Miliardář a člen vládnoucího klanu Saúdů princ Valíd bin Talál (8. května 2012) | foto: Reuters

Saúdskoarabští miliardáři z kola ven. V seznamu nejbohatších lidí chybí

  • 12
Mezitím, co se v žebříčku nejbohatších lidí světa objevilo 259 nováčků, jména některých boháčů naopak dočista zmizela. Ještě minulý rok bylo v seznamu časopisu Forbes možné najít deset miliardářů ze Saúdské Arábie. Letos však jejich jména mezi miliardáři chybí. Důvodem je protikorupční čistka, která v zemi začala v listopadu loňského roku.

„Saúdskoarabská vláda si údajně stanovila cíl zalepit stomiliardovou (v dolarech) díru, která ve státním rozpočtu vznikla v důsledku snižujících se cen ropy. Existuje tisíc a jeden příběh, co se skutečně stalo, a proto lze jen těžko odhadovat, kolik majetku bylo kolika lidem skutečně zabaveno,“ zveřejnil na svém serveru Forbes důvody, proč deset miliardářů z loňského žebříčku do letošního nezařadil. 

V Saúdské Arábii bylo v listopadu zadrženo na 300 vlivných a bohatých osob, které byly podezřívány z praní špinavých peněz, podplácení a vydírání (psali jsme zde). Protikorupční výbor, v jehož čele stojí korunní princ Muhammad bin Salmán, tehdy zatkl jedenáct princů a několik desítek úřadujících i bývalých ministrů.

Vysoká kauce

Jednou z obětí korupční čistky byl princ Al-Valíd bin Talál, který se v loňském žebříčku umístil s majetkem 18,7 miliard dolarů (386,4 miliard korun) na 45. místě. Bratranec korunního prince má podíl v mnoha významných globálních společnostech, jako je například Twitter, Apple, Citigroup či Four Seasons. 

Za jeho propuštění požadovaly úřady šest miliard dolarů (přes 130 miliard korun). Na svobodu se podle agentury Reuters dostal na konci ledna po více jak dvou měsících ve vazbě. Na jakou dohodu Talál přistoupil však zatím není známo.

Stejně tak byl vězněn v pětihvězdičkovém hotelu Ritz-Carlton i Muhammed Al Amoudi, který měl loni majetek v hodnotě 8,1 miliard dolarů (167,3 miliard korun). Umístil se tehdy na na 159. místě. Jeho aktiva zahrnují například největší etiopský konglomerát zaměřující se na těžbu zlata, zemědělství a stavitelskou činnost, saúdskoarabskou síť čerpacích stanic či švédskou rafinerii. 

Stát získá díky čistce přes 400 miliard rijálů (2,2 bilionu korun). Saúdskoarabské úřady se totiž s „podezřelými“ osobami dohodly na finančním vyrovnání (psali jsme zde). Většina zadržených z nich je v současné době propuštěná, ve vazbě zůstává 56 lidí. 

V letošním seznamu se po čtyřech letech neumístil na nejvyšší příčce zakladatel americké společnosti Microsoft Bill Gates. Novým nejbohatším člověkem se stal šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos s majetkem 112 miliard dolarů, což je 2,3 bilionu korun. V žebříčku je opět i šest Čechů v čele se Petrem Kellnerem (psali jsme zde).

Vyřazení saúdskoarabští boháči

Zdroj: Forbes

Princ Al-Valíd bin Talál (18,7 miliardy dolarů)
Předsedá veřejně obchodovatelnému Kingdom Holdingu, který investoval do Lyfrtu, Twitteru, Citigroup a Four Seasons.

Muhammed Al Amoudi (8,1 miliardy dolarů)
Jeho aktiva zahrnují švédskou rafinerii, saúdskoarabskou síť čerpacích stanic nebo největší etiopský konglomerát, který se zaměřuje na těžbu zlata, zemědělství a stavitelskou činnost.

Princ Sultan bin Mohammed bin Saud Al Kabeer (3,8 miliardy dolarů)
Jeho veřejně obchodovatelná společnost, mlékárna Almarai, je jednou z největších na Středním východě.

Mohammed Al Issa (2,6 miliardy dolarů)
Jeho společnost Assila Investments drží podíly v bance, zpracovateli potravin a hotelech.

Saleh Kamel (2,3 miliardy dolarů)
Založil konglomerát Dallah Abraka, který je aktivní v realitách, v potravinách a ve zdravotnictví.

Abdullah Al Rajhi (1,9 mmiliardy dolarů)
Společně se svými bratry vybudoval jednu z největších islámských bank světa – Al Rajhi Bank.

Bratři Abdul Majeed Alhokair, Salman Alhokair a Fawaz Alhokair (1,2 miliardy dolarů - každý)
Realitní impérium tří bratrů zahrnuje 19 nákupních center.

Mohammed Serafi (1,1 miliardy dolarů)
Realitní investor.