V listopadu 2009 chytila italská policie po šesti letech Luigi Esposita, jednoho z 30 nejhledanějších zločinců v zemi.

V listopadu 2009 chytila italská policie po šesti letech Luigi Esposita, jednoho z 30 nejhledanějších zločinců v zemi. | foto: AP

Neapolská policie likvidovala vánoční ozdoby, prodávala je mafie

  • 11
Je Štědrý den, ulice italské Neapole jsou však podivně temné, žádné světélkující ozdoby, žádná dekorace navozující sváteční atmosféru. Starosta vyhlásil boj mafii, která si vydělává prodejem předražených dekorací a dalšího zboží.

Zatímco se celá Itálie třpytí vánočními stromky a žárovičkami, malé městečko v blízkosti sopky Vesuv tkví v temnotě, na kterou navíc dohlíží policie. Každou vánoční ozdobu vyvěšenou na veřejném místě strážníci nemilosrdně likvidují. Neposlušného majitele také nemine mastná pokuta až 500 eur, či rovnou zavření obchodu.

Ne, to není scéna z italské verze filmové klasiky Tima Burtona Ukradené Vánoce, ale realita loňských svátků v italském městečku Portici nedaleko Neapole.

V něm tamní starosta vyhlásil boj všudypřítomné mafii tím, že zakázal slavit Vánoce vyvěšováním ozdob. Právě prodejem předražených vánočních dekorací tamním obchodníkům od nich mafie vybírala výpalné.

Třeba ozdobný rudý kobereček od potulného "prodejce" dekorací organizace Camorra přišel majitele obchodu na dvě stě eur. "Chcete-li zabít býka, musíte mu uříznout hlavu," vysvětloval deníku Wall Street Journal zákaz ozdob starosta Portici Vincenzo Cuomo.

Mafie - největší italská firma

Ani tyto bizarní zbraně proti mafii, poskládané z několika skupin, jako je neapolská Camorra či sicilská Cosa Nostra, však nic nemění na tom, že organizovaný zločin je nejrychleji rostoucí byznys v Itálii.

Zatímco italská ekonomika tápe a loni se propadla o pět procent, největší italské firmě - jak Italové někdy mafii v nadsázce přezdívají - se dařilo i v recesi. Její zisky prý rostly o osm procent. Alespoň tak to spočítala asociace italských obchodníků Confesercenti. Podle ní mafiánské organizace utržily loni 135 miliard eur, což odpovídá příjmům českého státního rozpočtu za tři roky. Čistý zisk mafie se odhaduje na 78 miliard eur.

To odpovídá asi sedmi procentům výkonu celé italské ekonomiky. Jak je dobrým zvykem italskémafie, největší část tržeb přichází z nelegální činnosti, převážně z obchodů s drogami, s lidmi a se zbraněmi. Celkem jde zhruba o 68 miliard eur. Zbytek si pak mafie vydělá na hazardních hrách, nelegálním zaměstnávání lidí, vydírání a lichvě.

Krize jí navíc přináší nové oběti. Stále více firem se totiž potýká s nedostatkem peněz a v krajní nouzi se obrací právě na nelegální poskytovatele "úvěrů". Mafie má i v době propadu dost peněz, nyní je navíc může lépe prát přes nejrůznější akvizice. Ať už levné akcie či třeba nemovitosti, do nichž nyní stále častěji ukládají společnosti s mafiánskými šéfy v pozadí své různě nabyté peníze.

V souvislosti s válkou proti organizovanému zločinu také včera Berlusconiho vláda schválila mimořádný plán boje proti mafii. Ten obsahuje plán na zřízení agentury na správu zabaveného majetku zločinným organizacím a také vznik celostátní mapy sítě zločinných klanů.