodně silně vidět na Twitteru, považoval platformu jako místo, kde si ho lidé mohou vyslechnout. Dnes je na jeho vlastní síti Truth Social a je otázkou, zda ji vůbec bude chtít opustit,“ říká Martinů. Trump byl zabanován po útoku na Kapitol 6. ledna 2021 správní radou, aby nadále nepodněcoval násilí po zvolení Joea Bidena.

Twitter má jediného ředitele a tím je Musk, potvrdila zpráva pro úřad

Návratem na Twitter by sice Trump získal větší fanouškovskou základnu, ale musel by uznat, že je jeho projekt Truth Social fiasko. Ondřej Martinů ale poukazuje na to, že mu možná jeho síť úzce zaměřená na skalní Trumpovce „stačí“. Bude to záviset i na tom, zda si zanedlouho nevyslouží další blokaci.

„Musk musí trochu taktizovat a nedává mi smysl, aby rozvolnil jakýkoliv dohled nad projevy lidí a říct jim, ať si dělají, co chtějí. Bude nucený najít kompromis. Třeba pustí zpět ty méně kontroverzní osobnosti a vytvoří nějakou hranici,“ předvídá Martinů.

Za jaké funkce by si chtěl Musk účtovat 8 dolarů za měsíc? Proč spí zaměstnanci v budově Twitteru ve spacácích? Jakým šéfem je Elon Musk? Je Twitter nahraditelný pro privilegovanou elitu? A kam se mohou pravičáci a levičáci uchýlit po odchodu z Twitteru? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!