Vítěz prezidentských voleb Barack Obama.

Vítěz prezidentských voleb Barack Obama. | foto: Morry Gash, ČTK

Obama zdědí slábnoucí a zadluženou ekonomiku

  • 18
Demokrat Barack Obama, který bude příštím prezidentem USA, se bude muset popasovat především s hospodářskými problémy země. Zdědí totiž slábnoucí a zadluženou ekonomiku, která se potýká s nejvážnějšími problémy za posledních 70 let.

"Zdědí ekonomiku, která je v recesi a pravděpodobně se její stav ještě zhorší, než bude lépe," podotkl k vítězství Baracka Obamy ve volbách hlavní ekonom společnosti PNC Financial Services Stuart Hoffman.

Vypořádat se s dopady finanční krize, která má kořeny právě v USA, tak bude pro nového prezidenta jedním z prvních důležitých úkolů.

Výsledky prezidentských voleb

"Obamovo zvolení může na trzích zafungovat jako okamžitá pozitivní zpráva. Trhy začaly věřit, že demokratický kandidát je lépe připraven zemi vyvést z ekonomické krize – prokázal lepší orientaci v ekonomických otázkách a větší míru flexibility a pragmatičnosti, kterou investoři
oceňují především v kontrastu s dogmatickým přístupem jeho republikánského rivala," uvedl v ranní zprávě analytický tým ČSOB.

Trhy podle ní ocení i jednoznačnost vítězství demokratů, které dává Obamovi silný mandát k prosazování jeho politiky.

Přesto jsou analytici poměrně skeptičtí k tomu, jak dlouho optimismus vydrží. "Přísun mizerných makročísel rychle stočí pozornost k tvrdé realitě všedního dne a konkrétním krokům nového prezidenta," dodávají ekonomové ČSOB.

Dolar sílí, burza ztrácí
Americký dolar zpevnil dopoledne na 1,2877 za euro, ke koruně posílil na 18,85.

Podle Tomáše Vlka z Patria Finance je i to důsledek voleb. "USA budou mít demokratického prezidenta a stejná strana zvýrazní svou převahu i v obou komorách Kongresu. To by mělo urychlit prosazení dalších krátkodobých opatření na podporu ekonomiky," naznačil Vlk.

Dolaru pomáhá i korekce u akcií, když evropské trhy po otevření zamířily do červených čísel. Například pražská burza klesla do jedenácti hodin o 2,9 procenta. Ztrácely i další evropské burzy.

Naopak kurzy cenných papírů v Asii zamířily vzhůru. Index tokijské burzy uzavřel na nejvyšší úrovni za poslední tři týdny. Investoři měli zájem o akcie exportních firem, jako je automobilka Honda Motor, díky obecně příznivější náladě se ale nakupovaly také akcie bank.

Prosperitu drží v rukou spotřebitelé
Hlava největší světové ekonomiky ovládá výdaje rozpočtu ve výši 2,7 bilionu dolarů, tedy přes 50 bilionů korun. To by Česku při dnešních cenách stačilo na 50 let dopředu.

Prosperita hospodářství ve Spojených státech závisí hlavně na tom, v jaké kondici jsou spotřebitelé. Ti se na růstu největší ekonomiky světa podílejí zhruba ze dvou třetin. Hospodářské problémy a prudký pokles realitního trhu je ale donutily výdaje značně omezit. Příliš utrácet ale nejsou ochotny ani podniky.

Zpomalení či zrychlení americké spotřeby přímo cítí i české firmy, které za prvních osm měsíců letošního roku do USA vyvezly zboží za téměř 28 miliard korun. O rok dříve to bylo o pět miliard více.

Na Obamu před volbou sázel například ekonom Jan Švejnar. "Bude více expanzivní a to bude pro českou ekonomiku nepřímo trochu příznivější," řekl MF DNES.

Administrativa současného prezidenta George Bushe ve středu zveřejní podrobnosti k emisi nových dluhopisů. V posledních třech měsících roku si chce vláda půjčit rekordních 550 miliard dolarů, aby mohla financovat nedávno schválenou podporu finančního systému. - více čtěte zde

Zástupce ministerstva financí v pondělí nastínil, že vláda si bude muset půjčit dalších 368 miliard dolarů ještě v prvním čtvrtletí příštího roku.

, ,