Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Sargent a Sims

  13:06aktualizováno  15:13
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali ekonomové Thomas Sargent a Christopher Sims. Komise je ocenila za metody, které pomáhají zjistit, jak rozhodnutí vlád a centrálních bank ovlivňuje ekonomický růst, nezaměstnanost, inflaci či investice. Ve Stockholmu to oznámil výbor pro udělování Nobelovy ceny při Švédské akademii věd.

Držitelé Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 2011 Christopher A. Sims (vlevo) a Thomas Sargent. | foto: Koláž - iDNES.cz

Sargent a Sims vyvinuli praktické nástroje, které dokážou ukázat, jak se například růst úrokových sazeb či snížení daní odrazí na HDP či inflaci. Zkoumali také, co nastane, když centrální banka trvale změní inflační zacílení nebo když vláda pozmění své záměry pro vyrovnaný rozpočet.

Christopher Albert Sims (68)

Profesor ekonomie a bankovnictví na Princetonské univerzitě se zabývá zejména ekonometrií. Byl jedním z hlavních propagátorů vektorové autoregrese v empirické makroekonomii. Napomáhal také rozvoji fiskální teorie cenové hladiny a teorie racionální nepozornosti.

Narodil se v roce 1942. Doktorát získal v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Od roku 1988 je členem Americké akademie věd a umění a od roku 1989 Národní akademie věd. Letos byl jmenován prezidentem Americké ekonomické asociace (AEA).

"Dnes jsou metody, které vyvinuli Sargent a Sims, základními nástroji makroekonomických analýz," zdůvodnil výbor svou volbu.

Sims a Sargent své výzkumy prováděli nezávisle na sobě v 70. a 80. letech minulého století. Jejich práce zůstává nanejvýš aktuální i v dnešní době, kdy se vlády a centrální banky snaží vyhnout recesím.

Sargentova a Christopherova práce totiž také pomáhá pochopit dopady hospodářských změn či šoků, jako jsou prudký růst cen ropy, inflace a nezaměstnanost. "Myslím, že metody, které používám a které Tom (Sargent) vyvinul, jsou základem pro nalezení východiska z těchto (současných) potíží," řekl během telefonické konference Sims.

Sargentova práce ukázala, jak může být strukturální makroekonometrie využita k analýze trvalých změn ekonomické politiky. Tato metoda našla využití například při studiu makroekonomických vztahů, když domácnosti a společnosti přizpůsobí svá očekávání souběžně s ekonomických rozvojem.

Simse zastihla zpráva o udělení ceny v posteli. "S manželkou jsme slyšeli telefon. Nestihl jsem ho vzít a nevěděl jsem, kam volat zpět, tak jsem šel opět spát," řekl v přímém telefonickém rozhovoru s novináři. Připustil ale, že ho napadlo, že by telefonát mohl souviset s udílením Nobelovy ceny.

Tu však podle svých slov do té doby nečekal. "Bylo to pro mě překvapení. Moc si toho vážím. Uvědomuji si, že výsledky mé práce jsou podepřeny prací jiných lidí a já vůči nim nyní cítím velikou odpovědnost," prohlásil Sims, který nyní působí jako profesor Princetonské univerzity.

Thomas John Sargent (68)

Profesor ekonomie Newyorské univerzity je považován za jednoho z předních představitelů takzvané školy racionálního očekávání, která vznikla v 70. letech minulého století v USA.

Sargent se narodil v roce 1943. Vystudoval Kalifornskou univerzitu v Berkeley a doktorát získal v roce 1968 na Harvardově univerzitě. Od roku 1976 je členem Ekonometrické společnosti a od roku 1983 je členem Americké ekonomické asociace AEA.

Američané získají za svůj výzkum odměnu ve výši deseti milionů švédských korun, v přepočtu zhruba 27 milionů Kč. Sims na otázku, kam by v dnešní turbulentní době investoval vydělané peníze, odpověděl, že by je po nějaký čas držel v hotovosti a pořádně by o tom přemýšlel.

Američané získávají Nobelovu cenu nejčastěji. Loni se o ni podělili Peter Diamond a Dale Mortensen z USA a také řeckokyperský Brit Christopher Pissarides (více zde).

Ekonomové ve své teorii analyzovali, jak státní regulace ovlivňuje například nezaměstnanost, volná místa a platy. Vysvětlovali třeba, proč vysoká podpora lidem bez práce vede k vyšší nezaměstnanosti a delšímu hledání práce.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Založila ji až v roce 1968 na Nobelovu památku švédská centrální banka Sveriges Riksbank.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Blackout? Máme na to podpůrné služby, vysvětluje šéf přenosové soustavy

29. dubna 2024

Premium „Blackout se sice nedá úplně vyloučit, ale pravděpodobnost, že k němu může dojít, je velice nízká,“...

Není práce, chybějí turisté. Na válku ekonomicky doplácí Izrael i Palestinci

29. dubna 2024

Důsledky více než šestiměsíční války na izraelskou a palestinskou ekonomiku jsou nedozírné. V Gaze...

Sazka upcykluje losy. Z těch výherních vznikl nábytek i tenisky

28. dubna 2024

Společnost Sazka se rozhodla znovu využít své výherní losy. Ve spolupráci s českými designéry tak...

V Dubaji vyroste největší letištní terminál na světě. Pojme až 260 milionů lidí

28. dubna 2024  17:07

Vytížené mezinárodní letiště Al Maktoum v Dubaji se rozroste o nový terminál. A ne jen tak...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...